Wakacje letnie spędzane razem - próba dla związku

Zwykle, gdy nadchodzi lato, jest to odpowiedni czas, aby spędzić więcej czasu z partnerem, ale czy to pozytywne? Tutaj to przeglądamy.
Wakacje letnie spędzane razem - próba dla związku
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2023

Wakacje letnie zawsze są sprawdzianem dla każdej pary. Dzieje się tak dlatego, że spędzacie razem co najmniej po kilka godzin dziennie, a także weekendy. A najczęściej jesteście razem przez 24 godziny na dobę.

Wakacje letnie to zatem dość niecodzienny scenariusz, który wymaga nieco elastyczności i adaptacji od obu stron. Albo wszystko potoczy się dobrze, albo też nie, w zależności od cech obu osób tworzących związek i psychologicznej elastyczności obojga partnerów.

Teraz wyjaśnimy, dlaczego wakacje letnie tak bardzo wpływają na pary i jakie główne konflikty pojawiają się w związkach w okresie letnim. Dowiesz się także tego, jak możesz poprawić swój związek mając na uwadze zaledwie kilka prostych pomysłów. Na co jeszcze czekasz? Rozsiądź się wygodnie i zapraszamy do lektury!

Czy wakacje letnie mają większy wpływ na związki, niż inne sytuacje?

Tak, odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Pary mają pewne cechy, które odróżniają je od innych relacji międzyludzkich. Te inne rodzaje obejmują między innymi więzi rodzinne, przyjaźnie, a nawet relacje w miejscu pracy.

Jeśli chodzi o relacje z członkami rodziny, to widzimy od razu, że nasz związek z tymi ludźmi jest bezwarunkowy. Bez względu na to, co się stanie, zawsze pozostaną oni dla nas rodziną. Z drugiej strony związek uczuciowy jest relacją o charakterze warunkowym. Pozostaniemy ze sobą razem lub się rozstaniemy, w zależności od tego, jak się sprawy potoczą.

Para nad morzem

Z uwagi na wszystkie te powody bardzo często zdarza się, że ludzie są bardziej cierpliwi w kontaktach z członkami rodziny, niż ze swoim partnerem lub partnerką. Wynika to z tego, że podświadomie zawsze zdajesz sobie sprawę z tego, że to właśnie Ty wybrałeś swojego partnera.

W tym samym czasie Twoja rodzina to grupa ludzi, w stosunku do których nie masz możliwości wyboru.

Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy najbardziej tolerancyjni wobec ludzi z naszego bezpośredniego kręgu rodzinnego. Czyli na przykład matki, ojca, braci, sióstr, kuzynów itp., niż to ma miejsce w przypadku naszych partnerów. W tej drugiej sytuacji zazwyczaj jesteśmy o wiele bardziej wymagający.

Jak wakacje letnie wpływają na parę?

Okres urlopowy, a w szczególności wakacje letnie powodują bardzo ważne zmiany w Twojej codziennej rutynie i planie dnia. Przez większą część roku masz w końcu przed sobą liczne harmonogramy, procedury, zadania (dzieci, praca), zatem wciąż pracujesz na wysokich obrotach.

I nie masz przy tym zazwyczaj ani chwili na odpoczynek. Twoja druga połowa ma to samo. Zatem pracujecie bardziej jak zespół, niż jako para w sensie romantycznym.

Gdy nadejdzie jednak lato, to właśnie ta część uczuciowa Waszego związku stanie się priorytetem. Wynika to z tego, że macie dla siebie znacznie więcej wolnego czasu. Wtedy bycie parą staje się priorytetem, a Wy dzięki temu poświęcacie temu zadaniu więcej czasu i uwagi.

Ale oznacza to zarazem, że będziecie także mieć momenty pełne tarcia i wzajemnych nieporozumień, do których nie dochodzi w trakcie pozostałej części roku.

A jeśli nie poradzicie sobie z nimi we właściwy sposób, mogą one spowodować konflikty lub problemy w Waszym związku. Niekiedy dość poważne. Warto zatem już wcześniej się do tego przygotować i nauczyć się radzić sobie z nimi szybko, łatwo i bez problemu, zanim staną się poważne.

Problem nr 1: “wygląda to tak, jakby mój partner mnie specjalnie denerwował”

Ten problem pojawia się głównie dlatego, że jesteś przyzwyczajony do oddychania własnym “świeżym powietrzem”. Inaczej mówiąc, przez większą część roku martwisz się bardziej o siebie samego i swoje własne obowiązki.

Ale potem stajesz się “zmuszony” do oddania części swojego osobistego czasu i przestrzeni swojemu partnerowi lub partnerce. Innymi słowy, nie spędzasz zbyt dużo czasu ze swoim partnerem lub partnerką w ciągu roku z powodu pracy, własnego życia towarzyskiego i dzieci, jeśli je macie.

Ale wakacje letnie powodują, że nagle znajdujesz się w sytuacji, w której musisz spędzić dużo czasu ze swoją partnerką i możesz nie być do tego po prostu przyzwyczajony.

Miłość

Nawet osoby, które spędzają dużo czasu razem ze sobą i dobrze ze sobą współpracują w ciągu całego roku, mają także swoje własne przyzwyczajenia i zainteresowania. Możesz zaspokoić wszystkie swoje indywidualne potrzeby w ciągu roku, ale podczas letnich wakacji, kiedy spędzasz więcej czasu ze swoją partnerką, musisz również zwrócić uwagę na jej zainteresowania i potrzeby.

To normalne, że odczuwasz pewien dyskomfort z tego powodu. Ale musisz poradzić sobie z tym to we właściwy sposób tak, aby nie dostrzegać swojej partnerki jako kogoś, kto Cię nieustanne “denerwuje”, ponieważ nie pozwala Ci robić rzeczy, które “zawsze robisz”.

“Gdy satysfakcja lub bezpieczeństwo innej osoby staje się tak samo znaczące dla kogoś, jak własna satysfakcja lub bezpieczeństwo, wtedy można to nazwać stanem pełnej miłości.”

-Harry S. Sullivan-

Problem nr 2: “Nie wykorzystujemy naszego czasu jadąc na wakacje letnie, nie robimy niczego ciekawego”

Są pary, które denerwują się nawzajem, ponieważ czują, że nie korzystają w pełni ze swojego czasu przeznaczonego na wakacje letnie. Albo zostają w domu, wychodzą na spacer do małego miasteczka, jadą odwiedzić rodzinę, albo decydują się wybrać na wycieczkę, która kończy się sporym rozczarowaniem.

W takich przypadkach konflikt pojawia się głównie wtedy, gdy oboje z partnerów czekają na drugą osobę, aby zaplanować swój czas wakacji lub przejąć inicjatywę i zasugerować działania takie jak, spacery lub krótkie podróże.

To, co dzieje się czasem w takich związkach, polega na tym, że jedna z osób przyjmuje rolę wiodącą, która “sugeruje i dyryguje”. Oznacza to, że druga osoba “jest posłuszna i nie wtrąca się”. Może tak być, ponieważ jeden z partnerów może mieć problem ze znalezieniem odpowiednio atrakcyjnych rodzajów aktywności na wakacjach.

Kłótnia - para na łóżku

Ostatecznie druga osoba przejmuje kontrolę i to właśnie ona planuje. Konflikty powstają w chwili, gdy osoba, która “sugeruje i dyryguje”, zaczyna być zmęczona byciem odpowiedzialnym za całe wakacje letnie.

Zdarza się wtedy, że cała odpowiedzialność za wykorzystanie czasu urlopu przypada wtedy na kogoś, kto nie wie, jak to zrobić, ponieważ nigdy do tej pory tego nie musiał.

Oboje z partnerów ponoszą w takim przypadku odpowiedzialność za wykorzystanie czasu urlopowego także przez drugą osobę. Ale ponieważ nikt nie przejmuje kontroli nad sytuacją (zarówno z cudzych, jak i własnych powodów), ich wakacje letnie stają się czasem pełnym goryczy z uwagi na to, co robią lub czego nie robią.

Potem przychodzi moment, w którym następuje upust negatywnych emocji w postaci ataku na drugą osobę. Przyczyna może być naprawdę błaha. Na przykład nie poszliście w to, czy w tamto miejsce, bo nikt z Was o tym nie wspomniał, ani nie zasugerował tego. A może jedno z Was o tym wspomniało, ale nie podjęliście kroków, by zamienić to w czyny?

Problem nr 3: “Nagle dostrzegam wszystkie wady i irytujące cechy w moim partnerze lub partnerce”

To normalne zjawisko, że wakacje letnie sprzyjają postrzeganiu postaw i zachowań swojego partnera lub partnerki, które lubisz i których nie lubisz. To normalne, że masz pewne oczekiwania odnośnie tego, jak powinien wyglądać i zachowywać się Twój partner.

Im więcej czasu spędzasz z kimś, tym bardziej powszechne jest dla Ciebie dostrzeganie w nim, czy w niej wszystkich tych “wad”, a które Cię denerwują.

Oznacza to, że gdy spędzasz więcej czasu ze swoim partnerem, czujesz, że to, co jest dla Ciebie denerwujące na co dzień, staje się jeszcze bardziej irytujące. I tak, zamiast rozwijać w sobie poczucie tolerancji lub akceptacji, po prostu pozwalacie sobie stać się jeszcze bardziej podatni na te negatywne emocje i odczucia.

Obrażona na siebie para

Drobne kwestie, które zaczynają mieć znaczenie

Na przykład może Cię denerwować, że Twoja partnerka lubi rano sobie długo pospać. Tak więc, gdy dzieje się to na wakacjach, poczujesz silniejszą niechęć do tej cechy. Wynika to z tego, że ten nawyk może oznaczać, że Ty nie masz nic do zrobienia rano i się nudzisz. A następnie spóźniacie się do miejsc, które chcesz zobaczyć.

A może po prostu zaczniesz czuć się, jakby Twoja partnerka Cię spowalniała, przez co całe wakacje letnie przeciekają Ci między palcami i nie możesz ich przez to w pełni wykorzystać.

Właśnie w takich przypadkach naprawdę powstaje prawdziwy konflikt. Dzieje się tak zawsze wtedy, gdy nadajesz większą wagę cechom swojego partnera, których nie lubisz, niż tym, które u niego lub u niej cenisz.

Wszyscy stajemy się bardziej wymagający wobec innych ludzi, gdy jesteśmy na wakacjach, ponieważ jest to coś, na co czekamy przez cały rok. Coś, w co inwestujemy czas i pieniądze.

Właśnie dlatego mamy znacznie mniej tolerancji dla naszej wzajemnej frustracji na wakacjach. To dlatego, że chcemy, aby wszystko było perfekcyjne. I nie chcemy mieć w tym czasie żadnych niepowodzeń, czy niekorzystnych sytuacji, które w innym przypadku moglibyśmy zaakceptować bez mrugnięcia okiem.

Czy konflikt jest nieunikniony, gdy spędzasz wakacje letnie ze swoim partnerem?

Absolutnie nie. To prawda, że lato wystawia wiele par na próbę charakteru. Ale związek nadal musi być zdrowy i stabilny. Tak więc para może się spierać, gdy jest razem na wakacjach, ponieważ spędza się wtedy więcej czasu z drugą osobą, ale to nie musi oznaczać, że zawsze będą mieli wtedy kryzys.

Najlepszym sposobem na uniknięcie kryzysu w lecie jest praca nad sobą. To pomoże Ci utrzymać lepszy związek. Przedstawimy teraz kilka praktycznych pomysłów na ulepszenie relacji i jej rozwój, dzięki czemu wakacje letnie będą naprawdę relaksem, a nie powodem do nieustającej irytacji.

3 pomysły pozwalające spędzić wakacje letnie bez konfliktów z partnerem

Skoro już tyle czasu poświęciliśmy na opisywanie przyczyn potencjalnych problemów, nadeszła teraz pora, aby skupić się na sposobach ich unikania. Oto kilka prostych rad, które możecie zastosować w praktyce:

1. Postaraj się znaleźć pozytywne rzeczy, które lubisz w swoim partnerze i daj mu lub jej o tym znać

To bardzo ważne, abyś trzymał swoje 5 zmysłów w gotowości do tego, by podkreślić to, co najbardziej lubisz u swojej partnerki. Jako istoty ludzkie mamy dość sporą tendencję do dołowania się i przykładania większej wagi do negatywnych rzeczy, niż pozytywnych. Musisz więc mieć to na uwadze i aktywnie walczyć z tą tendencją.

Takie postępowanie pozwoli Ci na odświeżenie i wzmocnienie więzi łączącej Cię ze swoją partnerką.

Szczęśliwa para

“Podążaj za głosem serca, ale weź swój mózg na drogę”.
-Alfred Adler-

Niezwykle ważne jest poinformowanie partnera lub partnerki o tym, co lubisz najbardziej w nim czy w niej. To będzie bardzo budujące dla Twojej drugiej połówki. W ramach rewanżu możesz także dowiedzieć się tego, co najbardziej ta druga osoba lubi w Tobie. Kiedy powie Ci, że na przykład dobrze wyglądasz, da Ci to ogromny zastrzyk pozytywnej energii.

Sprawi ona, że Twoje najlepsze cechy będą widoczne jeszcze bardziej.

2. Ćwicz dobrą komunikację poprzez aktywne słuchanie, empatię i kontakt wzrokowy

Komunikacja jest kluczowym czynnikiem w każdym związku. Szczególnie jeśli chodzi o prawidłowe wyrażanie emocji i rozwiązywanie wszelkich sporów z partnerem. Jest to dla Ciebie i Twojej drugiej połówki najlepszy sposób na ustanowienie silnych i ściśle powiązanych relacji.

Aby Twoja komunikacja była skuteczna, musisz używać aktywnego słuchania, być empatycznym i utrzymywać kontakt wzrokowy. Upewnij się, że druga osoba wie, że skupiłeś na niej wszystkie swoje zmysły i całą uwagę.

3. Zaplanuj wakacje letnie i znajdź dla Was czas, w którym każde z was może “być wolne” przez choćby parę godzin

Bycie na wakacjach nie musi oznaczać bycia razem przez cały czas. To bardzo zdrowe i pozytywne, że para ma kilka chwil dla siebie. I wtedy każda z osób może wdychać własne powietrze, nie martwiąc się o drugą połówkę. Wiedza o tym, jak być samym, jest najlepszą receptą na wiarę w siebie i poczucie własnej wartości, którą możesz wykorzystać w swoim związku.

Daj sobie chwilę osobistej intymności i samotności. Pomoże Ci to połączyć się z emocjami i osobistymi potrzebami.

Pamiętaj też, że związek jest częścią Twojego życia, które musisz pielęgnować i dbać o niego przez całe życie. Wakacje letnie z pewnością wystawią Twoją relację uczuciową na próbę.

Ale jeśli masz solidny związek i jest w nim więcej pozytywów niż negatywów, nie ma powodu, dla którego byle sprzeczka musiałaby oznaczać, że coś nie idzie dobrze lub prowadzi do rozpadu związku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.