Emocjonalna niezależność - 24 cytaty

Emocjonalna niezależność - 24 cytaty

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Wszyscy musimy rozwijać miłość do samego siebie, by zapobiec zależności naszego szczęścia od innych. Na tym w skrócie polega dojrzałość emocjonalna. Jedyna miłość jaka powinna dominować w naszym życiu, to miłość do samego siebie. Musimy trzymać nasze niepokoje w ryzach, powstrzymując je przed zawładnięciem nami, sami decydując się na bycie panami swojego losu i żyć własnym życiem, propagując podejście, gdzie ważna jest emocjonalna niezależność.

Emocjonalna niezależność – dlaczego jest ważna?

Miłość i zależność są sobie przeciwne, jeśli istnieją wspólnie to niszczą się wzajemnie. Kiedy to się dzieje, nawet jeśli relacja pary pozostaje nienaruszona, ich miłość jest ponura i poddaje się zależności.

Musimy zmieniać potrzebę na preferencję, która jest dużo zdrowsza. Możemy kochać i nawet ubóstwiać naszego partnera, ale jednocześnie musimy zachować wysoką samoocenę i dalej wspomagać swój osobisty rozwój.

Ciężko jest to zrozumieć i przetworzyć, ale nie możemy mylić miłości z zauroczeniem. W miłości nie ma udręki, ani motylków, ani też całkowitego oddania. Miłość to nie tonięcie, to nie poddanie się, wreszcie miłość to nie emocjonalna ofiara.

Niezależny

Miłość jest spokojna i nie jest obsesyjna. Miłość jest umiarkowana. Miłość to powód, pożądanie, przyjaźń, troska i równowaga. W miłości nie ma strachu. Poniżej znajdują się 24 cytaty, które przypominają nam o tym jak ważna jest nasza emocjonalna niezależność.

Nie potrzebuję ciebie

Emocjonalna niezależność – cytaty

 1. Nie istnieje miłość w pełni zdolna wypełnić pustkę w osobie, która nie kocha siebie w całości
 2. “Nie potrzebuję ciebie, lecz wybieram ciebie.” – Walter Riso
 3. “Jeśli nie potrafisz kochać mnie, tak jak na to zasługuję, odejdź. Przyjdzie ktoś, kto doceni to jaki jestem.” – Walter Riso
 4. “Kocham cię, bo tak, ponieważ wybrałem ciebie i lubię przebywać w twoim towarzystwie, ponieważ jesteś istotna w moim szczęściu.” – Walter Riso
 5. Nie będzie już dłużej rządzić mną moja emocjonalna przeszłość. Zamiast tego będę żyć teraźniejszością i emocjami.
 6. “Kazali nam wierzyć, że każdy z nas jest połową pomarańczy i że życie ma sens, wyłącznie gdy odnajdziesz tę drugą. Nie mówili nam, że rodzimy się kompletni i na nikim w naszym życiu nie spoczywa odpowiedzialność za wypełnienie tego, co nam brakuje.” – John Lennon
 7. “Kazali nam wierzyć w formułę ‘dwa w jednym’: dwoje ludzi mających takie same toki rozumowania, te same idee, że to właśnie działa. Nigdy nie zdradzono nam innej nazwy tego stanu: nieprawidłowość. Jedynie z dwoma jednostkami, z własnymi osobowościami możesz stworzyć zdrową relację.” – John Lennon
 8. Nie musisz nic nikomu udowadniać, wystarczy że udowodnisz to sobie.
 9. Miłość to wolność i rozrost ponad posiadaniem i ograniczeniami.
 10. By kochać kogoś innego najpierw muszę kochać siebie.
 11. Miłość nie istnieje, lecz raczej dowód miłości i dowód miłości do tych, na których nam zależy pozwala im żyć swobodnie.

  Przemyślenia – ciąg dalszy

 12. Będę cię kochał zawsze jednak pamiętając, że to my kształtujemy i zmieniamy miłość, którą żyjemy.
 13. Nie możesz polegać na nikim innym aby być szczęśliwym. Żaden związek nie da ci wewnętrznego spokoju, którego sam nie stworzyłeś.
 14. Nie polegaj za bardzo na nikim na tym świecie, ponieważ nawet twój cień opuszcza cię w ciemności.
 15. “Jeśli delektujesz się tylko okazywaniem miłości, powinieneś zbadać swoją samoocenę.” – Walter Riso
 16. Kiedy zacząłem kochać sam siebie zrozumiałem, że w każdych okolicznościach jestem we właściwym miejscu i we właściwym czasie i że wszystko zdarza się w dokładnie odpowiedniej chwili. Dlatego mogę być spokojny. Dziś nazywam to “pewnością siebie”.
 17. Kiedy zacząłem kochać sam siebie uwolniłem się od wszystkiego, co było niedobre dla mojego zdrowia – jedzenia, ludzi, rzeczy, sytuacji i wszystkiego co ciągnęło mnie na dno i z dala od samego siebie. Najpierw nazywałem to podejście zdrowym egoizmem. Dziś wiem, że jest to “miłość do samego siebie”.
 18. “Poleganie na osobie, która kocha samego siebie to sposób na pogrzeb żywcem, akt psychicznego samookaleczenia, gdzie miłość do samego siebie, szacunek i esencja egzystencji są bezczeszczone i irracjonalnie oddawane.” – Walter Riso
 19. Jeśli nie widzisz ile jesteś wart, masz dużo większą szansę na bycie z kimś, kto też tego nie widzi.
 20. “Kiedy odkryjesz, że możesz być swoim największym fanem, porzucisz nawyk błagania o akceptację u innych.” Rafael Vidac
 21. Przechodząc przez życie zrozumiałem, że najważniejszą rzeczą nie jest świadomość tego co się ma, lecz świadomość tego ile jest się wart.
 22. “Miłość do samego siebie jest początkiem romansu na całe życie.” – Oscar Wilde
 23. Można wybierać między byciem szczęśliwą i optymistyczną osobą, lub byciem smutnym i negatywnym człowiekiem. Nikt nie jest odpowiedzialny za uszczęśliwianie innych. Wybór należy do nas samych.
 24. “Ponieważ nikt nie wie co dla ciebie najlepsze. Nikt nie może ciebie rozwijać za ciebie. Nikt nie może szukać za ciebie. Nikt nie może zrobić dla ciebie tego, co ty powinieneś dla siebie zrobić. Egzystencja nie obsługuje przedstawicieli.” – Jorge Bucay
Dziewczynka serce - dojrzałość emocjonalna

Mamy nadzieję, że ci się spodobały! Zastosuj już dziś!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.