Depresja - pięć naturalnych metod na jej złagodzenie

Depresja - pięć naturalnych metod na jej złagodzenie
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2018

Wiele osób uważa, że depresja może zostać wyleczona w tylko jeden, jedyny sposób. Za pomocą łykania silnych leków antydepresyjnych przez długi czas. Podświadomie sądzimy, że tylko leki zagwarantują nam automatyczną zmianę naszego nastroju i sprawią, że depresja nam w końcu minie, a my będziemy czuć się wtedy lepiej.

Ale to nie do końca jest prawdą. Mimo tego, że niektóre leki rzeczywiście znakomicie pomagają w złagodzeniu objawów choroby, to jednak z reguły nie są w stanie rozwiązać prawdziwej jej przyczyny, ani całego problemu. W niektórych przypadkach leki są bardzo potrzebne i pomocne w leczeniu krótkoterminowym.

Jednak wyniki niektórych badań naukowych kwestionują ich długoterminową skuteczność. Niektórzy naukowcy podejrzewają, że po pięciu latach od przerwania leczenia depresja może okazjonalnie znów powrócić.

“Twoje emocje nie powinny Cię sparaliżować. Nie powinny mieć charakteru defensywnego. Nie powinny powstrzymywać Cię od bycia tym wszystkim, kim tylko możesz i chcesz być. ”
Wayne W. Dyer

Nie wspominając już nawet o tym, że nie tylko depresja jest poważnym problemem. Również niektóre z zażywanych na nią leków mają negatywne skutki uboczne. Czasami są one bardzo poważne. To prawda, że są chwile, kiedy potrzebujemy tych leków. Ale zawsze powinniśmy starać się ograniczać ich stosowanie, gdy tylko jest to możliwe.

Ale jest także i dobra wiadomość! Możemy użyć niektórych naturalnych środków, dzięki którym depresja stanie się znacznie mniej dokuczliwa. Oto pięć dobrych, naturalnych sposobów na poprawę swojego nastroju i osłabienie nasilenia choroby.

1. Depresja? Zacznij od zdrowego odżywiania się!

Jedzenie, które dostarczamy do naszego organizmu, może poprawić lub pogorszyć nasze samopoczucie. Osoba, którą dopadła depresja potrzebuje diety bogatej w ściśle określone witaminy i minerały. Zatem powinieneś przerzucić się na odpowiednio zbilansowaną dietę żywność zawierającą te właśnie składniki odżywcze:

Zdrowa żywność
  • Witaminy C i D. Znajdziesz je między innymi w owocach cytrusowych, brokułach, melonach, zielonej papryce, rybach, jajach i mleku.
  • Żelazo i cynk. Występują one w dużych ilościach w czerwonym mięsie, rybach, skorupiakach, żółtkach jaj, czekoladzie, orzeszkach ziemnych, kiełbasach, maśle itp.
  • Kwas foliowy. Możesz dostarczyć go do swojego organizmu jedząc spore ilości zieleniny, owoców cytrusowych, fasoli, pszenicy i mleka.
  • Kwasy omega 3. Ogólnie rzecz biorąc występuje on w wysokich stężeniach w rybach.
  • Selen. Aby zapewnić sobie dostawy odpowiednich ilości selenu, powinieneś jeść przede wszystkim soczewicę, groszek, orzeszki ziemne, masło orzechowe i różne gatunki orzechów.

Przestrzeganie zdrowej diety nie zapewni Ci wyników już na drugi dzień. Ale przy odrobinie cierpliwości nie potrwa długo, zanim zaczniesz dostrzegać pierwsze efekty jej stosowania. Pamiętaj również, że te składniki odżywcze same nie wyleczą choroby takiej, jak depresja. Ale zdrowe odżywianie jest naprawdę bardzo potężnym narzędziem wspomagającym proces powrotu do zdrowia.

2. Ćwiczenia fizyczne są bardzo dobrym sposobem na depresję

Wyniki licznie przeprowadzonych badań naukowych wykazują dobitnie, że ćwiczenia fizyczne odgrywają decydującą rolę w procesie leczenia wielu chorób o podłożu psychicznym, takich jak depresja. W rzeczywistości są nawet ludzie, którzy twierdzą, że aktywność fizyczna może zapewniać efekty tak silne, jak najlepsze na rynku leki antydepresyjne.

Ćwiczenia fizyczne stymulują procesy wydzielania dopaminy i serotoniny przez nasz organizmu. Powoduje to pojawienie się u nas dobrego samopoczucia, a także większy spokój, pewność siebie i lepszy nastrój. Nie musimy jednak zachowywać się jak zawodowy sportowiec z najwyższej półki, jeśli dopadła nas depresja.

Najważniejszą rzeczą jest regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych nawet o lekkim stopniu intensywności. To wystarczy w zupełności, aby czerpać korzyści z tego rodzaju aktywności.

3. Napary z ziół o właściwościach antydepresyjnych

Dziurawiec zwyczajny to roślina określana również potocznie jako zioło św. Jana lub świętojańskie. Dziurawiec cechuje się wysoką skutecznością w łagodzeniu w sposób naturalny uczucia smutku i zniechęcenia wywołanych przez niektóre choroby takie, jak depresja.

Najlepsze jest jednak to, że jego stosowanie nie ma skutków ubocznych charakteryzujących przeważającą większość leków syntetycznych.

Dziurawiec

Jego pozytywne skutki w leczeniu depresji zostały wysoko ocenione przez różnych lekarzy w Niemczech.

Wykorzystanie zalet oferowanych przez dziurawiec zwyczajny jest naprawdę bardzo łatwe. Wszystko, co musisz zrobić, to przygotować sobie napar z suszonych liści tej rośliny. Możesz go znaleźć w aptekach lub sklepach zielarskich. Zazwyczaj stosowana dawka w przypadku chorób takich jak depresja to pół szklanki naparu, dwa razy dziennie.

Powinieneś jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli zażywasz w tym samym czasie inne leki (nie tylko na depresję, ale po prostu jakiekolwiek). Istnieje bowiem niewielkie prawdopodobieństwo występowania potencjalnie niepożądanych interakcji.

4. Światło słoneczne i natura: najlepsze sposoby na depresję

Światło słoneczne ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i nastrój. Przede wszystkim zapewnia nam ono odpowiedni poziom witaminy D. Dodatkowo wykazano, że przebywanie w ciemnościach zwiększa produkcję melatoniny. Powoduje ona uczucie zmęczenia i zmniejsza skuteczność funkcji poznawczych.

Naukowcy udowodnili również, że brak światła słonecznego hamuje produkcję serotoniny. Jest ona substancją pośrednio wpływającą na nasz nastrój. Tak więc wysoki poziom melatoniny i niski serotoniny w połączeniu nie są dobrym zjawiskiem dla naszego nastroju, a dodatkowo takie czynniki mogą powodować rozwój różnego rodzaju chorób, takich jak depresja.

Tak więc jest to naprawdę niepożądane połączenie dwóch czynników, jeśli właśnie zmagamy się z takim problemem zdrowotnym. Światło słoneczne jest natomiast w pełni darmowym, naturalnym środkiem antydepresyjnym, z którego możemy korzystać do woli.

5. Masaż relaksacyjny

Masaż jest tysiącletnią techniką często stosowaną we wschodniej medycynie. Możesz nawet poddać się takiemu zabiegowi równolegle z przyjmowaniem leków.

Na początek warto wiedzieć o tym, że masaż zmniejsza napięcie mięśniowe i pozwala na relaks całego ciała. Pomaga on poprawić nasz nastrój i zapewnić nam zastrzyk energii życiowej. Masaż jest także jednym z najlepszych środków łagodzących objawy, jakie przynosi nam depresja.

Wszystkie te naturalne środki na depresję są naprawdę skuteczne. Najlepsze w nich jest to, że nie tylko zmniejszają objawy choroby, ale także poprawiają one jakość życia i pomagają polepszyć stan swojego własnego zdrowia. Co więcej, nie mają one żadnych negatywnych skutków ubocznych, a jeśli będziemy regularnie je stosować, z czasem ujrzymy coraz to lepsze i lepsze wyniki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.