Asertywność - jakich praw się pozbawiasz, jeśli jej nie posiadasz?

Asertywność - jakich praw się pozbawiasz, jeśli jej nie posiadasz?

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca, 2018

Asertywność jest umiejętnością społeczną, z której ludzie czasami dobrowolnie rezygnują, aby uniknąć konfliktu. Niektórzy robią to, ponieważ po prostu nie lubią być asertywni. Ludzie cenią sobie tę zdolność bardzo jak dzieci, ale kiedy stają się dorosłymi, zaczynają mieć problem z obroną swoich praw.

Asertywność jest jednak niezbędna, jeśli chcesz być częścią świata a jednocześnie nie zostać zranionym. W przeciwnym razie staniesz się ofiarą ludzi, których nie umiesz pozbyć się ze swojego życia.

W tym artykule wymienimy kilka podstawowych praw, które będziesz mógł obronić, jeśli przyjmiesz asertywną postawę. Jeśli tego nie zrobisz, ludzie spróbują ograniczyć te prawa, jeśli im na to pozwolisz.

Asertywność - kobieta z zimnym ogniem.

Asertywność i prawo do bycia sędzią samego siebie

Masz prawo do formułowania i obrony własnych opinii. Inni ludzie nie powinni osądzać ich za ciebie ani zastraszać cię, byś je zmienił. Powinieneś być w stanie rozwijać własne opinie i osądy niezależnie od popularnej opinii.

To prawo oznacza, że ​​możesz posiadać niezmienne opinie i swój własny system wartości. Jednakże, gdy zauważysz niezgodę między swoimi przekonaniami i działaniami i nie wiesz, jak łatwo to rozwiązać, możesz czuć się niekomfortowo.

Jednym z przykładów są ludzie, którzy myślą, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia, ale sami sprzedają papierosy. Lub ludzie, którzy poddają się pokusie, a następnie nie mogą przestać zadręczać się tym, co zrobili.

Kiedy bronisz prawa do osądzania tego, kim jesteś i co robisz, możesz to zrobić zgodnie z własnymi przekonaniami, a nie z przekonaniami innych. To ty będziesz decydować, jakich punktów odniesienia użyć i jak wysoko ustawić poprzeczkę.

Według Smitha, oto kilka przykładów wzorców myślowych, które mogą sabotować to prawo:

  • “Jeśli nie mogę przekonać innych, że moje cele są warte zachodu, to dlatego, że jestem w błędzie lub dlatego, że moje pragnienia są nie do zaakceptowania”.
  • “Musimy zachowywać swoje sprawy dla siebie. Naszą misją jest słuchać i uczyć się.”

Sieć i zachód słońca.

Prawo do wyboru, za co wziąć odpowiedzialność

Do obowiązków, za które jesteś odpowiedzialny, należy dbanie o siebie i swoje dzieci, jeśli je masz. Wszystkie inne obowiązki możesz zaakceptować lub nie, w zależności od własnych kryteriów i nikt nie powinien być w stanie cię za to osądzać.

Możesz podać swojemu współpracownikowi pomocna dłoń, jeśli widzisz, że ma problemy, ale nie jesteś do tego zobowiązany, chyba że jest to część twojej pracy lub wcześniej się do tego zobowiązałeś.

Masz prawo dbać o swoje własne interesy przed interesami innych, a jeśli tego nie robisz, zasługujesz na uznanie za priorytetowe traktowanie kogoś innego podczas, gdy wcale nie musisz tak postępować.

Niektórzy ludzie wiedzą, jak odebrać te prawa innym. Pomyśl o dzieciach, które stale zostawiają bałagan w swoich pokojach, wiedząc, że ich matka szybko posprząta. Pomyśl o tym współpracowniku, który prosi kogoś o pomoc, a następnie obwinia go za wszelkie popełnione błędy.

Kobieta w lesie jesienią.

Prawo do odmawiania wyjaśnień

To prawo jest najczęściej łamane w romantycznych związkach. Niektórzy ludzie mówią innym, co chcą usłyszeć, aby ich uciszyć, albo boją się ich rozzłościć, ponieważ uważają, że są do tego zobowiązani.

Wyjaśnienia są uprzejmością, którą możesz ofiarować bądź nie. Nikt nie musi wiedzieć, co robisz i jak to robisz. Jeśli ludzie mogą skorzystać z tego prawa jako oskarżony na sali sądowej, dlaczego nie robić tak w przypadku innych rodzajów osądów?

Są pewne sytuacje, które skłaniają ludzi do żądania wyjaśnienia. Zazdrośni ludzie często proszą o wyjaśnienia, ponieważ chcą czuć się bezpiecznie. Ale powinieneś wiedzieć, że nie jesteś zobowiązany do poddania się, nawet jeśli są tak uparci, że posuwają prośby do żądania.

Masz prawo wybierać to, co udostępniasz innym. To jest wspaniałe, ponieważ pozwala zarządzać swoją prywatnością i wybrać, komu można się zwierzyć.

Inne prawa, których możesz bronić, będąc asertywnym

Do tej pory opisaliśmy niektóre z najważniejszych praw, których możesz bronić, dzięki byciu asertywnym. Oto krótki przegląd kilku równie ważnych:

  • Prawo do zmiany zdania.
  • Prawo do popełniania błędów.
  • Prawo do powiedzenia “Nie wiem”.
  • Prawo do robienia rzeczy bez zgody innych osób.
  • Prawo do wyboru opcji, które nie są logiczne, spójne lub popularne.
  • Prawo do niezrozumienia lub reakcji na oczekiwania innych osób.
  • Prawo do bycia niedoskonałym.

Są ludzie, którzy będą ulegać pokusie pogwałcenia któregokolwiek z tych praw, świadomie lub nieświadomie. Jednak to od ciebie zależy, czy będziesz asertywny zachowując szacunek nauczysz się bronić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.