Jak ustalić swoje priorytety?

Czy trudno jest Ci określić swoje priorytety? Czy masz wrażenie, że wszystko jest równie ważne i do niczego nie zmierzasz? Takie postrzeganie może generować wysoki niepokój. Proponujemy poznanie szeregu przydatnych technik.
Jak ustalić swoje priorytety?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 marca, 2023

Każdy dzień ma 24 godziny, choć czasami chcielibyśmy, aby liczba ta była bliżej 30. Każdej nocy kładziesz się do łóżka z poczuciem niezadowolenia, ponieważ myślisz o tym, że nie osiągnąłeś wszystkiego, co chciałeś. To uczucie, że nie jesteś w stanie wszystkiego zrobić, może być frustrujące. Co więcej, stanowi podłoże wielu Twoich niepokojów. Jak więc ustalić swoje priorytety?

W dzisiejszym zabieganym świecie Twoje codzienne zadania i cele zaczynają się piętrzyć. Trudno Ci odróżnić priorytety od mniej ważnych obowiązków. W efekcie próbując zrobić wszystko, nic nie osiągasz. Często mówi się, że nie należy gryźć więcej, niż można przeżuć. Jednak nie zawsze łatwo jest nam przewidzieć, jak daleko możemy się posunąć.

Czas, który masz każdego dnia, jest ograniczony, podobnie jak Twoja energia. Z tego powodu wiedza o tym, jak określić swoje priorytety, jest nie tylko sposobem na zwiększenie wydajności, ale także mechanizmem poprawiającym zdrowie psychiczne. Łatwo jest krytykować siebie za każdym razem, gdy nie wykonasz wszystkiego, co zaplanowałeś. Ale czas przestać to robić. Musisz poznać pewne zasoby, które pomogą Ci żyć lepiej.

Umiejętność ustalania priorytetów oznacza, że możesz bardziej cieszyć się czasem i budować bardziej pozytywny obraz siebie.

Młoda dziewczyna myśli o technikach wyjaśnienia swoich priorytetów
Wiele list rzeczy do zrobienia, które codziennie sobie układamy, jest niewykonalnych.

Jak ustalić swoje priorytety?

Jeszcze nie tak dawno temu w dziedzinie rozwoju osobistego podkreślano, jak ważne jest wyznaczanie znaczących i motywujących długoterminowych celów. Jednak w ostatnich latach dostrzeżono koszty, jakie ponosimy, widząc, jak często nie udaje nam się osiągnąć tych celów.

Badanie przeprowadzone przez Politechnikę w Darmstadt (Niemcy) ujawniło skutki niemożności spełnienia marzeń, które sobie wyznaczyliśmy. Wydaje się, że część naszego dobrego samopoczucia emocjonalnego polega na większej elastyczności w stosunku do naszych celów. Istotna jest przede wszystkim wiedza, jak sprecyzować nasze priorytety. W efekcie w niemal zawsze niepewnym kontekście warto zachować ostrożność.

Dlatego wybranie celów i priorytetów, które są zgodne z Twoimi wartościami, pozwoli Ci skuteczniej poruszać się w codziennej rutynie, w wyniku czego osiągniesz wiele swoich założeń. Aby zapoczątkować tę zmianę, najpierw musisz zastosować szereg strategii, aby ustalić, co powinno być priorytetem, a co jest drugorzędne w Twoim życiu.

1. Określ swoje wartości

Co jest dla Ciebie naprawdę ważne, definiuje Cię i nadaje sens Twojemu życiu? Czasami o tym zapominasz. W swoim gorączkowym i wymagającym codziennym życiu, często odkładasz na bok swoje wartości i reagujesz na coś bezwiednie. W rezultacie nie oceniasz, czy to, co robisz, jest zgodne z Twoimi zasadami i pragnieniami.

Powinieneś zatrzymać się na chwilę i uświadomić sobie, jakie fundamenty musisz zbudować, aby pokierować swoim życiem. Pamiętaj, jakie są Twoje wartości.

Potrzeba silnego zaangażowania i praktyki, aby każdego dnia pamiętać, jakie są Twoje priorytety i skupiać się na nich. To dlatego, że czasami Twój umysł prosi Cię o więcej, niż Twoje ciało jest w stanie zrobić.

2. Przypisz harmonogram do zidentyfikowanych wartości

Twoje dni powinny być zorganizowane w odniesieniu do czasu przypisanego do każdej wartości. Jeśli Twoja praca obejmuje dwie wartości, które są dla ciebie najbliższe, takie jak sprawiedliwość i współczucie, powinieneś poświęcić czas pracy na wyrażanie ich.

Z drugiej strony, jeśli Twoją najważniejszą wartością jest miłość i rodzina, zorganizuj swój dzień tak, aby poświęcić tym wymiarom jak najwięcej czasu. To Twoje prawdziwe priorytety.

3. Technika priorytetów dziedzinowych

Twoje życie jest zorganizowane w różnych domenach egzystencjalnych. Organizują one Twój czas i energię. Inną techniką ustalania priorytetów jest zagłębienie się w każdy z tych obszarów i zapamiętanie najważniejszego składnika w każdej sekcji. Na przykład:

  • Priorytety w pracy. Co jest teraz najważniejsze w Twojej pracy?
  • Związkowe priorytety. O co musisz dbać i stawiać na pierwszym miejscu w swoim związku?
  • Priorytety rodzinne. Jakimi aspektami należy się zająć w pierwszej kolejności?
  • Priorytety zdrowia i dobrego samopoczucia. Co powinno być priorytetem każdego dnia, aby czuć się dobrze w ciele i umyśle?

4. Technika łyżki: kiedy masz najwięcej energii?

W 2003 roku, na swoim osobistym blogu, na którym opisuje życie z toczniem, Christine Miserandino zaproponowała teorię łyżki. Zgodnie z tą ideą każda osoba ma pewien poziom energii, który zawsze ma swój limit. Musisz wiedzieć, o której porze dnia masz najwięcej energii do realizacji priorytetowych zadań.

Powinieneś pamiętać, że czasami Twój umysł prosi Cię o zrobienie więcej rzeczy, niż Twoje ciało jest w stanie udźwignąć. Znajomość swoich granic i tego, jak daleko rozciąga się Twoja energia, pozwoli Ci wyznaczyć bardziej realistyczne cele.

Twoje priorytety nie zawsze będą takie same, ponieważ Ty sam również zmieniasz się w czasie. Czasami jednak nieprzewidziane zdarzenia mogą spowodować, że skupisz się na niektórych obszarach, a nie na innych. Musisz wiedzieć, jak dostosować się do tych wymagań i różnic.

5. Planuj: Twoje priorytety mogą zmieniać się każdego dnia

Twoje obowiązki mogą się zmieniać w zależności od dnia tygodnia. Do tego należy dodać element nieprzewidziany. Na przykład dzisiejszy priorytet może jutro zostać przesunięty na dalszy plan. Aby zaakceptować te zmiany, musisz być na nie mentalnie przygotowany. Przyjęcie elastycznego podejścia i umiejętność dostosowania się do tego rodzaju zmian to narzędzie, nad którym trzeba popracować.

Pomocne może być prowadzenie dziennika, w którym będziesz zapisywać swoje priorytety na następny dzień. To pozwoli Ci planować zadania, lepiej zarządzać czasem i poczuć, że masz kontrolę nad swoim życiem.

Kobieta pisze pamiętnik
Posiadanie planu, w którym zapisujemy, jakie będą nasze priorytety w kolejnych dniach, pozwala nam lepiej zarządzać naszym czasem i energią.

Skuteczne zintegrowanie tych technik w celu wyjaśnienia swoich priorytetów wymaga czasu, a także zdecydowanego zaangażowania w siebie. Rozpoznawanie swoich priorytetów to umiejętność, którą możesz trenować. Jednak aby to zrobić, często będziesz musiał walczyć z własnym umysłem, ponieważ jesteś przyzwyczajony do proszenia samego siebie o więcej, niż możesz.

Musisz zinternalizować fakt, że robienie więcej nie oznacza, że będziesz bardziej wydajny lub że zdobędziesz więcej pochwał niż inni. Musisz przez cały czas skupiać swoje siły i energię na najbardziej odpowiednich działaniach. I nie zapominaj, że od czasu do czasu Twoim priorytetem powinien być odpoczynek i nicnierobienie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.