Zmiana myślenia może zmienić Twoje przeznaczenie

Zmiana myślenia może zmienić Twoje przeznaczenie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czasami bardzo trudno jest zmienić naszą rzeczywistość. Jednak zmiana myślenia jest możliwa. To z kolei pomoże nam lepiej podchodzić do trudnych sytuacji. Dowiedz się więcej na ten temat!

Zapewne często słyszałaś następujące słowa: “Jeśli chcesz poprawić swoje życie, musisz zacząć myśleć w inny sposób”. Bez wątpienia brzmi to świetnie. Ale czy zmiana myślenia jest naprawdę tak prosta, jak na się wydaje na pierwszy rzut oka? Jak możesz to zrobić? W rzeczywistości jest to o wiele bardziej skomplikowane. Mózg to nie jest pokój, w którym można wymienić z dnia na dzień kilka mebli.

Nasz wszechświat psychologiczny jest bardzo odporny. Z tego powodu wprowadzanie zmian nie jest proste ani nie dochodzi do niego szybko. “Przekształć swoje negatywne myśli na pozytywne” – mówi tak wiele osób, ale nie zawsze wiedzą jak to zrobić.

Nasze mentalne schematy są głębokie, sztywne i niezbyt spontaniczne. Zmiana myślenia jest możliwa, ale wymaga ciężkiej pracy, aby przełamać wzorce, do których jesteś przywiązana.

Musisz jednak pamiętać o pewnej kwestii. Myśli same z siebie nie mają nad Tobą żadnej mocy. W rzeczywistości to nic innego niż ulotne mentalne doświadczenia, które pojawiają się i znikają w ciągu dnia. Mimo tego łatwo jest wzmacniać niektóre z nich i przypisywać wagę pomysłom, które mogą nie być specjalnie korzystne. Właśnie w ten sposób pojawia się lęk i depresja.

Dobre myślenie oznacza dobre życie. Jeśli nauczysz się to robić, zbliżysz się do wyjątkowej zmiany w Twojej najbliższej rzeczywistości. Jedynie dzięki temu będziesz w stanie doświadczyć dobrego samopoczucia.

Zmiana myślenia jest możliwa

Frederic Charles Bartlett, profesor psychologii eksperymentalnej na Uniwersytecie Cambridge, w 1920 r. mówił o schematach mózgu. Poza tym zajął się czymś, co miało stać się kluczową kwestią w terapii. Mówiąc wprost, można zrekonstruować myśli i pamięć.

Bartlett należał do nurtu, który nazwano później “rewolucją poznawczą”. To podejście psychologiczne, które koncentrowało się na indywidualnych procesach mentalnych.

Później pojawiły się kluczowe techniki, takie jak restrukturyzacja poznawcza. Odnosi się ona do terapeutycznych procesów, w których należy zidentyfikować negatywne i irracjonalne myśli (zaburzenia poznawcze), a następnie stawić im czoła.

To sposób na zastąpienie takich przekonań, które podporządkowują jednostkę cierpieniu tymi, które są bardziej racjonalne, aby była w stanie rozwinąć swój cały potencjał.

Zamyślona kobieta

Jak już wskazaliśmy na początku, taka transformująca podróż nie jest łatwa. Zmiana myślenia to nie jest coś, co może wydarzyć się z tygodnia na tydzień. Ludzki mózg jest uparty. Trudno jest przekonać go, aby interpretował niektóre rzeczy w inny sposób. Poza tym trudno jest również zobaczyć jasną stronę różnych kwestii, gdy idziesz przez życie koncentrując się na negatywności.

Oprócz tego nie możesz ignorować faktu, że emocje i myśli zawsze idą ręka w rękę i karmią się sobą nawzajem. Bardzo trudno jest poprosić mózgu, aby inaczej patrzył na różne rzeczy i wymyślał nowe rozwiązania, gdy więzi Cię lęk, strach lub smutek. Czy w takim przypadku możesz cokolwiek zrobić? Przekonajmy się.

Myśli są jak woda

Myśli biegną dziko przez mózg, jak wiry wodne kręcące się z maksymalną prędkością. Nie zawsze można mieć świadomość tego, co dzieje się w środku.

Jak już wspomnieliśmy, zmiana myślenia jest możliwa, ale jeśli chcesz odnieść sukces, musisz przestrzegać właściwej strategii. Po pierwsze musisz odkryć jakie myśli musisz jak najszybciej przekształcić. Innymi słowy, musisz stać się łowcą negatywnych i irracjonalnych przekonań, które zatruwają Twój psychiczny wszechświat.

W tym celu najlepiej jest się rozluźnić, uspokoić umysł, chwycić notatnik i opisać myśli, które Ci przeszkadzają.

Sala rozpraw: przeanalizuj je

Kiedy już zdołasz pokonać te negatywne myśli, musisz zabrać je na “salę rozpraw”. Co to znaczy? Musisz po prostu przeprowadzić ze sobą rozmowę i przesiać te przekonania przez filtr. Zapytaj siebie: :Czy ta myśl ma sens?”, “Czy w jakikolwiek sposób mi pomaga?”, “Jeśli nei jest dla mnie dobra, to dlaczego ją wzmacniam?” i “Co powinnam z tym zrobić?”.

Koła zębate w mózgu

Zmiana myślenia może zmienić Twoje przeznaczenie

Ostatni krok jest najbardziej znaczący i ekscytujący. W tym momencie musi pojawić się Twoje zaangażowanie i odpowiedzialność wobec samej siebie. W końcu proces zmieniania myśli wymaga stawienia czoła swojemu prawdziwemu “ja”. Tylko wtedy będziesz w stanie odkryć co kryje się za maską, którą zakładasz kontaktując się z innymi (a czasem nawet z samą sobą).

Posiadanie świadomości samej siebie może być trudne. W końcu ciężko jest zrozumieć jak bardzo mogłaś utrudniać swoją własną ścieżkę ku rozwojowi. Jednak nadal masz czas. Nadal możesz stać się lepszą wersją samej siebie.

Ostatni etap tego zadania polega na przeformułowaniu tych starych i szkodliwych pomysłów w jaśniejsze, bardziej optymistyczne, realistyczne i przydatne. Odłóż na bok negatywne nastawienie, aby powstało miejsce na nadzieję i dobrą zmianę. Zmiana sposobu myślenia może nie tylko zmienić Ciebie jako osobę, ale również wszystko, co Ciebie otacza.

Pozwól sobie poczuć większą wolność i pewność siebie, aby podejmować lepsze decyzje. Nie wahaj się zmieniać swoich wzorców myślowych i żyć tak, jak na to zasługujesz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.