Jak pomóc komuś zmienić nawyki

Kiedy chcesz, aby inna osoba zmieniła swoje nawyki, musisz umieć komunikować się asertywnie oraz okazywać szacunek i zrozumienie.
Jak pomóc komuś zmienić nawyki
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Niewiele sytuacji może być tak frustrujące, jak widok, że ktoś z Twoich bliskich krzywdzi sam siebie z powodu swoich złych nawyków. Co więcej, czujesz się bezradny, gdy próbujesz przekazać im swoje obawy, a oni albo całkowicie Cię ignorują, albo obrażają się. Jeśli jednak chcesz pomóc komuś zmienić nawyki, musisz zacząć od szacunku i zrozumienia.

Generalnie narzucanie opinii i krytyka nie są dobrze przyjmowane. W końcu nikt nie lubi czuć się osądzany. Nikt z nas nie chce również, aby ktoś inny decydował co powinniśmy, a czego nie powinniśmy robić. Dlatego ważne jest, aby być asertywnym podczas zgłaszania próśb lub sugestii dotyczących zmian. Oto kilka wskazówek, jak usprawnić komunikację na te tematy.

Jak pomóc komuś zmienić nawyki

Miłość czy kontrola?

Przede wszystkim musisz zadać sobie pytanie, skąd bierze się pragnienie, by druga osoba zmieniła swoje nawyki. Czy to naprawdę wynika z troski o ich dobre samopoczucie, czy jest to potrzeba kontroli z Twojej strony? Ponieważ wiele razy, nie zdając sobie z tego sprawy, możesz mieć oczekiwania co do tego, jacy powinni być inni i frustrujesz się, gdy nie spełniają wymagań.

Każdy ma wolną wolę decydowania o tym, kim chce być i co chce zrobić ze swoim życiem. Próba zmiany kogoś nie przynosi żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie, musisz zaakceptować swoich bliskich i docenić za to, jacy są. Zadaj sobie pytanie, czy to, co chcesz zmienić, naprawdę im szkodzi, czy nie.

Z drugiej strony jest całkowicie zrozumiałe, że chcesz, aby ktoś z problemami sercowo-naczyniowymi rzucił palenie. Chociaż nie jest w porządku nakłaniać kogoś do prowadzenia bardziej towarzyskiego życia, jeśli tego nie chce i jest z natury zamknięty w sobie.

zmiana nawyków

Właściwy moment

To naprawdę ważne, aby wiedzieć, jak wybrać odpowiedni moment, by przedstawić bliskiej osobie swoje obawy lub opinię. Pomocne może być czekanie, aż się do Ciebie zbliży. Jeśli na przykład jest osobą dość agresywną lub drażliwą, w pewnym momencie prawdopodobnie pokłóci się z kimś i będzie się z tym źle czuła. Być może wtedy poprosi Cię o radę lub przynajmniej powie Ci, co się stało.

To idealny moment na wyrażenie swojego punktu widzenia, ponieważ osoba ta przyszła do Ciebie i dlatego będzie bardziej otwarta na to, co masz do powiedzenia. Jeśli jednak tak się nie stanie, będziesz musiał wybrać odpowiedni moment. Spróbuj odnieść się do tego, co Cię niepokoi, gdy jesteś z nimi sam na sam, w przyjemnym otoczeniu, gdy są w spokojnym nastroju. W środku burzy Twoje komentarze mogą być niemile widziane.

Pewność siebie

Niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, jak radzić sobie z asertywną komunikacją, gdy chcesz radzić sobie z delikatnymi kwestiami. Twoim pierwszym impulsem może być osądzanie lub obwinianie kogoś za złe nawyki, złą dietę, mało ćwiczeń fizycznych lub brak wrażliwości. Jednak ta strategia nie pomoże Ci skłonić ich do zgody na cokolwiek.

Przydatne może być zastosowanie techniki kanapkowej. Polega to na dołączeniu komplementu przed i po wiadomości, którą chcesz przekazać. W ten sposób osoba nie poczuje się zaatakowana. Wręcz przeciwnie: będzie w stanie dostrzec, że ją doceniasz i będzie starać się jedynie wyjaśnić lub poprawić swoją sytuację.

Spróbuj też skupić się na tym, co czujesz, a nie na tym, co ktoś robi źle. Na przykład możesz powiedzieć im „Martwię się i smutno, jak mało czasu ostatnio spędzaliśmy razem” zamiast „Spędzasz cały dzień na pracy i nie zwracasz na mnie uwagi”.

Ręce razem jako wsparcie w zmianie nawyków

Zaproponuj alternatywy dla zmiany nawyków

Często najlepszą opcją, aby skłonić kogoś do zmiany nawyków, jest zaangażowanie się osobiście i zaproponowanie alternatyw. Na przykład, jeśli chcesz, aby Twój syn bardziej przykładał się do nauki, zasugeruj, abyście każdego popołudnia odrabiali wspólnie pracę domową. Lub, jeśli chcesz, aby przyjaciel ćwiczył więcej, ponieważ byłoby to dobre dla jego zdrowia, zaproś go do zapisania się na zajęcia razem z Tobą. Na koniec, jeśli chcesz, aby Twój partner był wobec Ciebie bardziej otwarty, zasugeruj wspólną kolację raz w tygodniu i skorzystaj z okazji, aby porozmawiać o tym, jak się sprawy mają.

Nakłonienie innej osoby do zmiany nawyków nie jest łatwe. Niemniej jednak, jeśli naprawdę czujesz, że potrzebują tej zmiany, możesz im pomóc zrozumieniem, szacunkiem i wzajemną komunikacją.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castanyer, O. (1996). La asertividad. Expresión de una sana autoestima. Bilbao: Descleé de Brouwer.
  • Capafons, J. I., & Sosa, C. D. (2015). RELACIONES DE PAREJA Y HABILIDADES SOCIALES: EL RESPETO INTERPERSONAL. Behavioral Psychology/Psicología Conductual23(1).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.