Więcej informacji i mniej inteligencji

Więcej informacji i mniej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 28 czerwca, 2020

W dzisiejszych czasach mamy o wiele więcej informacji, które są dostępne na wyciągnięcie ręki. Wystarczy jedno kliknięcie, aby znaleźć odpowiedź na każde pytanie.

Niestety w całym ich nawale znajduje się wiele bzdur, które w wielu przypadkach sprawiają, że stajemy się mniej inteligentni i bardziej podatni na manipulację. Dochodzi do tego głównie z powodu otaczających je kontrowersji.

Więcej informacji to jedna z największych przemian związanych z rewolucją technologiczną. Taka transformacja przyniosła ze sobą pojęcie “społeczeństwa informacyjnego“.

Niestety ten fenomen sprawia również, że duża część społeczeństwa nie wzbogaca siebie dzięki takiemu postępowi technologicznemu. Wręcz przeciwnie. Okazuje się bowiem, że u dużej liczby osób występuje pogarszanie się procesów mentalnych.

Kobieta z kawą pisząca na komputerze

Życie w erze informacji i wiedzy nie polega jedynie na umiejętności obsługiwania komputera lub smartfona. Gdy za korzystaniem z takich urządzeń nie kryje się inteligencja, to zaczynają one nią sterować. Niestety przytrafia się to wielu osobom.

Najgorsze jest to, że jest dostępnych wiele informacji, a wiele osób szczerze wierzy, że są w ten sposób lepiej poinformowane. Uważają, że naprawdę posiadają wiedzę na różne tematy tylko dlatego, że poczytali o nim odrobinę w Internecie i powtarzają to, co znaleźli. Na nieszczęście dla samego świata wiele osób ani odrobinę nie przejmuje się prawdą.

“Prawdziwy geniusz tkwi w umiejętności ocenienia niepewnych, niebezpiecznych i sprzecznych informacji.”

-Winston Churchill-

World Wide Web czyli sieć ogólnoświatowa

Internet to nie tylko sieć służąca do pozyskiwania informacji i nawiązywania komunikacji, ale również ogromna kultura. Dlatego nie należy się dziwić, że znajduje się w nim pełno fałszywych informacji, które ciągle bombardują jego użytkowników.

Ilość danych jest tak duża, że ich zignorowanie wydaje się wprost niemożliwe. To sprawia, że przyjmujesz je w takiej formie, w jakiej zostają Ci podane.

Informacje znalezione w Internecie mogą posłużyć do poparcia praktycznie każdej szokującej kwestii. Jeżeli będziesz próbować udowodnić, że “diabeł istnieje”, znajdziesz przynajmniej 15 000 witryn, które to potwierdzają. Na stronach internetowych znajdziesz śledztwa, świadectwa lub dowody na wszystko, chociaż wiele z nich nie ma żadnego potwierdzenia.

Wszystkie bogactwa Internetu nie zdołały go uchronić przed stopniową zamianę w przestrzeń, która odciąga uwagę, a nie zapewnia informacje. Tym samym informacje nie przechodzą już jak kiedyś przez filtr prawdy. Owszem, obecnie jest więcej informacji, ale niepokoi to jak wiele z nich jest fałszywych i spreparowanych w taki sposób, aby Cię rozproszyć.

Informacje, wiedza i mądrość

Dobre informacje to dane, które stanowią podstawę na bazie której możesz budować prawdziwą wiedzę. Jednak kiedy pojawia się więcej informacji o niskiej jakości, proces ten jest albo okrojony, albo niewłaściwie interpretowany przez ludzi.

Tym samym fałszywe dane prowadzą do budowania fałszywej wiedzy i, z przyczyn oczywistych, fałszywego sumienia. Dokładnie to dotknęło duże segmenty społeczeństwa.

Właśnie z tego powodu w dzisiejszych czasach coraz rzadziej można natrafić na prawdziwą mądrość. Dzieje się tak, ponieważ należy ją budować na fundamentach ze świadomości i etyki, które stworzono z odpowiedniej wiedzy i informacji.

Mądrość nie jest obecna, gdy mamy dostęp do większej ilości informacji, ale kiedy odróżniasz te dobre od tych złych. Dobre informacje prowadzą do pogłębiania wiedzy i umożliwiają zrozumienie istoty rzeczy.

Kobieta z tabletem, komputerem i telefonem - im więcej informacji tym lepiej?

W naszym świecie przeważa powierzchowne podejście do różnych rzeczywistości. Na przykład umysł szybko je skanuje, nie analizując ich ani nie krytykując. Ludzie wykonują wiele czynności jednocześnie i zapominają o tym, czego się nauczyli.

Dlatego pozwalają innym analizować za nich informacje, a tym samym dyktować sobie jakie mają wyznawać wartości i priorytety.

Więcej informacji i mniej inteligencji

Bazując na wcześniejszych spostrzeżeniach można stwierdzić, że w dzisiejszych czasach mamy dostęp do większej ilości informacji. O dziwo przekłada się to na o wiele mniejszą inteligencję ludzi. Dzieje się tak głównie ze względu na nastawienie, które napędza świat wirtualny.

Na przykład cierpliwość stanowi dziś egzotyczną cnotę, a ludzie rzadko kiedy zastanawiają się i wyjaśniają różne aspekty, ponieważ zabiera to zbyt dużo czasu, który spędzają na przyglądaniu się słodkim obrazkom z kotkami. Nic dziwnego, że taka “szybka nauka” nie ma szans przełożyć się na mądrość.

Mądrzy ludzie koncentrują swój wzrok na łamigłówkach i nie poszukują odpowiedzi na Wikipedii. Lubią obserwować, analizować i zastanawiać się. Większość osób nie chce wejść do labiryntu wielkich tajemnic i zacząć stawiać trudne pytania.

Zazwyczaj chcą jak najszybciej znaleźć przepis, gotowe do zastosowania równania, ponumerowane listy oraz adekwatne dane.

Wiele osób przestało zwracać uwagę na zwiększanie świadomości. Wszystko dlatego, że większość osób jest cały czas zajęta, nawet gdy śpi. Poza tym ludzie uważają, że nie muszą już myśleć.

Wystarczy, że będą mówili i działali, nawet kiedy to, co mówią i robią nie ma najmniejszego znaczenia i stanowi jedynie sposób na marnowanie czasu. Tym samym marnują jedynie swoje życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Escorsa, P., Maspons, R., & Llibre, J. (2001). De la vigilancia tecnológica a la inteligencia competitiva. Financial Times.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.