Błędy, które blokują świadomość według buddyzmu

Błędy, które blokują świadomość według buddyzmu

Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia, 2019

Błędy, które blokują świadomość mają związek z zachodnią mentalnością, która ma tendencję do ciągłego przerywania procesów. Wpaja nam się ideę, że możemy kontrolować wszystko. Nie jest to jednak prawdą. Każdy proces istnieje, ponieważ musi istnieć, wymaga czasu. Rozpoczyna się i kończy, gdy przychodzi na to czas.

Dla buddystów ta chęć interweniowania we wszystko, aby zmieniać rzeczywistość powoduje różne błędy, które blokują świadomość. Dzieje się tak, gdy zaprzeczamy temu, co się z nami dzieje lub popełniamy błędy chcąc rozwiązać problem, który nas dręczy. To, zamiast zbliżać nas do wyjścia staje się raczej przeszkodą, aby je znaleźć i iść w jego kierunku.

Świadomość dla ludzi ze Wschodu jest umiejętnością dostrzegania, odczuwania i rozumienia chwili obecnej. Jest to przejrzystość, która pojawia się tylko wtedy, gdy równoważymy nasze emocje i inteligentnie zarządzamy naszymi pragnieniami.

Życie nie jest szyte na miarę. To my musimy nauczyć się płynąć z jego prądem. Aby to osiągnąć, ważne jest zidentyfikowanie tych błędów, które blokują świadomość. Przedstawiamy trzy z nich.

“Nie daję się złamać ani obronić, chcę być zrozumianym nie mówiąc nic. Niech zrozumie mnie ten, kto może. Ja rozumiem siebie.”

-Félix Lope de Vega y Carpio-

1. Obsesyjne szukanie – błędy, które blokują świadomość

Sama koncepcja poszukiwania oznacza rezygnację z pomysłu, że coś jest stanowi całość i jest kompletne samo w sobie. Poszukiwanie oznacza napięcie między pragnieniem znalezienia czegoś a niewiedzą, gdzie to jest. W każdym poszukiwaniu pojawia się uczucie udręczenia. Jednak, gdy staje się obsesją zaczyna być jednym z błędów blokujących świadomość.

Mówimy o poszukiwaniu prawdy, odpowiedzi lub doświadczenia. Wiele razy postępujemy tak, ponieważ wydaje nam się, że znalezienie tego, czego szukamy, radykalnie odmieni nasze życie. Ale nigdy tak się nie dzieje. Mimo to niektórzy wkładają wszystkie swoje siły w znalezienie “tego”.

Teraźniejszość ma wszystko, czego potrzebujemy. Tego uczy nas buddyzm. Jest tu wszystko, na co zasługujemy, co możemy zrozumieć i co możemy przyswoić. Wszystko, czego nie mamy, nie wiemy i nie doświadczamy tutaj i teraz jest nieobecne, ponieważ tak musi być. Obsesyjne poszukiwanie wprowadzają jedynie większy zamęt.

chłopak otoczony kluczami, które blokują przejście

2. Wymuszanie zmian

Pewne zmiany zachodzą, gdy pojawiają się ku temu warunki. I dzieje się to w sposób naturalny. Jest to coś, co dzieje się samo, kiedy jesteśmy na to gotowi. Dlatego wymuszanie pewnych zmian nie ma żadnego sensu.

Buddyści wzywają nas raczej do pracy, abyśmy stali się bardziej świadomi naszych myśli, uczuć i zachowań, ale bez osądzania nas. Wchodzenie w wojnę z samym sobą jest jednym z tych błędów, które blokują świadomość. Zagłębiając się w to, kim jesteśmy, co myślimy i czujemy możemy sprawić, że negatywne aspekty zaczną same tracić na sile.

Nie musimy się karać ani występować przeciwko własnym wartościom, aby coś zmienić. Jeśli nie zmieniliśmy jakiegoś aspektu, który jest dla nas niewygodny prawdopodobnie stało się tak, ponieważ wciąż nie rozumiemy go w pełni. Kiedy go zrozumiemy zacznie znikać.

3. Więzienie powinności – błędy, które blokują świadomość

Obowiązek niekoniecznie jest czymś, co sami sobie narzucamy. Istnieje wiele “obowiązków do wykonania”, które pochodzą z zewnątrz i które wielokrotnie przyjmujemy automatycznie. Daje to początek cyklom, w których dana osoba nie spełnia swoich obowiązków, ale też nie rezygnuje z nich. Konsekwencją tego jest stałe poczucie winy. Uczucie ciągłej porażki.

mnich i ptaki - błędy, które blokują świadomość

Obowiązek, który nie jest wykonywany z entuzjazmem i pełnym przekonaniem jest jedynie środkiem do krzywdzenia samego siebie. Oddala nas od naszej istoty i jego jedyną rolą jest spełnianie oczekiwań innych i niepozwolenie nam zmierzyć się ze strachem. To trudna i burzliwa sytuacja. Z jednej strony uniemożliwia nam odkrycie, kim naprawdę jesteśmy. Z drugiej strony prowadzi do ciągłego konfliktu wewnętrznego.

Obowiązek jest również czymś, co żyje swoim życiem. Ustalamy limity lub ograniczenia, ponieważ wiemy, że wyrzekając się czegoś natychmiast moglibyśmy otrzymać coś znacznie lepszego. Dlatego robimy to z przekonaniem i radością, a nie udręczeniem i żalem.

Wszystkie błędy, które blokują świadomość mają związek z walką z rzeczywistością i wymuszaniem procesów. Wszystko to rodzi się z ego, z tego wewnętrznego pulsu, który prowadzi nas do postawienia nas samych ponad rzeczywistością. To uniemożliwia nam widzenie i zrozumienie, co więcej prowadzi do cierpienia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.