Bycie miłym dla innych i dla siebie samego — ćwiczenia

Bycie miłym kosztuje bardzo niewiele i może znacznie poprawić życie zarówno Twoje własne, jak i tych, którzy Cię otaczają
Bycie miłym dla innych i dla siebie samego — ćwiczenia
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Bycie miłym, czyli inaczej życzliwość to cecha, którą bez wątpienia cenisz i doceniasz u innych. Rzeczywiście, uwielbiasz przebywać wśród pozytywnych, wyrozumiałych, miłych ludzi, którzy traktują cię z szacunkiem i uwagą. Jednak życzliwość jest coraz rzadziej spotykaną cechą. Dlaczego to? Być może dlatego, że nikt nie zastanawia się nad tym dlaczego bycie miłym tak wiele zmienia.

W końcu rzadko słyszysz, jak rodzice mówią, że jednym z ich celów jest bycie miłym dla dziecka. Ani ty, jako osoba dorosła, nie starasz się pracować nad tą cechą. W rzeczywistości bardziej prawdopodobne jest, że skupisz się na swoim sukcesie, bogactwie lub statusie. Jednak w rzeczywistości to nici życzliwości utkane w ludzkich relacjach mają największy pozytywny wpływ na twoje życie.

Z tego powodu w tym artykule chcemy przypomnieć, jak bardzo bycie miłym wpływa na jakość naszego życia.

Bycie miłym

Badania psychologiczne zidentyfikowały bycie miłym, ugodowość lub życzliwość jako jedną z cech osobowości Wielkiej Piątki. W rzeczywistości kilku autorów klasyfikuje pięć wymiarów cech osobowości. Są to ekstrawersja, ugodowość, otwartość na doświadczenie, sumienność i neurotyzm.

W ten sposób ugodowość lub życzliwość jest definiowana jako skłonność osoby do bycia altruistycznym, przyjacielskim, taktownym i ufnym. Życzliwi ludzie są wyluzowani i spokojni, pokorni i prości. Co więcej, odczuwają wielką empatię w stosunku do innych i są chętni do pomocy i sprawiania, by ludzie wokół nich czuli się komfortowo.

Jak każdy element osobowości, życzliwość jest obecna u każdego w różnym stopniu. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane czynnikami genetycznymi, środowiskowymi, edukacyjnymi, czy mieszanką wszystkich trzech, prawda jest taka, że ludzie nie są jednakowo mili. Możesz jednak pracować nad rozwojem w tym zakresie i tym samym osiągać jego korzyści.

Życzliwość to balsam dla serca

Kiedy jesteś miły, sprawiasz, że życie ludzi wokół ciebie jest lepsze i łatwiejsze. Dzieje się tak, ponieważ wyrozumiały wygląd, pocieszające słowo lub porozumiewawczy uśmiech mogą przyczynić się do rozjaśnienia czyjegoś dnia. Rzeczywiście, każdy wie, że smutek, gniew i rozczarowanie łagodzi ludzkie ciepło otrzymane od krewnych lub obcych.

Co więcej, nigdy nie wiesz, w jakich życiowych trudnościach właśnie w tej chwili znajdują się inni, więc zawsze powinieneś być uprzejmy dla drugich. Pamiętaj, że Twoje nastawienie może naprawdę zmienić czyjś dzień.

„Bądź miły, bo wszyscy toczą ciężką bitwę”.

-Anonimowy-

Kobiety rozmawiają

Bycie miłym przybliża Cię do jaśniejszej strony życia

Jednym z najbardziej pozytywnych aspektów ćwiczenia tej cechy jest to, że przynosi ona korzyści wszystkim zaangażowanym. W rzeczywistości, będąc miłym, nie tylko sprawiasz, że doświadczenie drugiej osoby jest przyjemniejsze, ale generalnie otrzymujesz to samo w zamian. Rzeczywiście, jesteś znacznie bardziej wrażliwy na tych, którzy podchodzą do ciebie z ciepłem i szacunkiem.

Ponadto chętniej się uśmiechasz i pomagasz innym. Dlatego zawsze staraj się być tym, który robi pierwszy krok.

Bycie miłym przyczynia się również do dobrego samopoczucia psychicznego. Pomaga skupić się na przyjemniejszych i bardziej opiekuńczych aspektach życia. Oczekujesz od innych tego, co najlepsze i lepiej potrafisz ich dostrzegać i pomagać im. Ufasz im, rozumiesz i patrzysz na nich życzliwie. Dzięki temu masz znacznie bardziej pozytywne doświadczenia. W rzeczywistości każdy, kto unika życzliwości, żyje z wrogością i podejrzliwością.

„Kiedy masz do wyboru rację lub bycie miłym, wybierz uprzejmość”.

-RJ Palacio-

Zacznij od ciebie

Jeśli dobroć ma moc zmiany nastroju innej osoby, twoim obowiązkiem jest również zacząć stosować ją do siebie. Bądź dla siebie miły, zaakceptuj swoje błędy, lęki i niedociągnięcia. To podstawowa część miłości własnej. Naucz się patrzeć na siebie ze współczuciem i udzielaj sobie bezwarunkowego wsparcia. Przestań być swoim największym krytykiem i zostań swoim największym wsparciem, najlepszym przyjacielem.

Mężczyźni sprzeczają się w pracy

Bycie miłym dla tych, którzy na to nie zasługują

Wreszcie jasne jest, że praktykowanie dobroci nie zawsze jest łatwe. W rzeczywistości niektórzy ludzie reagują szorstko i niewdzięcznie na miłe gesty. Może to spowodować, że będziesz chciał odpłacić pięknym za nadobne. Powinieneś jednak wiedzieć, że ten, który najmniej zasługuje na twoją życzliwość, jest zwykle tym, który najbardziej jej potrzebuje.

Dlatego, gdy ktoś jest wrogo nastawiony, drażliwy lub niegrzeczny, miej odwagę odpowiedzieć w uprzejmy sposób. Nie pozwól innym decydować, jak Ty będziesz się zachowywać. To Twoja decyzja.

„Bycie miłym dla kogoś, kogo nie lubisz, nie oznacza, że jesteś fałszywy, oznacza to, że jesteś wystarczająco dojrzały, by tolerować swoją niechęć do nich”.

-Anonimowy-

Ćwicz bycie miłym

Ostatecznie bycie miłym może być wyzwaniem. Mimo to korzyści płynące z życzliwości są tak duże, że warto podjąć wysiłek, aby korzystać z niej na co dzień. Dlatego apeluj do swojej tolerancji i współczucia i zamiast brać wszystko osobiście, pamiętaj, że wszyscy jesteśmy ludźmi i od czasu do czasu wszyscy mamy złe dni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • ter Laak, J. (1996). Las cinco grandes dimensiones de la personalidad. Revista de psicología14(2), 129-181.
  • García-Álvarez, D., Hernández-Lalinde, J., Espinosa-Castro, J. F., Cobo-Rendón, R., & Soler, M. J. (2020). Virtudes y fortalezas del carácter en la adolescencia: medición, comparación y relación con bienestar psicológico. Archivos Venezolanos de Farmacología y Terapéutica39(4), 476-484.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.