Czym jest doskonałość i jak ją osiągnąć?

Czym jest doskonałość i jak ją osiągnąć?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Czy jesteś jednym z tych, którzy dążą do doskonałości w każdej dziedzinie swojego życia? Jeśli tak jest, powinieneś wiedzieć, że będziesz skazany na cierpienie i frustrację. Doskonałość powinna być codzienną pracą. Doskonaleniem siebie każdego dnia bez porównywania się z kimkolwiek.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest doskonałość, jest pewien szczegół, o którym musisz pamiętać. Nie jest to szczyt sukcesu, nie oznacza bycia kimś więcej ani nieomylnym. Co więcej, jak często mówi się w dziedzinie rozwoju osobistego, jeśli skupisz się na osiągnięciu doskonałości nigdy nie stracisz motywacji.

Ale jeśli będziesz dążyć do osiągnięcia doskonałości, znajdziesz tylko cierpienie.

Wspominamy o tym z powodu faktu, który widzimy często. Istnieje wiele szkół, kursów szkoleniowych lub obszarów szkolenia kompetencji, które nie wahają się twierdzić, że ich celem jest zapewnienie uczniom tej nieskazitelnej doskonałości, która odróżni ich od reszty.

W naszym społeczeństwie zawsze promuje się przekonanie (i potrzebę) aspirowania do bycia najlepszym w każdej dyscyplinie.

W ten sposób, próbując wychować dziecko na nowego Stephena Hawkinga lub nową Marię Curie to, co faktycznie zrobimy to poprowadzenie dziecka twardą ścieżką niepokoju, rozczarowania i frustracji. Bo kto dąży do doskonałości cierpi z powodu błędów i karze się za porażki.

Z drugiej strony ci, którzy dążą do doskonałości traktują motywację jako trampolinę, a samodoskonalenie jako swoją wizytówką. To wtedy możemy zrozumieć, że na błędach można się uczyć, a porażka jest okazją do poprawy. Zagłębmy się w tę koncepcję.

Kobieta skacząca o zachodzie słońca

Czym jest doskonałość i do czego powinniśmy dążyć, aby ją osiągnąć?

Jest dziedzina, która wyłania się z niezwykłym zainteresowaniem. Mowa o psychologii doskonałości. To, co aspiruje, szuka i próbuje zrozumieć ten obszar wiedzy to pogłębienie procesów, dzięki którym ludzie osiągają szczęście i maksymalne spełnienie w swoim obszarze pracy.

Aby lepiej to zrozumieć, damy Ci przykład. Jest mnóstwo dzieci o niezwykłych talentach, które rozwijają ten charakterystyczny obszar w dzieciństwie i okresie dojrzewania i które porzucają go w wieku dorosłym. Muzycy, gimnastycy, artyści, tancerze… Dlaczego ludzie z tak dużym potencjałem i umiejętnościami rezygnują z tego, co „czyniło ich wyjątkowymi”?

Odpowiedź jest prosta: często koncentrujemy się na talentach bez rozwijania doskonałości. Oznacza to, że uważamy, że jeśli ktoś jest dobry w jakiejś dziedzinie został pobłogosławiony. Bo albo masz talent, albo daleko nie zajdziesz.

Kiedy w rzeczywistości, aby być naprawdę dobrym w danej dziedzinie potrzeba o wiele więcej wymiarów oprócz tego naturalnego talentu. Co przypomina nam, czym tak naprawdę jest doskonałość: nawykiem, poczuciem zaangażowania i doskonalenia, umiejętność podejmowania wysiłku, motywowania się do osiągnięcia celu.

Cudowne dzieci rzadko wyrastają na odnoszących sukcesy dorosłych lub szczęśliwych ludzi. Dzieje się tak, ponieważ nie zwraca się uwagi na niektóre aspekty, takie jak poczucie własnej wartości, zarządzanie emocjami lub tolerancja na frustrację.

Dlatego też, jeśli jest coś, do czego aspiruje psychologia doskonałości to jest to ćwiczenie się w szeregu wymiarów, które mogą ułatwić osiągnięcie tego celu. Sprawienie, że poczujemy się spełnieni i usatysfakcjonowani, gdy osiągniemy nasz pełny potencjał.

Oto one.

Zaangażowanie

Doskonałość nie ma sensu, jeśli nie zobowiązujemy się do osiągnięcia celu. Oznacza to połączenie wytrwałości, odwagi do wyjścia ze strefy komfortu i zdolności do wzięcia odpowiedzialności za siebie w tym procesie. Ze zrozumieniem, że mogą pojawić się trudności. Oznacza to, że nikt nie będzie w stanie podjąć za nas żadnego wysiłku ani utorować nam drogi.

Wytrwałość

Wiemy, że termin wytrwałość jest modnym hasłem. Jednak wyróżnia się także jako umiejętność, która pozwala nam podnosić się raz po raz po każdym błędzie, każdej porażce.

Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest doskonałość pamiętaj o tym wymiarze, ponieważ dzięki niej będziesz w stanie podnieść się z każdej porażki lub błędu, aby być gotowym na nowe wyzwania.

Doskonałość: ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Każdy, kto chce zdobyć umiejętności w obszarze wiedzy i dyscypliny ma tylko jedną opcję: ciężko pracować i skupić się na byciu lepszą wersją siebie każdego dnia. W głębi duszy nikt nie przychodzi na ten świat będąc w czymś najlepszym. Chodzi o praktykę i koncentrację.

Zdolność refleksji

Jeśli zadamy sobie pytanie, czym jest doskonałość istnieje jeden czynnik, który ją pielęgnuje i napędza. Jest tp zdolność do refleksji nad własnymi postępami. Jeśli nie jesteśmy w stanie monitorować naszego postępu nic nie osiągamy, nie dostrzeżemy błędów ani nie uświadamiamy sobie, że czasami musimy zmienić jedną strategię na inną.

Ludzie, którzy słuchają zastanawiają się i mają krytyczne spojrzenie wciąż się rozwijają i idą naprzód.

Wiara w nas samych

Osoby z talentem i naturalnym usposobieniem do jakiegoś obszaru często cierpią na tzw. syndrom oszusta. Oznacza to, że uważają się za oszustów i przestają ufać swoim umiejętnościom. Powiedzmy sobie jasno, że bez wiary w siebie nie ma możliwości osiągnięcia sukcesu ani okazji do osiągnięcia szczęścia.

Ten wymiar jest z kolei powiązany z poczuciem własnej wartości, z tym bajecznym mięśniem, który pozwala nam być optymistami, odpornymi, ufającymi sobie.

Droga do doskonałości

Transcendencja i doskonałość

W teorii siły człowieka Martina Seligmana zawiera on cnotę, która jego zdaniem jest niezbędna do budowania szczęścia. Chodzi o ten kluczowy wymiar, aby zrozumieć, czym jest doskonałość. Mówimy o transcendencji. Co dokładnie oznacza ten termin?

Definiuje zdolność odnajdywania znaczenia w tym, kim jesteśmy i co robimy, a następnie spojrzenia poza. To świadomość, że nasz rozwój, nasza możliwość ciągłego doskonalenia się nigdy się nie kończy. Zawsze jest coś więcej do osiągnięcia, coś, co może nas motywować i nadal karmić nasze złudzenia i nadzieje.

Transcendencja oznacza wyjść poza to, co zwykłe, aby osiągnąć niezwykłość. A następnie poczuć się dobrze ze sobą bez potrzeby porównywania się z innymi.

Podsumowując, bez względu na nasz życiowy cel, naszą pasję czy pragnienia włączmy do tej wewnętrznej sfery najważniejszy składnik ze wszystkich: doskonałość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.