Romantyczna pasja i kreatywność są powiązane!

Romantyczna pasja i kreatywność są powiązane!

Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia, 2020

Dzisiaj chcielibyśmy porozmawiać sobie o zagadnieniach takich jak romantyczna pasja i kreatywność. A konkretnie o ich wzajemnych powiązaniach. I chociaż może się wydawać na pierwszy rzut oka, że nie mają one ze sobą niczego wspólnego, to jednak ostatnie badania wykazały niezbicie, że w rzeczywistości istnieje między nimi ważny związek.

Dlatego właśnie kreatywność jest proponowana przez specjalistów jako klucz, dzięki któremu romantyczna pasja wróci ponownie do Twojej relacji.

Niektórzy uważają, że w ujęciu długoterminowym relacje emocjonalne są podtrzymywane przez pewien specyficzny rodzaj bezwładności, w której większość codziennych rutyn, celów i sposobów rozumienia życia jest w pełni wspólna.

To powoduje, że jakoś tak wraz z upływem czasu, romantyczna pasja wychodzi za drzwi i jest to w pełni normalne zjawisko. Jednak wcale tak przecież nie musi być. W rzeczywistości bowiem romantyczna pasja w długoterminowych relacjach między dwojgiem ludzi może mieć wiele wspólnego z poziomem kreatywności w związku.

Romantyczna pasja – co to takiego?

W dzisiejszym artykule porozmawiamy sobie nieco bliżej o tym, jak obudzić romantyczną pasję w swoim związku, jeśli stanie się on nudny i rutynowy. Wydaje się bowiem, że wysoce kreatywni ludzie wykazuję te cechy we wszystkich aspektach swojego życia.

Dlatego właśnie są oni w stanie nawiązywać i utrzymywać pełne atrakcyjności dla obu stron relacje, które rzadko stają się monotonne.

Ale czym właściwie jest ta „romantyczna pasja”? Cóż, w związku odnosi się do wzajemnego pożądania i pragnienia bycia z tą drugą osobą. Ta reakcja, określana czasami w literaturze jako „eros”, to początkowe zauroczenie o podłożu seksualnym i romantyczna tęsknota. To właśnie te emocje odczuwamy, gdy się zakochujemy.

Jest to też ta iskra, którą wiele par traci po kilku latach, a nawet miesiącach bycia ze sobą. Ta iskra, a raczej jej utrata, otwiera drzwi do innego rodzaju miłości. Przynajmniej w to wierzyliśmy do niedawna.

Podobnie wiemy też, że relacje oparte wyłącznie na romantycznej pasji nie trwają zbyt długo. Rzadko takie osoby wytrwają w związku na tyle długo, by można było je określić jako partnerów długoterminowych.

Nawiasem mówiąc, romantyczna pasja jest czymś, czego wszyscy potrzebujemy w większym lub mniejszym stopniu. Być może jest to coś, z czego nie powinniśmy rezygnować na rzecz stabilnego i monotonnego związku trwającego przez dłuższy czas.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Północno-Zachodni (oryg. Northwestern University)i Uniwersytet Londyński (oryg. University of London), romantyczna pasja nie jest czymś zupełnie obcym nawet w długotrwałych związkach. Chodzi przede wszystkim o to, że utrzymanie takiej pasji wymaga pewnego stopnia kreatywności.

„Wolałbym umrzeć z pasji niż z nudów”.
-Vincent van Gogh-

Do jakiego stopnia romantyczna pasja jest istotna w naszym życiu?

Nie wydaje się, aby większość ludzi chciała utracić romantyczną namiętność w swoim życiu. Nawet gdy czas mija i taka strata spowoduje ustąpienie miejsca bardziej stabilnemu i dojrzałemu związkowi.

Romantyczna pasja odgrywa ważną rolę w naszym rozwoju jako ludzi i w naszym osobistym samopoczuciu. Pomaga nam również utrzymać stabilny związek. Popularność poezji, powieści i filmów romantycznych jest tego dowodem.

Jest tak, ponieważ w głębi duszy nikt z nas nie jest szczęśliwy, kiedy tracimy to cenne uczucie miłości, które kiedyś dzieliliśmy z naszą drugą połówką. Nie chcemy, aby przezwyciężyła je rutyna i wygrała ta „inna” miłość.

Romantyczna pasja porusza świat i napędza nasze życie. Znalezienie jej lub odwrotnie – utrata pasji -wydobywa z nas to, co najlepsze i najgorsze. Jest ona niezwykle potężna, ale także niezmiernie krucha.

Badania nad romantyczną pasją i kreatywnością

Wyniki badań przeprowadzonych na ten temat wskazują, że około 40% par, które są razem od około dziesięciu lat, są nadal w sobie zakochane.

Badacze nie mają tylko ich słownych potwierdzeń na udowodnienie swoich teorii. Wyniki niektórych badań opartych o obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) przeprowadzonych u tych par są niezmiernie wręcz interesujące.

Badania te ujawniły, że ludzie, którzy potwierdzali wysoki poziom swojej romantycznej pasji ze swoimi długoterminowymi partnerami, również wykazywali ten sam wysoki poziom aktywacji regionów mózgu, jaki występuje u osób będących w danym momencie we wczesnych stadiach namiętnego związku.

Możemy łatwo potwierdzić te wyniki, koncentrując się na takich kwestiach, jak regularne kontakty intymne i celowe dążenie do uzyskania satysfakcji seksualnej. Ma to również wpływ na pozytywne doświadczenia dla całego związku.

Jednak w tym badaniu postanowiono skupić się na innej charakterystyce, która wydaje się być powszechna w życiu tych ludzi. Czyli na kreatywności. Wiele badań pokazuje znaczenie procesu twórczego dla naszego dobrego samopoczucia emocjonalnego. Jednak naukowcy idą także o krok dalej.

Wygląda bowiem na to, że wysoce kreatywni ludzie są lepiej przygotowani do przyciągania partnerów i do tworzenia ważnych więzi emocjonalnych, które z czasem stają się silniejsze. Że tacy ludzie są w stanie utrzymać przy życiu romantyczną pasję na długi czas.

„La vie en rose”

Wspomniane badania łączyły kreatywność z umiejętnością widzenia partnera przez różowe okulary. To właśnie psychologia opisuje jako „pozytywną iluzję”. Nie jest to zresztą nowość, bowiem już w w 1947 roku tej kwestii swój utwór zatytułowany „Życie na różowo” (oryg. La vie en rose) poświęciła słynna Edith Piaf.

Ten rodzaj iluzji wydaje się zupełnie lekceważyć ewentualne braki występujące w związku. Co więcej, jest to solidna podstawa, w której osoba czuje się bardziej ceniona i pożądana. Pomaga jej poczuć się bardziej atrakcyjną i szczęśliwszą w związku.

Kreatywność w tego rodzaju długotrwałych relacjach jest podstawowym elementem, który chroni nas przed nudą i niezadowoleniem.

Kreatywna osoba jest zazwyczaj pełna pasji wobec wszystkich dziedzin życia

Ale romantyczna pasja nie ogranicza się tylko do związków o charakterze uczuciowym. I odwrotnie, pełni pasji ludzie mają tendencję do bycia takimi w prawie każdym aspekcie swojego życia. Pasjonują się oni swoją pracą, przyjaźnią i czasem wolnym. Są bardziej otwarci niż inni na nowe doświadczenia i sposoby myślenia.

W związku z tym zaczynamy rozumieć, że romantyczna pasja i namiętność jest tylko kolejnym aspektem życia kreatywnej osoby. Pamiętaj, że utrzymanie tej twórczej wizji jako sposobu życia nie dotyczy wyłącznie tych, którzy wydają się wewnętrznie namiętni.

Każdy może rozwinąć w sobie pasję do życia i każdy jest na swój sposób kreatywny. Najbardziej kreatywni ludzie to ci, którzy nie boją się eksperymentować i ponieść porażkę. Możesz więc z pewnością skontaktować się ze swoją kreatywną stroną, gdy będziesz już na to gotowy.

Dlatego właśnie rozwijanie pasji będzie jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla siebie. Nic nie powstrzyma Cię przed rezygnacją z życia bez niej. Miej odwagę ją odzyskać, odkryć na nowo i odzyskać tę iskrę, o której myślałeś, że ją dawno już zgubiłeś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.