W jaki sposób poczucie własnej wartości i depresja są ze sobą związane?

smutna dziewczyna - poczucie własnej wartości i depresja

Poczucie własnej wartości i depresja są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Chociaż depresja może być spowodowana więcej niż jedną rzeczą, badania kliniczne ujawniają, że niskie poczucie własnej wartości sprawia, że ​​ludzie są bardziej podatni na to zaburzenie. To dlatego, że nieakceptowanie siebie może nas emocjonalnie zniszczyć.

Poczucie własnej wartości to uczucia, które wynikają z naszej koncepcji o nas samych. Podczas gdy ta koncepcja obejmuje wszystkie idee i przekonania, które definiują mentalny obraz tego czym jesteśmy, poczucie własnej wartości jest podstawowym elementem emocjonalnym dobrego samopoczucia danej osoby.

Niskie poczucie własnej wartości sprawia, że ​​czujemy się ze sobą źle. Odłącza nas od świata, sprowadza na dół i czyni podatnymi na rozwój pewnych zaburzeń psychicznych.

Dlatego właśnie psychologowie i psychiatrzy biorą pod uwagę ten wymiar psychologiczny, aby lepiej zrozumieć depresję.

Jednak w klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w piątej edycji (DSM-5) niskie poczucie własnej wartości nie jest uwzględnione w kryteriach diagnostycznych depresji. Istnieją jednak inne podobne kryteria, takie jak „poczucie bezwartościowości”.

Badacze psychologii osobowości zawsze wykazywali zainteresowanie związkiem jaki ma poczucie własnej wartości i depresja. Ich badania wynikają zasadniczo z jednego ważnego pytania: czy poczucie własnej wartości jest czynnikiem sprzyjającym depresji? Czy depresja wpływa na poczucie własnej wartości? Zagłębmy się bardziej w ten temat.

Dwa modele wyjaśniające w jaki sposób poczucie własne wartości i depresja są ze sobą związane

Wiele razy budzimy się, bierzemy prysznic, jemy śniadanie i wychodzimy, nie zdając sobie sprawy z tego, że jesteśmy nadzy. Dzieje się tak dlatego, że nie ma znaczenia w jaki sposób jesteśmy zasłonięci lub jaka jest marka naszych dżinsów i koszul, jeśli codziennie spotykamy się ze światem mając niskie poczucie własnej wartości. Ponieważ dzięki pęknięciom i słabej zbroi wszystko może się do nas dostać: wykorzystywanie, strach, niepewność, negatywność…

smutna dziewczyna

Jasne jest jednak, że depresja ma bardzo rozproszone i wieloczynnikowe pochodzenie. Istnieją również przyczyny endogeniczne, które nie zawsze możemy kontrolować.

Nikt nie może zaprzeczyć, że niskie poczucie własnej wartości powoduje, że niemożliwe jest stawianie czoła i radzenie sobie z prostymi problemami. W rzeczywistości, osoba z niskim poczuciem własnej wartości zazwyczaj widzi świat w bardzo ciemnych okularach.

Jedynym sposobem wykazania związku jaki ma poczucie własnej wartości i depresja, jest strategia porównań podłużnych. Dlatego Uniwersytet w Bazylei opublikował bardzo bogaty w informacje artykuł na ten temat, który może odpowiedzieć na nasze pytania. Przyjrzyjmy się bliżej temu artykułowi.

postać pod chmurami

Model podatności

Zgodnie z modelem podatności, istnieją osoby o profilu osobowościowym charakteryzującym się stałym niskim poczuciem własnej wartości. Ten psychologiczny wzór sprawia, że ​​osoba widzi wydarzenia życiowe w negatywny sposób. Poza tym, takiej osobie brakuje również podstawowej umiejętności bycia odpornym.

  • Często propagują rzeczywistość, przed którą muszą się bronić. Nie ufają tej rzeczywistości. W niej są ofiarą lub „aktorem drugoplanowym”, a nie bohaterem własnej historii. Nie zdają sobie sprawy z tego, że zasługują i potrzebują okazji a także pozytywnych zmian, aby przezwyciężyć negatywne sytuacje.
  • Naukowcy zauważyli, że w wielu przypadkach ludzie o niskim poczuciu własnej wartości nie próbowali odrzucać swojej negatywnej koncepcji siebie. Zamiast tego starali się ją zweryfikować, zwracając większą uwagę na negatywne komentarze ludzi wokół nich.

Model blizny

Jest to przeciwieństwo modelu podatności. Według badań, o których wspominaliśmy wcześniej, sama depresja jest często przyczyną niskiego poczucia własnej wartości. Wszystkie te rozpaczliwe, negatywne i wyczerpujące uczucia krążące wokół depresyjnego umysłu bezpośrednio wpływają na poczucie własnej wartości.

Poczucie własnej wartości i depresja – wniosek

Który model jest prawidłowy? Czy jest to model podatności, czy model blizny? Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) zna odpowiedź: słabe poczucie własnej wartości jest kolejnym czynnikiem ryzyka w rozwoju zaburzeń psychicznych, wśród nich depresji.

W rzeczywistości, naukowcy twierdzili, że poczucie własnej wartości i depresja są ze sobą tak ściśle powiązane, że priorytetem powinno być opracowanie odpowiednich strategii profilaktyki u nastolatków. Jest tak, ponieważ z roku na rok coraz więcej nastolatków jest diagnozowanych z depresją.

Model podatności jest zatem tym, którego powinniśmy być najbardziej świadomi. W pewnym sensie pasuje on również do triady depresyjnej Becks’a o ludziach, którzy są bardziej narażeni na depresję. Jego teoria mówi, że ci ludzie mają negatywną perspektywę na świat, nie ufają przyszłości i czują się bezwartościowi.

mężczyzna stojący w wodzie

Poczucie własnej wartości i depresja mają silny związek, którego nie możemy pominąć. Dlatego powinniśmy utrzymywać ogród naszego poczucia własne wartości jako silny, jasny i piękny pod każdym względem.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Cherry, K. (2022, 3 de agosto). What is self-Esteem. Verywellmind. https://www.verywellmind.com/what-is-self-esteem-2795868#:~:text=Why%20Self%2DEsteem%20Is%20Important,to%20take%20on%20new%20challenges.
  • Choi, Y., Choi, S. H., Yun, J. Y., Lim, J. A., Kwon, Y., Lee, H. Y., & Jang, J. H. (2019). The relationship between levels of self-esteem and the development of depression in young adults with mild depressive symptoms. Medicine98(42).
  • Nguyen, D. T., Wright, E. P., Dedding, C., Pham, T. T., & Bunders, J. (2019). Low self-esteem and its association with anxiety, depression, and suicidal ideation in vietnamese secondary school students: a cross-sectional study. Frontiers in psychiatry, 698.
  • Vanbuskirk, S. (2021, 24 de febrero). Why it is importante to have high self-Esteem. Verywellmind. https://www.verywellmind.com/why-it-s-important-to-have-high-self-esteem-5094127
Scroll to Top