Nauka na głos lub po cichu, co działa lepiej?

Nauka na głos lub po cichu, co działa lepiej?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Nauka na głos lub po cichu, co działa lepiej? Wiele osób uczy się czytając w ciszy, podczas gdy inni wolą czytać na głos. Jeśli należysz do tej drugiej grupy prawdopodobnie spacerujesz też po pokoju, w którym się uczysz, recytując to, co przeczytałeś lub czego się nauczyłeś. Czasami możesz nawet rozpocząć rozmowę z samym sobą. Ale co jest bardziej skuteczne: nauka na głos czy w ciszy?

Sugerujemy, żeby używać obu opcji, ponieważ jak się później przekonamy, zarówno poprzez naukę na głos, jak i w ciszy możemy pracować nad różnymi aspektami. Chociaż możemy nadać większe znaczenie jednemu z nich powinniśmy znać zalety i wady każdego z nich.

Nauka w ciszy i pamięć wzrokowa

Kiedy uczymy się w ciszy najlepszym rozwiązaniem jest przeczytać tekst po raz pierwszy, tak abyśmy mniej więcej zrozumieli o czym on jest. Jednak to oczywiście nie wszystko. Po pierwszym czytaniu ważne jest podkreślenie ważnych punktów, zatrzymanie się przy tym, co nie jest do końca jasne i zastanowienie się lub szukanie informacji, które odpowiedzą na nasze pytania i rozwieją wątpliwości.

Ważne jest podkreślanie i robienie notatek, używanie kolorowych zakreślaczy, ponieważ pomaga to naszej pamięci wzrokowej (pamiętając o położeniu informacji możemy łatwiej odnaleźć ją w naszej pamięci: odzyskiwanie danych). Ponadto użycie kolorów sprawia, że zwracamy większą uwagę, że patrzymy na to, co wcześniej uznaliśmy za najważniejsze.

Aby lepiej utrwalić wiedzę ucząc się w ciszy powinniśmy uzupełnić ją streszczeniami i diagramami.

chłopak uczący się

Uczenie się w ciszy pomaga nam skoncentrować się na tym, co czytamy. Ale jeśli nie zrobimy nic więcej, niż zwykłe czytanie nie przyniesie nam ono wielkich korzyści. Powodem jest to, że musimy aktywnie pracować z tym, czego się uczymy, uczynić to naszym. Nie tylko poprzez czytanie, ale także pisanie, robienie notatek, zapisywanie własnymi słowami tego, co przyswajamy. Tu leży sedno sprawy. Uczenie się na głos ma nam wiele do zaoferowania.

Nauka czytania na głos wzmacnia wiedzę

Kiedy uczymy się na głos nasz zmysł słuchu zaczyna być częścią tego doświadczenia, dzięki czemu budzą się zdolności poznawcze związane z pamięcią, uwagą, zrozumieniem. Ta czynność pobudza zdolność zatrzymywania i przechowywania informacji w naszym mózgu.

Jednak, jak wspomnieliśmy przy uczeniu się w ciszy, jest coś jeszcze. Prawda, że o wiele łatwiej jest nam zrozumieć wyjaśnienie z ust innych niż czytając nasze własne notatki? Dzieje się tak ponieważ temu, co czytamy nadajemy wartość osobistą, wyjaśniamy różnymi słowami. Ale w tym przypadku możemy również zadawać pytania i rozwiać nasze wątpliwości. To wzbogaca naukę i sprzyja naszemu procesowi zapamiętywania.

młoda dziewczyna na studiach

Kiedy uczymy się na głos, tworzymy połączenia. Nagle łączymy to, co właśnie czytamy z czymś przeczytanym wcześniej lub na innej stronie. Tworzymy schemat mentalny, który może nam pomóc w połączeniu ze schematem stworzonym w czasie nauki w ciszy lub w poprzednim czytaniu. Jest idealnym uzupełnieniem, które wzmacnia wiedzę i zapisuje ją w naszym umyśle.

Korzyści ze słuchania samego siebie

Colin MacLeod i Noah Farrin to świetni badacze, którzy poświęcili się badaniu wpływu produkcji na głos i jej związku z nauką. Poświęcili się temu od 2010 roku i w magazynie Memory opublikowano jedno z ich badań o nazwie “Korzyści ze słuchania samego siebie”.

W ramach tych badań współpracowali ze 100 studentami z Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie. Dali studentom listę 80 słów, które musieli odtworzyć na głos. Ogromna większość na wszelki wypadek zapisała na kartce słowa, które zapamiętali.

Następnie przeszli do kolejnego testu. Ale zanim to zrobili, musieli wybrać z 4 różnych sposobów zapamiętywania słów. Jedną z nich było czytanie w ciszy. Inną słuchanie słów nagranych na taśmę przez kogoś innego, słuchanie słów nagranych na taśmę przez nich samych, lub czytanie słów na głos.

Wyniki były bardzo odkrywcze, a autorzy nazwali to zjawisko “efektem produkcyjnym”. Po dwóch tygodniach testu uczestnicy otrzymali serię słów i musieli określić, czy należały one do ​​tych, które przeczytali i zapamiętali wcześniej. Ci, którzy wybrali czytanie na głos słowa osiągnęli lepsze wyniki.

Uczenie się na głos pozwala nam nadać osobisty charakter temu, co czytamy, abyśmy mogli to lepiej zapamiętać.

Jak wybrać najlepszą metodę?

Odkryto jednak, że słuchanie własnych nagrań również pomaga. Jednak nagrania wykonane przez inną osobę miały wydajność, która została umieszczona na trzeciej pozycji. Im bardziej osobiste nagranie, tym lepiej je zapamiętujemy.

kobieta w pociągu

Chociaż uczenie się na głos jest bardzo dobrą opcją, nie powinniśmy zapominać o innych. Zazwyczaj staramy się zapamiętać materiał z sensem, a nie jedynie pojedyncze słowa. Połączenie wszystkich z nich może zapewnić bardzo satysfakcjonujące wyniki.

Niektórzy ludzie wolą uczyć się w ciszy, nagrywać samych siebie, by później tego odsłuchać. Inni zdecydują się na początku na czytanie na głos, by następnie uczyć się w ciszy, pisząc lub robiąc notatki na temat tego, czego się nauczyli. Chodzi o to, by każda osoba stosowała metodologię, dzięki której osiąga lepsze wyniki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.