Usta w obserwacji mimiki - o jakich emocjach świadczą?

Usta w obserwacji mimiki - o jakich emocjach świadczą?
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2022

Usta, a raczej ich ułożenie, mogą nam wiele powiedzieć o emocjach przeżywanych w danej chwili przez obserwowaną osobę. Mimika twarzy, jeśli tylko potrafimy umiejętnie ją interpretować może nam pomóc w kontaktach z innymi. W tym artykule zajmiemy się tym, co zdradzają usta

Jak wspomnieliśmy analizowanie tego, co skrywają usta ułożone tak, a nie inaczej, dostarcza nam zdumiewająco bogatego źródła informacji o jej samopoczuciu lub intencjach. Warto zatem bliżej się przyjrzeć temu co usta mogą nam powiedzieć bez słów. Oto cztery najczęściej spotykane miny i odpowiadające im ukryte emocje:

Usta ułożone w uśmiech

Uśmiech to najlepszy sposób na to, by dobrze się zaprezentować. Może być oznaką szczęścia, iluzji, zaangażowania czy akceptacji. Uśmiech ma jednak wiele znaczeń. Z tego właśnie powodu badania nad komunikacją niewerbalną wyrażaną przez usta i mięśnie twarzy mają na celu ich wyszczególnienie.

Uśmiech

Badania takie mówią nam na przykład, że maksymalne wyrażenie szczęścia obejmuje uśmiech, który odkrywa praktycznie wszystkie górne zęby. Uśmiechu takiego nie można kontrolować, ponieważ realizuje się on podświadomie. To właśnie ten rodzaj uśmiechu prowadzi do uwalniania endorfin i uruchamia obszar mózgu odpowiedzialny za przyjemność.

Jednak uwaga! Czasami trudno jest odróżnić ten szczery, naturalny uśmiech ze sztucznym i wymuszonym grymasem nastawionym na osiągnięcie jakiegoś celu. W obu przypadkach używamy jednak różnych grup mięśni. Kiedy więc nie mamy pewności z jakim rodzajem uśmiechu mamy do czynienia, warto bliżej się przyjrzeć okolicy oczu.

Przygryzanie dolnej wargi

W zależności od siły, z jaką przygryzamy dolną wargę, zależy znaczenie tego gestu. Jeśli robimy to w sposób delikatny, wskazuje na atrakcyjność. Jeśli przygryzienie jest natomiast silne i prowadzi do odsłonięcia zębów, prawie zawsze oznacza stan podenerwowania.

Atrakcyjność

Kiedy ktoś okazuje się dla nas atrakcyjny, uniknięcie wykonania tego gestu jest niewykonalne. Przygryzamy dolną wargę lub zakrywamy ją zębami praktycznie automatycznie. Gestowi temu towarzyszy najczęściej nieznaczne przechylenie głowy w lewo lub w prawo, czasem również ku dołowi. Oznacza to, że jesteśmy zadowoleni z przebywania w towarzystwie drugiej osoby.

Tego rodzaju gesty zdradzają co czujemy względem drugiej osoby lub konkretnej sytuacji (nie zawsze jest łatwo ustalić do jakiej sytuacji odnosi się dany gest). Co ciekawe, choć gesty, na które wskazują nasze usta są realizowane podświadomie, to potrafimy je wskazać i opisać.

Kobieta w czapce

Nerwowość

Spróbuj zaobserwować kolegę w pracy, który skupia się na jakimś stresującym zadaniu. Być może drapie się po głowie i szyi lub wykonuje ruchy rękami, a jego nogi nie pozostają w jednym miejscu. Przyjrzyj się teraz jego twarzy i zaobserwuj zmiany, jakie pozostawiła na niej mijająca zmiana.

Na co wskazują jego usta? Całkiem możliwe, że właśnie je przygryza, co jednoznacznie wskazywałoby na pozostawanie w stanie napięcia i stresu. Gest ten dowodzi również, że dana osoba znajduje się w stanie, w którym wzrasta jego wewnętrzna aktywność fizjologiczna.

Usta wskazujące na podejmowanie decyzji

Skierowanie ust w lewo lub w prawo wskazuje na stan podejmowania decyzji. Jest to czas, w którym nad czymś rozmyślamy i zastanawiamy się nad najlepszym rozwiązaniem. Mózg przetwarza informacje, a uwidacznia się to właśnie poprzez usta.

Kobieta - mina wskazująca na podejmowanie decyzji

Zazwyczaj pierwsza mina jest tą, która trwa najdłużej. Później dochodzi do powtórzenia gestu dwa lub trzy razy. Następnie dochodzi do ujawnienia podjętej w tym czasie decyzji. Wiele badań dowodzi, że język ciała zdradza od 50 do 70 procent informacji na temat naszego stanu emocjonalnego.

Jak widzimy, usta mogą stanowić małą mapę naszych myśli. Warto jednak zwracać uwagę nie tylko na usta, ale również na gesty wykonywane innymi częściami ciała. Dzięki temu znacznie poprawi się nasza umiejętność komunikacji z innymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.