12 wskazówek, jak poprosić o podwyżkę

Pracownik rozmawia z szefem - jak poprosić o podwyżkę

Jeśli zastanawiasz się, jak poprosić o podwyżkę, sekretem jest planowanie i pewność siebie. Niektórych przeraża konieczność poproszenia o podniesienie pensji. I to prawda – nie można zaprzeczyć, że może to być dość niewygodna sytuacja. Istnieje też ryzyko, że spotkasz się z negatywną reakcją. Jednak, jak zawsze w życiu, ci, którzy nie podejmują ryzyka, nie osiągają tego, na co zasługują.

Pierwszym krokiem zawsze będzie zbadanie trendów wynagrodzeń w Twojej branży. Poza tym decydującym elementem jest także znajomość kondycji finansowej firmy, w której pracujesz. Następnie pozostaje jedynie opracować dobrą strategię osiągnięcia większej płacy. W niniejszym artykule szczegółowo wyjaśnimy wszystkie zalecenia, abyś mógł odnieść sukces i nie ponieść porażki.

„W każdej historii sukcesu znajdziesz osobę, która podjęła odważną decyzję”.
Peter F. Ducker

Jak poprosić o podwyżkę i uzyskać „tak”, którego chcesz

Jeżeli zastanawiasz się, jak poprosić o podwyżkę, musisz wiedzieć, że głównym punktem wyjścia jest samo podjęcie decyzji i posiadanie wystarczającej pewności siebie, aby postawić ten krok. Dzięki temu pojawia się nie tylko możliwość osiągnięcia tego, czego chcesz, ale możesz także poprawić swój wizerunek i nabyć nowe umiejętności. Nie musisz być guru negocjacji, aby to osiągnąć. Wystarczy ułożyć dobry plan i znaleźć idealny moment. Zastosuj się do naszych rad i obserwuj efekty!

Przeczytaj również artykuł: Wynagrodzenie za pracę i jego znaczenie emocjonalne

1. Ustal wynagrodzenie w zależności od branży

Pamiętaj, że pośpiech nigdy nie służy. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak poprosić o podwyżkę, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zbadać rynek pracy pod kątem swojego przygotowania zawodowego. Dowiedz się, jakie są typowe kwoty wynagrodzeń dla Twojego stanowiska, doświadczenia i lokalizacji. Dzięki temu będziesz mieć realistyczny pogląd na to, czego się spodziewać i o co prosić.

2. Sprawdź kondycję finansową swojej firmy

Nawet jeśli potrzebujesz i zasługujesz na podwyżkę, prawda jest taka, że nie zawsze istnieją odpowiednie do tego warunki. Koniecznie zbadaj kondycję finansową swojej firmy. Zawsze istnieją oznaki, które można wykryć i przeanalizować, czy właściwe byłoby podjęcie tego kroku. Poniżej wymienimy niektóre wskaźniki, które warto wziąć pod uwagę:

  • Czy doszło do cięć?
  • Czy doszło do zwolnień pracowników?
  • Czy występują opóźnienia w płatnościach?
  • Czy w innowacje inwestuje się mniej pieniędzy/czasu?
  • Czy słyszałeś plotki, że w firmie dzieje się źle?

3. Jak poprosić o podwyżkę – zrób listę swoich osiągnięć

Jeśli zastanawiasz się, jak poprosić o podwyżkę, sekret polega na tym, aby pamiętać, że na nią zasługujesz. Wykaż się pewnością siebie i doceniaj wszystkie swoje osiągnięcia i wkład. Doświadczenia zawodowe ludzi wpływają na ich poczucie własnej wartości i odwrotnie, więc podsumowanie swojej wiedzy i sukcesów pomoże Ci wzmocnić pozytywną wizję siebie.

Zrób listę każdego wykonanego przez Ciebie cennego zadania, które przyniosło korzyść organizacji. Być może dzięki Twoim propozycjom i pomysłom liczba sprzedaży wzrosła. A może Twój profesjonalizm jest również kluczowy na co dzień, na przykład w rozwiązywaniu problemów. Nie wahaj się wyjaśnić tej kwestii i sporządzić na ten temat raportu.

4. Wybierz odpowiedni moment

Na jakimś etapie roku może nadejść idealny moment na poproszenie o podwyżkę wynagrodzenia. Na przykład pod koniec każdego kwartału i po każdym bilansie. Szansa na podwyżkę pojawia się również po każdym ważnym osiągnięciu. Upewnij się także, że Twój szef jest otwarty i nie ma w tym czasie zbyt wielu bieżących obowiązków.

5. Jak poprosić o podwyżkę – umów się na spotkanie

Unikaj proszenia o podwyżkę nagle i bez uprzedniego umówienia spotkania. Prośbie tej musi towarzyszyć dobry dialog w prywatnej atmosferze. Nie jest to coś, co należy robić na korytarzu lub w obecności innych osób i współpracowników. Zachowaj ostrożność i pamiętaj o następujących krokach:

  • Poproś o spotkanie z szefem.
  • Napisz do niego e-maila lub zapytaj osobiście.
  • Uzgodnij z nim konkretny dzień i godzinę spotkania.
  • Jasno określ cel rozmowy.

Oto przydatne zwroty, których możesz użyć podczas umawiania spotkania: „Czy moglibyśmy się spotkać, aby porozmawiać o ocenie moich wyników i ewentualnej podwyżce wynagrodzenia? Chciałbym umówić się na krótkie spotkanie w celu omówienia możliwej podwyżki. Proszę dać mi znać, jaki byłby dogodny termin”.

6. Przećwicz to, co chcesz powiedzieć

Przygotuj jasne i przekonujące argumenty wyjaśniające, dlaczego zasługujesz na podwyżkę. Zrób to pewnie i bez wahania, podkreślając osiągnięcia, które już szczegółowo opisałeś, aby przypomnieć szefowi, jakie korzyści odniosła z nich firma. Pamiętaj również o poniższych elementach:

  • Podziękuj swojemu szefowi za spotkanie z Tobą.
  • Mów asertywnie.
  • Użyj pozytywnego tonu.
  • Zwróć uwagę na swoje zaangażowanie w firmę.
  • Bądź bezpośredni, nie chodzi o pytanie, ale o przekonywanie.
  • Twój szef powinien zdać sobie sprawę, że zasługujesz na tę podwyżkę.
  • Przygotuj to spotkanie tak, jakbyś szedł na rozmowę kwalifikacyjną.
  • Popraw swoją komunikację niewerbalną: kontakt wzrokowy, swobodne ruchy itp.

7. Słowa, których nie możesz użyć

Prosząc o podwyżkę wynagrodzenia, należy zwrócić uwagę na ton. Staraj się nie graniczyć z arogancją i uważaj, aby nie popaść w ton proszący. Są pracownicy, którzy zwracają się do swoich przełożonych ze słowami typu: „W świetle wszystkiego, co zrobiłem dla firmy, zasługuję na wynagrodzenie”. Ten sposób rozmowy nie przyniesie niczego dobrego.

Idealna jest zdecydowana i przyjazna forma rozmowy, dzięki której sprawisz, że Twój szef dostrzeże dwie kwestie. Po pierwsze to, że lubisz swoją pracę i jesteś zaangażowany w pracę firmy. Po drugie musisz pokazać, że masz potencjał i zasługujesz na podwyżkę.

8. Jak poprosić o podwyżkę – ustal kwotę

Jeśli chodzi o kwestie finansowe, nie zaleca się owijania w bawełnę. Jasno wyraź swoje oczekiwania. Przedstaw tę prośbę wyraźnie i zwięźle, aby Twój szef wziął ją pod uwagę. Wyrażenie, które może pomóc w ustaleniu tej kwoty, jest następujące: „Biorąc pod uwagę wszystko, co powiedziano powyżej, miałem nadzieję, że uda nam się zgodzić na podwyżkę wynagrodzenia o XX. Co pan o tym sądzi?”.

Upewnij się, że uczciwie mówisz o kwocie, którą chcesz uzyskać. Nie czuj się niepewnie i nie myśl, że prosisz o zbyt wiele. Jest to punkt wyjścia, od którego można rozpocząć negocjacje.

9. Przygotuj się na możliwe pytania

Przewiduj, jakie pytania może zadać Ci przełożony podczas spotkania. Zawsze pamiętaj, że w czasie przygotowań już wcześniej sporządziłeś zestawienie swoich osiągnięć i wkładu w firmę. To materiał, za pomocą którego musisz negocjować. Poczuj się pewnie i miej pod ręką dane i przykłady na poparcie swojej prośby.

10. Nie używaj gróźb i nie kłam

Unikaj groźby, gdyż nie jest to dobra taktyka. Niektóre osoby nie wahają się stwierdzić, że jeśli nie dostaną oczekiwanej podwyżki, odejdą z firmy. Pamiętaj jednak, że w życiu trzeba umieć negocjować i że w tej sztuce zawsze trzeba zachować pozytywne nastawienie oraz empatię. Negatywność i groźby generują nieufność i napięcie. Dlatego nie można za ich pomocą osiągnąć nic dobrego.

Kłamstwo też nie jest dobrą strategią. Według badań opublikowanych przez Zoro, milenialsi najczęściej uciekają się do kłamstwa. Ich taktyka polega na mówieniu, że jest nimi zainteresowana inna organizacja. Tego rodzaju strategia nie zawsze jest idealna, gdy prosimy o podwyżkę wynagrodzenia.

Skoncentruj się na swoim wkładzie w rozwój firmy i na tym, dlaczego zasługujesz na podwyżkę w oparciu o swoje wyniki. Wywrzyj pozytywny wpływ na swojego przełożonego i przekazuj optymizm oraz pewność siebie. Te elementy będą Twoimi sprzymierzeńcami.

11. Jak poprosić o podwyżkę – okazuj wdzięczność

Niezależnie od odpowiedzi, okaż wdzięczność za czas i uwagę swojego szefa lub menedżera. Jeśli otrzymasz podwyżkę, pamiętaj, aby szczerze podziękować. Jeśli odpowiedź będzie negatywna, nie poddawaj się i poproś o wyjaśnienie powodów. Znajomość ich pomoże Ci przygotować się na kolejną rozmowę.

12. Wyciągaj wnioski

Prośba o podwyżkę przydarzy Ci się w życiu więcej niż raz. Spróbuj więc przeanalizować całe Twoje doświadczenie i oceń, czego się nauczyłeś i co możesz ulepszyć. To scenariusze, w których sprawdzasz siebie i odkrywasz, w których obszarach powinieneś się jeszcze trochę rozwinąć. Może na przykład brakuje Ci po prostu technik negocjacyjnych lub pewności siebie.

Tak czy inaczej, niezależnie od tego, czy osiągniesz swój cel, czy nie, bądź z siebie dumny. Walczyłeś o to, na co zasługujesz, i dałeś jasno do zrozumienia, że jesteś wartościowym pracownikiem. Jeśli Twój obecny szef nie był w stanie tego dostrzec, z pewnością z czasem inna osoba to zrobi.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Praca, którą kochasz, nadal jest pracą

Prośba o podwyżkę to świetna okazja do rozwoju

Prośba o podwyżkę jest ważną szansą rozwoju w Twojej karierze zawodowej. Robiąc to skutecznie, będziesz w stanie otrzymać godziwe wynagrodzenie za swoją pracę i wkład. To złota szansa, którą musisz wiedzieć, jak wykorzystać. Co więcej, pomaga Ci podnieść Twoją wartość, zaangażowanie i pewność siebie.

Wszystkie te zmienne są motorem napędowym Twojej kariery zawodowej. Z drugiej strony, nawet jeśli reakcja pracodawcy może nie być pozytywna, nie powinno to Cię zniechęcać. Nadejdzie inny czas. A jeśli ten krok nie nastąpi, możesz rozważyć znalezienie innej firmy, która doceni Twoje umiejętności. Krok po kroku będziesz kształtować przyszłość, na którą zasługujesz.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Krauss, S., & Orth, U. (2022). Work experiences and self-esteem development: A meta-analysis of longitudinal studies. European Journal of Personality36(6), 849-869. https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/08902070211027142
  • Zoro. (6 de diciembre del 2019). How to Get a Raise: Strategies That Work. Zoro. Consultado el 14 de octubre de 2023 https://www.zoro.com/resourcehub/how-to-get-a-raise-strategies-that-work/
Scroll to Top