Wspólne myślenie i think tanki

Wspólne myślenie i think tanki
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W świecie pełnym coraz większej rywalizacji i indywidualizacji wspólne myślenie może okazać się niezwykle pomocne dla ogółu społeczeństwa. W obliczu wyzwań, które czekają na każdego człowieka, nauka wspólnego myślenia odgrywa kluczową rolę w tworzeniu lepszej przyszłości.

Wspólne myślenie może stanowić siłę prowadzącą do przemiany istot ludzkich. Think tanki to grupy, w których różni ludzie mogą dzielić się ze sobą swoimi pomysłami, myślami i podejściami mając na horyzoncie jeden wspólny cel: wspólne dobro.

Wiele osób rozważa ten rodzaj inwestycji mentalnej za kwestię, której najbardziej potrzebują firmy, instytucje i wszystkie inne scenariusze społeczne. Wspólna praca i myślenie w celu osiągnięcia wspólnych celów jest inspirujące. Jednak musisz przyznać, że ich osiągnięcie nie jest zawsze takie proste.

Na przykład praca w zespole z zasady prowadzi do pojawienia się trudności i nieporozumień. Poza tym nikt nie nauczył nas rozwijania mentalności zbiorowej. Nie umiemy mobilizować naszych wewnętrznych zasobów, takich jak kreatywność, motywacja i entuzjazm, do pracy z innymi, aby osiągnąć wspólną harmonię, dzięki której każdy zwycięża.

Twarz kobiety na tle miasta

Jednak właśnie takie zachowanie stanowi klucz do przyszłości. Potrzebujemy mądrzejszych firm, jak również grup ludzi, którzy są w stanie wspólnie pracować bez walki ich własnych ego. Innymi słowy, bez tarć i włączania sztywnego myślenia, które sprawia, że na drodze do postępu i dobrobytu wyrasta tyle barier.

Ludzie idą przed siebie, wchodząc w coraz bardziej złożoną teraźniejszość i przyszłość, w której należy skierować wysiłki i zasoby w tą samą stronę. Jak możesz to osiągnąć? Klucz może stanowić wspólne myślenie.

“Nikt nie wie wszystkiego, każdy wie coś, cała wiedza kryje się w człowieczeństwie.”

-Pierre Levy-

Wspólne myślenie i jego filary

Wspólne myślenie, nazywane także wspólnym sposobem myślenia, to temat, który od dawna interesuje ekspertów z dziedziny psychologii, socjologii i świata biznesu. Co więcej, od wieków bada je również biologia, obserwując go w mikrośrodowisku bakterii oraz, oczywiście, u innych organizmów, które są widoczne dla ludzkiego oka.

Wspólne zachowania zwierząt to przykład, który najbardziej rzuca się w oczy. Pomyśl o tych stadach ptaków lecących w tym samym kierunku, które pozostają zawsze w idealnej  synchronizacji. Albo wyobraź sobie ławicę ryb, grupę skorupiaków, delfinów i oczywiście społeczność mrówek, które żyją tuż obok Ciebie w każdym ogrodzie, tarasie czy parku.

Co sprawia, że te gatunki żyją w symbiozie? Czy to zwykły instynkt przetrwania? To możliwe. W rzeczywistości dr Dawna Markova, ekspert do spraw nauczania, przywództwa i talentów w MIT, wskazuje w swojej książce Collaborative Intelligence: Thinking with People Who Think Differently na kilka kwestii o dużym znaczeniu, które każdy z nas powinien wziąć pod uwagę.

Naucz się myśleć razem z ludźmi, którzy myślą inaczej niż Ty

Jedno z głównych założeń wspólnego myślenia to wiedza o tym jak się zachowywać i jak wnosić wkład w budowanie środowiska, w którym inni ludzie myślą inaczej. Nie jest to nigdy łatwe, ponieważ według dr Markovej, ludzie są przyzwyczajeni do życia w zagłębieniu w swoją własną indywidualność.

Można powiedzieć, że ludzie nauczyli się zachowywać zgodnie z pryncypiami rywalizacji, a nie współpracy (która zakłada brak akceptacji opinii innych). Oznacza to, że widzimy inne osoby jako wrogów, których trzeba pokonać podczas zawodów, aby osiągnąć własne cele. Gdzie dojdziesz, gdy będziesz działać bazując na indywidualizmie i rywalizacji? To oczywiste, że nigdzie.

Jednak sytuacja zmienia się, gdy zaczynasz wykorzystywać swój talent, przyjmując wspólny sposób myślenia. Wszystko dlatego, że dwa mózgi myślą lepiej niż jeden. Poza tym czasami, gdy myślisz inaczej, możesz połączyć swoją wyjątkową perspektywę z czymś większym, bardziej prestiżowym i inspirującym.

Dlatego też różnorodność intelektualna polega na pozwalaniu, aby we wspólnym środowisku na światło dzienne wyszyły Twoje mocne strony. Dzięki temu wszystkie mocne strony każdej jednostki będą pracowały w harmonii.

Dopasuj swoje intencje do intencji innych

Dzielenie się talentami, aby osiągnąć wspólny cel, pozwoli Ci zajść dalej. Tak inspirujące działanie jak dopasowywanie swoich celów do celów innych powinno stanowić Twoją codzienną motywację.

Grupa współpracujących ludzi

Jednak powinnaś mieć świadomość tego, jak trudno jest osiągnąć takie nastawienie. Niestety nadal istnieje wiele osób, które chcą być “pupilkami”, najmądrzejszymi, robiącymi najwięcej, próbującymi dosięgnąć wyżej niż inni i tacy, który chcą wszystkich stratować.

Dlatego też jeden z filarów wspólnego myślenia stanowi zachęcanie samego siebie do zmiany. Nadszedł czas na ustalenie jak najlepszych warunków, w których może rozwinąć się taki sposób działania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to osiągnąć.

Klucze do wspólnego myślenia

José Ortega y Gasset twierdził, że: “Cywilizacja będzie w stanie przetrwać, jeśli wiele osób będzie wykładało współpracę w sam wysiłek. Jeżeli jednak każdy wolałby rozkoszować się zyskami, cywilizacja zatonie”.

Takie słowa mają teraz większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ każdy z nas potrzebuje genialnych umysłów, które umieją wspólnie działać. Tylko dzięki nim będziemy w stanie stawić czoła wyzwaniom, które pojawiają się na naszej drodze.

Innymi słowy, każdy z nas musi wkładać do grupy własną wybitność, kreatywność, doświadczenie i wizję, aby stworzyć o wiele większy podmiot zorientowany w stronę tego samego celu: postępu i wspólnego dobrobytu. Ale jakie mechanizmy pozwolą nam to osiągnąć? Oto główne klucze:

  • Chęć i motywacja do dzielenia się wiedzą i zasobami.
  • Tworzenie przestrzeni do współpracy, zarówno fizycznych, jak i wirtualnych.
  • Wiedza i umiejętność zbudowania odpowiedniego poziomu zaufania z innymi, gdzie nie ma miejsca na rywalizację, dumę, czy kontrolowanie.
  • Dlatego też grupy muszą mieć strukturę poziomą, a nie pionową.
  • Bardzo ważną rolę odgrywa zrozumienie dynamiki grupy (wiedza o tym, jak się porozumieć, rozwiązywać problemy, itp.).
  • Stałe otwarcie na nowe pomysły.
  • Posiadanie właściwych narzędzi (przestrzeni fizycznych, treningu oraz przestrzeni wirtualnych, w których może kwitnąć komunikacja).

Podsumowując, właściwe nastawienie to kolejny element, którego potrzebuje zbiorowa inteligencja. Każdej społeczności, która wie, jak ruszyć w kierunku lepszego rozwoju, powinno przyświecać pełne oddania nastawienie na zmianę, w której indywidualizm i wizja grupowa nie są aż tak istotne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Markova, Dawna (2015) Collaborative Intelligence: Thinking with People Who Think Differently. Spiegel & Grau 
  • Tapscott, D. y Williams, AD (2008). Cómo la colaboración masiva lo cambia todo EEUU. Penguin Group

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.