William James i jego wzór na zwiększenie poczucia własnej wartości

Jak zdrowa jest Twoja samoocena? Czy naprawdę myślisz, że jesteś w stanie osiągnąć cele, które sobie wyznaczyłeś? William James, ojciec współczesnej psychologii, opracował interesującą teorię w tym zakresie.
William James i jego wzór na zwiększenie poczucia własnej wartości
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada, 2022

Ile celów i marzeń osiągnąłeś w swoim życiu? Nic nie jest dla Ciebie, jako człowieka, tak ważne, jak poczucie kompetencji i osiąganie tego, czego pragniesz. Jednak nie zawsze udaje się odnieść sukces w każdym wyzwaniu, jakie sobie stawiasz. W końcu nie jesteś superbohaterem o niezwykłych mocach ani nie masz magicznej lampy z dżinem w środku. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi William James i jego technika.

Magicznym elementem, który znacznie ułatwia osiągnięcie tego, czego pragniesz, jest Twoja samoocena. Wymiar ten można zdefiniować jako kamień węgielny Twojego dobrego samopoczucia psychicznego. Bez tego potykasz się i zawodzisz, a Twoje ludzkie wartości się zacierają. Samoocena nie polega jednak tylko na umiejętności kochania i szanowania siebie.

Samoocena to także pewność siebie, by być tym, kim naprawdę chcesz być. Samozrealizowaną i niezależną osobą, która osiąga swoje cele i buduje życie, które sprawia, że jest szczęśliwa.

Jedną z pierwszych postaci w psychologii, która zbadała ten konstrukt, był William James. W 1890 roku, kiedy opublikował The Principles of Psychology, opracował formułę oceny poczucia własnej wartości.

„Jest tylko jedna przyczyna ludzkiego niepowodzenia. To brak wiary człowieka w jego prawdziwe Ja”.

-William James

William James
William James przedstawił oryginalną wizję, jak rozwijać poczucie własnej wartości. Twierdził, że musimy określić wizje, jakie mamy o sobie.

William James i jego wzór na zwiększenie poczucia własnej wartości

Mało znanym faktem na temat Williama Jamesa jest to, że w młodości rozważał odebranie sobie życia. Co więcej, przez wiele lat cierpiał na dziwne choroby i znaczne cierpienia, a nawet był częściowo głuchy.

Jego ojciec był teologiem należącym do wyższej burżuazji. Najbliżsi mieli wysokie oczekiwania wobec Williama i jego brata, pisarza Henry’ego Jamesa. Dzięki introspekcji William w końcu zrozumiał, że jego melancholia nie jest normalna. Czuł, że musi cierpieć na jakąś chorobę.

To wzbudziło w nim zainteresowanie i dało mu cel. Postawił sobie za zadanie spróbować zrozumieć mechanizmy rządzące umysłem i duszą. Dlatego postanowił podjąć naukę w dziedzinie psychologii i filozofii.

W swojej najbardziej znanej pracy The Principles of Psychology (1890) James przedstawił jedną z głównych definicji poczucia własnej wartości. Konceptualizował to za pomocą wzoru, który nawet teraz jest zarówno interesujący, jak i praktyczny. Dla Williama Jamesa dobre samopoczucie opierało się na naszych aspiracjach i osiągnięciach, do których jesteśmy zdolni.

Przyjrzyjmy się bliżej jego znanej formule zwiększania poczucia własnej wartości.

Dla Williama Jamesa samoocena opierała się na następującym sformułowaniu: samoocena to sukces podzielony przez nasze pretensje. (W tym przypadku pretensje odnosiły się do celów i wartości).

Liczy się to, co robisz, nie to, kim jesteś

Wielu nastolatków łączy dziś swoją samoocenę z obrazem swojego ciała. Zakładają, że posiadanie dobrej samooceny oznacza akceptację siebie takimi, jakimi są. Jednak, chociaż prawdą jest, że ten konstrukt obejmuje fizyczną akceptację siebie, jest o wiele więcej obszarów, które się na niego składają i których nie należy lekceważyć.

William James podkreślał, że szczęście i dobre samopoczucie zaczynają się od tego, co robisz w życiu. Nie ma znaczenia, kim jesteś lub jaki jesteś, liczy się tylko to, co robisz ze swoim życiem. To największa odpowiedzialność ze wszystkich.

  • Musisz zadać sobie pytanie, co lubisz i w czym jesteś dobry. Tylko wtedy będziesz w stanie skierować całą swoją energię na swoje cele. James odnalazł sens w swoim życiu dokładnie w momencie, gdy wyjaśnił swój cel, jakim jest chęć odkrycia tajemnic ludzkiego umysłu.
  • James upierał się, że w Twoim życiu zawsze nadejdzie chwila, kiedy będziesz musiał zadać sobie pytanie: co będzie Twoim zbawieniem? To moment, w którym znajdziesz najlepszy motywator do rozwoju jako osoba.
mężczyzna w górach
Według Williama Jamesa poczucie własnej wartości wymaga działania i ruchu.

Bądź realistą w swoich roszczeniach

Formuła Williama Jamesa na podniesienie poczucia własnej wartości to stosunek sukcesów do aspiracji. Innymi słowy, gdy osiągasz cele, do których dążysz, wzrasta Twoja samoocena. Ale bądź ostrożny, ponieważ często Twoje oczekiwania lub marzenia mogą być nierealne, a porażka podkopuje pozytywną wizję siebie.

Unikaj więc wyznaczania celów, które są zbyt wygórowane lub wyraźnie niemożliwe. Dobrze jest mieć aspiracje, ale staraj się dopasować je do własnych umiejętności i zdolności.

Jak wyjaśnił William James, wielu ludzi poświęca swoje wysiłki na zadania, które nie odpowiadają ich mocnym stronom, przez co ostatecznie wszystko się rozpada. Ale wyznaczając rozsądne cele, z każdym kolejnym osiągnięciem wzrośnie Twoja samoocena. Później możesz nawet zwiększyć swoje wyzwania. W ten sposób osiągniesz doskonałość.

Czasami wkładasz w swój umysł zupełnie nierealistyczne marzenia. Co więcej, mają one niewiele wspólnego z Twoimi umiejętnościami. Musisz być konsekwentny i koncentrować się na realistycznych celach, które odpowiadają Twojej wartości. Tylko wtedy osiągniesz sukces, a Twoja samoocena pozostanie silna i zdrowa.

Wyjdź poza strach i pamiętaj o swoich mocnych stronach

W swojej książce The Optimistic Child (2011) Martin Seligman mówi o formule Williama Jamesa na podniesienie poczucia własnej wartości. Sugeruje również, że rodzice i wychowawcy powinni promować poczucie własnej skuteczności i pewność siebie swoich dzieci. Jeśli od najmłodszych lat nauczą się, że są w stanie samodzielnie wykonywać zadania, poczują się kompetentne i wyrobią sobie pozytywny obraz siebie.

Jako istota ludzka jesteś codziennie zmuszony pokonywać niekończące się trudności i lęki. Poniesiesz porażkę w wielu wyzwaniach. Masz nawet takie marzenia, które musisz odłożyć na bok na rzecz innych. Jednak ważne jest, abyś zaufał swojej wartości i mocnym stronom. Jesteś tym, co osiągnąłeś w przeszłości, a także tym, co robisz teraz.

Tak więc, kiedy czujesz, że utknąłeś w jednym miejscu i nie ufasz sobie, warto spojrzeć wstecz. W końcu odniosłeś więcej niż jeden sukces w przeszłości i posiadasz umiejętności w więcej niż jednej dziedzinie. Dlaczego więc nie zaufać ponownie swoim mocnym stronom i postawić sobie nowych wyzwań? Według Williama Jamesa samoocena wymaga działania i ruchu. Z pewnością nadszedł czas, abyś zaczął iść w tym kierunku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hewitt, J.P., (2005). The social construction of self-esteem. In Snyder, C.R., & Lopez, S.J. (Eds.), Handbook of Positive Psychology (pp.135-148). New York : Oxford University
  • Leary, M.R., Tambor, E.S., Terdal, S.K. & Downs D.L. (1995). Self-esteem as an interpersonal monitor: The sociometer hypothesis. Journal of Personality and Social Psychology, 68 (3), pp. 518-530
  • PressKling, K. C., Hyde, J. S., Showers, C. J., & Buswell, B. N. (1999). Gender differences in self-esteem: A meta-analysis. Psychological Bulletin, 125(4), pp. 470-500.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.