Rozpoznanie i analiza tego, jaki jest wpływ kultury na zachowanie, jest kluczem do zrozumienia, dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej. Jednak pomimo faktu, że społeczeństwo odgrywa ważną rolę w naszym zachowaniu, z reguły jesteśmy skłonni myśleć, że nasze działania mają czysto biologiczne pochodzenie.
Zachowanie człowieka zależy jednak nie tylko od czynników genetycznych lub biologicznych, ale także od czynników społecznych i kulturowych. Te ostatnie to te, które nadają wyjątkowości naszym działaniom. To dlatego zachowania ludzi różnią się w poszczególnych krajach, mimo że dane sytuacje mogą być takie same.
W poniższym artykule najpierw krótko omówimy kulturę i jej cechy charakterystyczne. Następnie przeanalizujemy, jak wpływa ona na nasze zachowanie.
Kultura
Nie da się zrozumieć, jaki rzeczywiście jest wpływ kultury na zachowanie, jeśli najpierw nie zdefiniujemy pojęcia kultury i jej cech charakterystycznych. Posiadanie jasnej definicji jest niezbędne do zrozumienia, w jaki sposób wpływa to na nas na poziomie behawioralnym.
Według Online Etymology Dictionary słowo kultura pochodzi z łaciny i oznacza kultywowanie lub, w przenośni, troskę. W tym sensie kultura odnosi się do aktu kultywowania wiedzy i edukacji w ludziach. Można powiedzieć, że jest to kultywowanie jednostek w społeczeństwie.
W bardziej formalnym ujęciu kultura może być rozumiana jako zbiór wspólnych idei, znaczeń i wartości nabytych przez jednostki w społeczeństwie. Francisco Morales w swojej książce Psicología Social (Psychologia społeczna) definiuje kulturę jako to, co jest przekazywane lub konstruowane społecznie. W efekcie to konstelacja praktyk, umiejętności, idei, schematów, symboli, wartości, norm, instytucji, celów i zasad.
Cechy kultury
Opierając się na poprzednich definicjach i artykule opublikowanym w czasopiśmie Entorno, główne cechy kultury są następujące:
- Asymiluje się. Od urodzenia jesteśmy pod wpływem kultury.
- To coś, co się robi, kultura nie jest wrodzona.
- Nie jest instynktowna ani biologiczna.
- Jest dynamiczna i progresywna.
- Różni się w zależności od społeczeństwa.
Chociaż różni się to w zależności od społeczności, możemy zdefiniować pewne wspólne elementy kultury jako pojęcia. Humanities Encyclopedia stwierdza, że wszystkie kultury mają następujące cechy wspólne:
- Symbole rozpoznawalne przez całą społeczność.
- Konkretny język.
- Sposób bycia.
- Systemy wierzeń, które nadają kierunek życiu jednostek.
- Wartości i normy regulujące zachowanie.
- Zwyczaje takie jak muzyka, jedzenie itp.
- Uroczystości zbiorowe.
Może zechcesz też przeczytać: Zawłaszczenie kulturowe — co to jest?
Wpływ kultury na zachowanie
Kultura wpływa na zachowanie na różne sposoby. Jej wpływ nie ogranicza się do jednej formy działania. Wręcz przeciwnie, odwołuje się do różnych komponentów i aktywuje określone wzorce zachowań. Przyjrzyjmy się niektórym z nich i ich wpływowi na nas.
Kultura i symbole
Jako ludzie tworzymy zbiorową rzeczywistość, świat przepełniony znaczeniami, interpretacjami i doznaniami. Według Moralesa, aby to zrobić, bierzemy elementy życia społecznego (gesty, postawy, spojrzenia itp.) i zamieniamy je w symbole.
Wpływ kultury na zachowanie przejawia się poprzez symboliczne reprezentacje, które budujemy i którymi dzielimy się jako istoty społeczne. Te manifestacje implikują określone sposoby działania. Na przykład, kiedy widzisz flagę swojego kraju i słuchasz swojego hymnu narodowego, przyjmujesz określone zachowania lub postawy patriotyczne, które wpływają na sposób, w jaki się zachowujesz w tym momencie.
Słowa, gesty, obrazy i przedmioty to przykłady symboli, które mogą wpływać na zachowanie. Wiele z nich jest również połączonych z pewnymi praktykami, które prowadzą nas do potwierdzenia naszej własnej kultury.
Kultura i normy
Wpływ kultury na zachowanie obserwuje się również poprzez przestrzeganie zasad. Zasady i oczekiwania, które przenikają kulturę, sprawiają, że działamy w taki sposób, że potwierdzamy prawa rządzące naszym życiem w społeczeństwie.
Niektóre z nich są zakazami. Na przykład w niektórych krajach lub społecznościach kobietom nie wolno pracować. Pozostałe przepisy mają charakter nakazowy. Na przykład mogą wskazywać, co należy zrobić w określonych sytuacjach, na przykład pomóc osobie, która miała wypadek.
Niezależnie od rodzaju, zasady te zawsze podpowiadają nam między innymi, co robić, a czego nie. W ten sposób nasza kultura na nas wpływa. W efekcie kieruje naszymi sposobami zachowania.
Kultura i wartości
W swojej książce Francisco Morales podaje bardzo użyteczną definicję wartości. Twierdzi, że są to kulturowo zdefiniowane modele, za pomocą których oceniamy to, co jest pożądane. Jednocześnie służą jako przewodnik po adaptacji w społeczeństwie.
Wartości ułatwiają zatem interakcję między jednostką a rzeczywistością społeczną. Jest to stwierdzone w artykule opublikowanym w Journal for the Study of Education and Development, Infancia y Aprendizaje. Dzięki naszym wartościom możemy budować wyobrażenie o świecie, które kieruje naszymi sposobami doświadczania tego, co się z nami dzieje i sposobem reagowania na okoliczności życia codziennego.
Poprzez wartości społeczne kultura kształtuje nasze zachowanie, wzmacniając to, co jest dla nas ważne. Na przykład, jeśli wartość solidarności ma fundamentalne znaczenie dla społeczności, będzie ona dążyła poprzez swoje prawa lub działania kulturalne do zachęcenia wszystkich do przywiązywania znacznej wagi do tej wartości przy podejmowaniu decyzji.
Oto bliższy i bardziej oczywisty przykład. Dziś wydaje się, że w wielu kulturach konsumpcja stała się tak centralną wartością życiową, że ludzie nie myślą o niczym innym poza nią. Nie jest tajemnicą, że rynki wpływają na nasze zachowanie, bombardując nas reklamami. W konsekwencji kultura konsumpcyjna wpływa na to, co robimy i myślimy.
Kultura i wierzenia
Wpływ kultury na zachowanie występuje również poprzez przekonania. Terapia poznawczo-behawioralna wielokrotnie powtarzała, że to, jak myślimy, ma ogromny wpływ na to, jak się zachowujemy. Dlatego nasze przekonania wyzwalają nasze doświadczenia i działania.
Przekonania kulturowe są traktowane jako dane przez większość z nas. Są one niezwykle specyficzne i odnoszą się do konkretnych zagadnień, które są uznawane przez członków społeczeństwa. Te przekonania zmuszają nas do osądów, które w taki czy inny sposób wpływają na nasze zachowanie.
Może Cię to zainteresuje: Czym jest psychologia kulturowa?
Zachowanie, odzwierciedlenie kultury
Nasze wzorce behawioralne mają nie tylko podstawę poznawczą lub biologiczną, ale także kulturową. Kultura kształtuje nas i czyni podmiotami określonej wspólnoty lub społeczeństwa.
Wreszcie wpływ kultury na zachowanie nie jest bynajmniej błahy. Czasami pozostaje jednak niezauważona. Jednak zawsze tam jest, za kurtyną, predysponując nas do działania w określony sposób, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Enciclopedia Humanidades. (2023, 23 de enero). Cultura. Disponible en: https://humanidades.com/cultura/
- Hernández, C. (1986). Los valores sociales, un instrumento para el conocimiento social del niño Su reflejo en la comunicación publicitaria. Infancia y Aprendizaje, 9(35-36), 109-122. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=662400
- Morales, J., Moya, M., Gaviria, E. y Cuadrado, I. (2007). Psicología social (3ª ed.). McGrawHill.
- Nielsen, L., Panzer, A. & Kindi, D. (2004). Health Literacy. National Academies Press. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK216037/
- Rivas, R. D. (2015). Cultura: factor determinante del desarrollo humano. Entorno, (58), 16-24. Disponible en: https://lamjol.info/index.php/entorno/article/view/6236