Brak energii? 10 przyczyn według Dalai Lamy

Brak energii? 10 przyczyn według Dalai Lamy

Ostatnia aktualizacja: 25 listopada, 2017

Dokucza Ci brak energii życiowej? Dlaczego tak się czujesz? Według Dalai Lamy istnieje 10 złodziei, którzy powodują w nas ciągły brak energii. Łapią nas w pułapkę, zostawiają z uczuciem pustki. Jak temu zaradzić? Rozwiązanie jest w zasięgu ręki, tym bardziej, że dotyczy prostych czynności w naszym codziennym życiu. 

Złapanie dystansu i oddalenie od siebie tego, co nie jest potrzebne może poprawić nasze zdrowie dosłownie na każdym poziomie. Problem polega na tym, że trzeba być w pełni świadomym, co jest dla nas szkodliwe i co powoduje w nas brak energii. Z tego powodu warto przyjrzeć się kilku wskazówkom.

Oto 10 złodziei powodujących w nas brak energii:

Związane ramię - brak energii

1. Brak energii – osoby nastawione na narzekanie

“Pozwól odejść tym, którzy przychodzą do Ciebie, by mówić o problemach, trudnych przeżyciach, strachu i osądzie na temat innych. Jeśli ktoś szuka kosza na śmieci, to niech nie będzie nim Twój umysł.”

Osoby na stałe połączone z funkcją protestowania zawsze są przytłaczające. To standardowi złodzieje, powodujący brak energii. Inwestowanie energii w odciążanie cudzego egocentryzmu zupełnie rozbija naszą esencję. Tak więc jeśli ktoś szuka kosza na śmieci, to niech nie będzie nim Twój umysł. Odsuń od siebie wszystko, co oddala Cię od Twojego wnętrza, nie daj się wciągnąć w cudzą burzę.

2. Konto powinno być czyste

“Płać swoje rachunki na czas. W tym samym czasie pobiera j opłatę od tych, którzy są winni Tobie lub pozwól im odejść, jeśli odzyskanie pieniędzy nie jest możliwe.” Poczucie, że nie jesteśmy nikomu niczego winni, a także, że nie mamy dłużników zapewnia spokój.

Zaciągnięte długi są tym, co zabija nasz wewnętrzny spokój. Jeśli nie masz długów, nie musisz się przed nikim ukrywać, przed nikim wstydzić z powodu tego, co zalegasz drugiemu człowiekowi. Kto zna uczucie duszności, ten rozumie, że największym złodziejem powodującym brak energii jest zaciąganie długów.

3. Niedotrzymane słowo

“Jeśli nie dotrzymałeś danego słowa, zapytaj się dlaczego jeszcze to znosisz. Zawsze masz prawo zmienić zdanie, prosić o wybaczenie, zrozumienie, negocjowanie czy zapewnienie czegoś w zamian za niespełnione słowo. Niech to jednak nie wejdzie Ci w zwyczaj. Najłatwiejszym sposobem na unikanie sytuacji, w której nie dotrzymujesz słowa jest umiejętność odmawiania od samego początku.”

Bycie człowiekiem spełniającym swoje słowo jest jedną z najbardziej cenionych i szanowanych cech, poszukiwanych w relacjach interpersonalnych. Cecha ta ponadto odzwierciedla dobre intencje danej osoby i poważne traktowanie innych.

Kobieta z gołębiami

4. Nie słuchanie własnego instynktu

“Wyeliminuj w miarę możliwości wszystkie zadania, których wolisz nie robić i poświęć czas na to, co naprawdę sprawia Ci radość”. Nie dzielenie się z innymi zadaniami, które nie sprawiają nam radości, a które z chęcią wykonaliby inni oznacza niepotrzebne dokładanie sobie negatywnych bodźców.

Czasem zwyczajnie nie jesteśmy w stanie czegoś wykonać. Ale w innych sytuacjach ktoś zrobiłby to lepiej niż my, a nawet ma chęć się tym zająć. Takie rozwiązanie jest doskonałe zarówno w domu, jak i w pracy. Na pewno istnieją setki możliwości rozwiązania każdej sprawy. To z kolei gwarantuje równowagę w naszym życiu.

5. Brak działania połączony z brakiem odpoczynku

“Daj sobie pozwolenie na odpoczynek, jeśli nadeszła chwila, w której tego potrzebujesz, ale daj sobie również pozwolenie do działania, kiedy właśnie nadchodzi odpowiedni moment”.

Każdy z nas działa we własnym tempie, ale niezbędne jest dbanie o należyty odpoczynek i regenerację sił. Ignorowanie odpoczynku, kiedy najbardziej go potrzebujemy powoduje brak energii i błędy, za które później przyjdzie nam zapłacić.

6. Bałagan

“Wyrzuć, podnieś i poukładaj, bo nic tak nie pozbawia energii jak działanie w miejscu, w którym zalegają rzeczy, których już dawno nie potrzebujesz”. Bałagan bałaganowi nie jest równy. Nie powinniśmy jednak gromadzić rzeczy, których wartość sprowadza się już wyłącznie do śmieci.

Kobieta z maską wilka - brak energii

7. Brak dbałości o zdrowie

“Niech dbanie o zdrowie będzie Twoim priorytetem. Jeśli mechanizmy zachodzące w Twoim ciele nie będą w pełni sprawne, nie będziesz mógł wiele zrobić. Zapewniaj sobie należyty odpoczynek.

Na niewiele się zda mieć dużo pracy, dużo pieniędzy i wielki majątek, jeśli nie jesteś w stanie zadbać o to, co Cię utrzymuje przy życiu: własne ciało. Dedykowanie na odpoczynek odpowiedniej ilości czasu jest nieodzowne. Zadbaj o satysfakcjonującą dawkę relaksu, uprawiaj sport, zapewnij sobie zdrową żywność i czas na poznanie samego siebie.

8. Trudne sytuacje

“Rozpoznaj toksyczne sytuacje, które tolerujesz, od wybawienia przyjaciela czy członka rodziny, do tolerowania negatywnych zachowań jakiejś pary, czy grupy; podejmij niezbędne działania”. Trudne sytuacje, w jakich się znajdujemy pomagają tworzyć strategie, jeśli tylko łapiemy za cugle i jesteśmy gotowi poszukać rozwiązania. Odwlekanie reakcji lub ignorowanie problemu kończy się stresem i brakiem równowagi. 

9 Brak akceptacji

“Akceptuj. Nie oznacza to rezygnacji, ale nic nie odbiera tak wiele energii, jak walka z sytuacją na którą nie mamy żadnego wpływu”. Jedynym sposobem na pozbycie się wielkich tarapatów, jest ich zaakceptowanie. Zaakceptowanie, że istnieją sprawy, którym nie możemy zmienić biegu jest krokiem w stronę dobrego samopoczucia pod względem emocjonalnym.

Dziewczyna w morzu

10. Brak wybaczenia

“Przebacz, pozwól odejść sytuacji, która wywołała w Tobie ból, zawsze możesz wybrać pozostawienie bólu z danego wspomnienia”. Przebaczenie służy za najwygodniejszą poduszkę. Całkiem możliwe jest, że życie jeszcze nas wypróbuje, dlatego ważne jest, by do nikogo nie żywić urazy. Jeśli to robimy, powolnie umieramy.

Owszem. Żywienie urazy jest ludzkie. Ale przebaczanie również. I popełnianie błędów. Mówią, że kto nie kocha, ten również nie przebacza. Choć w rzeczywistości to miłość odpowiada za przebaczenie. Miłość do drugich, do życia, do świata i do samego siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.