Rozmowa kwalifikacyjna: 5 strategii, które pomogą Ci się przygotować

Rozmowa kwalifikacyjna: 5 strategii, które pomogą Ci się przygotować
María Prieto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Prieto.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jedną z najbardziej stresujących części poszukiwania pracy jest często rozmowa kwalifikacyjna. Jeśli masz czas, intensywne przygotowanie to najlepszy sposób na złagodzenie tego stresu. Choć nigdy nie dowiesz się dokładnie czego się spodziewać, przy odpowiednim przygotowaniu będziesz miał mądre i uczciwe odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Należy pamiętać, że firma poszukuje idealnego kandydata do obsadzenia stanowiska. Jeśli osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną wykona dobrą robotę, będziesz w stanie pokazać swoje dobre cechy. Te dobre cechy i umiejętności decydują o tym czy dostaniesz pracę czy nie.

Z drugiej strony, przed przejściem do etapu rozmowy kwalifikacyjnej, musisz przejść przez kilka początkowych filtrów w oparciu o Twoje CV. Oznacza to, że jeśli firma przeprowadzi z Tobą rozmowę kwalifikacyjną, w pewien sposób kwalifikujesz się do tej pracy. Gdyby tak nie było, firma nie marnowałaby swoich zasobów na rozmowę. Odniesienie sukcesu w rozmowie kwalifikacyjnej zależy od tego, w jaki sposób odpowiesz na zadawane przez nich pytania.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej chcą poznać Cię jako osobę. Oceniają obraz, który pokazujesz, jak się wyrażasz, czy potrafisz kontrolować swoje nerwy i oczywiście inne aspekty Twojej osobowości, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z pozycją, na którą aspirujesz.

Rozmowa kwalifikacyjna: Przygotowanie na to co niespodziewane

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej często pojawiają się zaskakujące i nieoczekiwane pytania. Co więcej, niektóre mogą być zaprojektowane tak, aby wywierały presję. To w jaki sposób odpowiesz na tego typu pytania, nie da Ci pracy automatycznie. Jednak nie spiesz się, aby odpowiedzieć na te pytania, aby nie wyeliminować się z gry.

Jeśli znajdziesz się w tej sytuacji i wymyślisz dobre odpowiedzi – świetnie. Jeśli jednak nie możesz, najlepszą opcją jest zachowanie konserwatywnych odpowiedzi. Ta strategia jest wprowadzeniem do pozostałych pięciu, które omówimy dalej.

1. Poznaj firmę

Im więcej wiesz o firmie, w której masz rozmowę kwalifikacyjną, tym lepiej. Postaraj się uzyskać jak najwięcej informacji na temat liczby posiadanych pracowników, czy mają stronę internetową, jaka jest ich misja i wizja, jakie produkty sprzedają, ich sprzedaż etc.

Internet będzie twoim najlepszym przyjacielem podczas tego wyszukiwania. Jednakże, jeśli masz możliwość osobistego odwiedzania ich biur, możesz również dostać interesujące informacje. Możesz sprawdzić sam budynek, sytuację na parkingu, transport publiczny w pobliżu etc.

kobieta przed komputerem

2. Kiedy i gdzie

Bardzo ważne jest, aby dokładnie wiedzieć gdzie odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna i kiedy powinieneś tam być. Możliwe, że przeprowadzą z Tobą rozmowę kwalifikacyjną w innym miejscu. Zdarza się to często, gdy firmy zlecają podwykonawstwo agencjom, które za nich zatrudniają ludzi.

Biorąc to pod uwagę, jeśli masz czas, aby udać się na miejsce gdzie będzie się odbywać rozmowa kwalifikacyjna dzień wcześniej, zrób to. W ten sposób możesz ustalić ile czasu zajmie Ci dotarcie do celu, czy możesz skorzystać z transportu publicznego, czy łatwo znaleźć miejsce parkingowe.

Bycie na czas jest niezwykle ważne. Postaraj się poświęcić więcej czasu na wypadek, gdyby coś się stało. Z drugiej strony nie wchodź do środka od razu, jeśli przyjdziesz za wcześnie. To może sprawiać wrażenie, że nie wiesz jak zarządzać swoim czasem i nie planujesz go dobrze.

3. Wyglądaj elegancko

Wszyscy słyszeliśmy, że obraz wyraża więcej niż tysiąc słów. Cóż, w tym przypadku jest to bardzo prawdziwe. Wybierając swój strój do rozmowy, warto pomyśleć o charakterze pracy i kulturze firmy, w której będziesz miał rozmowę kwalifikacyjną.

Aby uzyskać więcej “poważnych” prac lub firm, użyj odpowiedniego neutralnego koloru garnituru, krawata z kolorami dotyczącymi firmy, czystych butów z zamkniętymi palcami i wyprasowanej koszuli. Upewnij się też, że wszystko co nosisz jest wygodne. W ten sposób możesz przekazać poczucie formalności bez wywoływania wrażenia, że ​​grasz jakąś rolę.

W przeciwieństwie do tego, jeśli próbujesz dostać pracę jako barman na plaży, noszenie garnituru nie jest najlepszym pomysłem. Noś coś o wiele bardziej zrelaksowanego, aby spróbować przekazać swoją spontaniczność i prostą naturę. Twoi potencjalni klienci będą na wakacjach i prawdopodobnie będą preferować członków personelu, którzy są beztroscy i szczęśliwi niż ludzi, którzy są zbyt poważni.

rozmowa kwalifikacyjna

4. Przynieś swoje dokumenty

Przynieś kopię CV, które wysłałeś przed rozmową kwalifikacyjną. Jeśli poprosili o jakiekolwiek inne dokumenty, upewnij się, że je masz i że są porządne i uporządkowane.

Przestudiuj uważnie swoje CV. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą poprosić Cię o wyjaśnienie konkretnych spraw. Mogą chcieć wiedzieć, co znaczyło dla Ciebie jakieś konkretne doświadczenie lub szkolenie.

5. Idź sam

Lepiej pokazać się samemu na rozmowie o pracę. Jeśli weźmiesz kogoś ze sobą, potencjalny pracodawca może to zinterpretować jako oznaka niedojrzałości lub niepewności. Ciekawym jest, ilu rodziców chodzi z dziećmi na pierwszą rozmowę o pracę. Nawet mówią im, jak się zachowywać i co powiedzieć. Bądź z tym ostrożny. Działy zasobów ludzkich przeszły długą drogę, a rzeczy, których szukają u potencjalnego pracownika, nie zawsze pasują do tego, co możesz przewidywać.

Tak naprawdę każdy rekruter i każdy kandydat do pracy jest inny. W tym sensie osoba, która zwykle otrzymuje pracę jest tą, która jest w stanie wyczuć czego chce rekruter.

“Jedynym miejscem, w którym sukces pojawia się przed pracą jest słownik”.

-Vincent Lombardi-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.