W życiu musimy nauczyć się rozumienia i dostosowywania się do innych od czasu do czasu. Wszyscy musimy być elastyczni. Są jednak ludzie, którzy z różnych powodów (takich jak brak poczucia własnej wartości i poczucie, że nie są godni miłości, jeśli nie spełniają oczekiwań innych ludzi), ustępują tak bardzo, że zatracają samych siebie. Ci ludzie muszą nauczyć się mówić “nie”.
Chociaż oferowanie pomocnej ręki i hojność wobec innych jest dobrą rzeczą i zapewnia wiele korzyści, ważne jest również, aby pamiętać, że jesteś dla siebie najważniejszy. Można być elastycznym, ale nie za cenę robienia wszystkiego, by zadowolić innych i stawiania ich potrzeb zawsze przed własnymi. Dlaczego tak ważne jest, aby nauczyć się mówić “nie”?
“To nie miłość powinna być przedstawiana jako ślepa, ale miłość do samego siebie”.
-Voltaire-
Jakie są konsekwencje, gdy nie potrafimy mówić “nie”?
Jeśli nie ustalimy granic, zlekceważymy samych siebie. To tak, jakbyśmy byli niewidzialni dla siebie, dając ludziom wokół nas prawo do decydowania za nas. W rzeczywistości, jeśli nie nauczymy się mówić “nie”, nasza samoocena może spaść aż do punktu, w którym czujemy się osamotnieni i skazani na niepowodzenie.
Niska samoocena
Zadowalanie innych, zamiast robić to, czego naprawdę chcemy, może sprawić, że poczujemy się nieszczęśliwi. W rzeczywistości dochodzimy do punktu, w którym czujemy się bezwartościowi, tak jakbyśmy nie byli zdolni do niczego. Stopniowo nasza samoocena staje się coraz bardziej krucha z tego powodu.
Samotność
Kiedy zawsze robimy wszystko dla innych, staramy się ignorować nasze prawdziwe pragnienia. Naszym celem jest zadowalanie otaczających nas osób zamiast zaspokajania własnych potrzeb, co prowadzi do głębokiego poczucia wewnętrznej samotności.
Zaczynamy myśleć, że nikt nie kocha nas za to, kim naprawdę jesteśmy, ale za to, co możemy dla nich zrobić. Ale prawda jest taka, że jeśli tak jest, nasze własne zachowanie karmi te myśli. Pomyśl o tym: w jaki sposób inni ludzie poznają Twoje prawdziwe ja, gdy Ty zawsze próbujesz zaspokoić tylko ich potrzeby?
Niepowodzenie
Zadowalanie innych ludzi ma swoją cenę: odsuwanie na bok własnych pragnień i aspiracji. To sprawia, że czujemy się jak nieudacznicy zastanawiając się, co mogłoby się zdarzyć, ale się nie zdarzyło. Dlatego tak ważna jest wiedza o naszej własnej wartości i ustalonych granicach, jeśli chodzi o naszą elastyczność.
Jak możemy nauczyć się mówić “nie”?
Kiedy uczymy się mówić “nie”, zaczynamy wyznaczać granice, troszcząc się o siebie bardziej i przyznając sobie wartość, na którą zasługujemy. Chociaż na początku może być ciężko, nie trać okazji, by wyrazić prawdziwe uczucia. Następujące klucze mogą pomóc Ci w osiągnięciu tego celu:
Przestań bać się krytyki
Nikt nie zgodzi się ze wszystkim, co mówisz lub robisz. Gdy już o tym wiesz, przestaniesz dbać o to, aby wszyscy Cię zaakceptowali a do tego zaczniesz czuć się swobodniej. Staw czoła swojemu strachowi przed krytyką i po prostu bądź sobą. Ludzie mają własne opinie, a one nie powinny wpływać na Twoje życie.
Wizualizuj siebie w różnych sytuacjach
Jeśli wiesz, że trudno jest Ci mówić “nie”, wizualizuj siebie w sytuacji, w której nie masz innego wyjścia, jak tylko to zrobić. Jeśli wiesz, że ktoś Cię o coś poprosi, spróbuj zobrazować swoją przyszłą reakcję. Poczujesz się znacznie bardziej zrelaksowany, gdy będziesz mieć na uwadze swoją możliwą odpowiedź. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że różne rzeczy nie zawsze idą zgodnie z planem, więc bądź przygotowany na szczerość.
Nie tłumacz się tak dużo
Nie musisz usprawiedliwiać się, gdy mówisz “nie”. Kiedy uczysz się mówić “nie”, zaczynasz uświadamiać sobie, że najważniejszą rzeczą jest bycie szczerym, uczciwym i pełnym szacunku dla innych. Proste “po prostu nie mam ochoty” to więcej niż wystarczy.
Nie jest niczym niezwykłym, że czujemy się przytłoczeni naszymi myślami od czasu do czasu. Na przykład: “Co mam powiedzieć?”, “Co powinno być moją wymówką?” lub “Nie mogę po prostu powiedzieć nie”. Zaczyna nam się kręcić w głowie i zaczynamy zastanawiać się nad tym, co się wydarzy, a to powoduje, że czujemy się zaniepokojeni.
Jednak nie musisz tak dużo rozmyślać. To prawda, że czasami może być konieczne wyjaśnienie, dlaczego mówisz “nie”. Ważne jest jednak, abyś nie czuł się z tym źle. Jedyne, co zyskujesz przez zbytnie przemyślenie rzeczy, to stawanie się niespokojnym.
“Tylko powiedzenie “nie” pozwala na to, że możesz skoncentrować się na rzeczach, które są naprawdę ważne”.
-Steve Jobs-
Zacznij kochać samego siebie
Kiedy jedyną rzeczą, którą robimy jest zadowalanie innych ludzi, przyzwyczajamy się do robienia rzeczy, których w ogóle byśmy nie zrobili dla siebie. Naucz się kochać siebie a nauczysz się mówić “nie”. Zacznij robić rzeczy, które lubisz, zamiast wychodzić z siebie, aby inni byli szczęśliwi. Po co tak dobrze dbać o innych, skoro nawet nie czujesz się dobrze z samym sobą?
Nie pokazuj, że cały czas jesteś dla nich dostępny
Jeśli wydaje się, że zawsze jesteś dla innych dostępny, ludzie Cię wykorzystają. Nie bój się odrzucać propozycji, których nie lubisz lub po prostu mów, że jesteś zajęty w danej chwili. Innym sposobem, w jaki możesz wydostać się z takich niekomfortowych sytuacji, jest nie zwracanie uwagi na żądania innych. W odpowiedzi nie musisz nic mówić. Pamiętaj, że milczenie jest także sposobem komunikowania się. Wcześniej czy później zdadzą sobie sprawę, że nie zawsze będziesz przy nich, aby ich zadowolić.
Kochaj samego siebie: nie potrzebujesz aprobaty innych ludzi
Pamiętaj, że niemożliwe jest bycie lubianym przez wszystkich. Gdy to zrozumiesz, poczujesz większą ulgę i nie będziesz tak bardzo dbać o opinie innych ludzi.
Jest jeden popularny cytat Christiana Nestella Bovee, który mówi: “Naszą pierwszą i ostatnią miłością jest miłość własna“. Nie zapominaj tego! Jesteś najważniejszą osobą w swoim życiu i jeśli nie dbasz o siebie, nikt inny nie zrobi tego za Ciebie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Ames, D. R. (2008). Assertiveness Expectancies: How Hard People Push Depends on the Consequences They Predict. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/a0013334
- Christian, D., & McNeish, H. (1995). Assertiveness. Journal of Advanced Nursing. https://doi.org/10.1046/j.1365-2648.1995.22010198.x
- Numerof, R. E. (2006). Assertiveness Training. The American Journal of Nursing. https://doi.org/10.2307/3462457