Problemy - czasami to Ty sam je tworzysz

Problemy - czasami to Ty sam je tworzysz

Ostatnia aktualizacja: 28 czerwca, 2018

Życie może toczyć się na wiele sposobów. Rzeczy nie zawsze idą tak, jak byśmy chcieli – co zresztą jest dobre. Mimo to z każdej strony napotykamy jakieś problemy… ale czy na pewno? Czym tak naprawdę jest problem? Czy rzeczywiście napotykamy tyle problemów, jak nam się wydaje, czy też komplikujemy życie nieustannie myśląc, że coś jest nie tak?

W rzeczywistości to Twoja postawa określa, czy masz problem i jak duży on jest. W ten sposób oceniasz sytuację, która sprawia, że ​​coś zamienia się w problemy lub zmienia wyzwanie w zagrożenie.

Jeśli przyjmiesz rzeczy takimi, jakie są, będziesz mógł skorzystać z możliwości uczenia się i dojrzewania, który zapewniają. Akceptacja jest jednym z rozwiązań wobec przeciwności losu, dostosowania się i rozpoczęcia od nowa, kiedy nie ma innej drogi do innowacji lub gdy cena za jakąkolwiek alternatywę jest zbyt wysoka.

Patrz na swoje problemy jak na okazje

Niezależnie od tego, czy Ci się to podoba, czy tego chcesz, czy jesteś na to przygotowany, czy też nie, w pewnym momencie życia napotkasz na przeciwności. Gdy nadejdzie ten czas, pojawi się wiele pytań, ale najważniejszym z nich jest to, co zamierzasz robić dalej i jak wykorzystasz to, czego się od nich nauczysz w przyszłości?

Innymi słowy, czy pozwolisz, aby sytuacja stała się problemem, czy będzie to po prostu kolejna okazja do nauki i rozwoju?

Kwiatek wyrastający z betonu.

Odczuwanie bólu i zmartwienia na początku jest czymś całkowicie normalnym. Nawet zdrowo jest poświęcić trochę czasu, aby ból mógł wykonać swoją pracę. Jeśli się temu przeciwstawisz, po prostu przedłużysz agonię. Ból jest naturalnym uczuciem i musisz zostawić dla niego miejsce. Gdy ból emocjonalny minie, czas skonfrontować się z sytuacją.

Pomimo tego, jak bardzo może to skomplikować życie, przeciwności losu mogą być również okazją do lepszego poznania siebie, do docenienia tego co masz, do docenienia siebie. Takie podejście nie zmienia tego, co się stało, ani nie przynosi rozwiązania, ale daje możliwość odkrycia, co jest niesamowite samo w sobie.

“Przeciwności mają efekt wywoływania talentów, które w dobrze prosperujących okolicznościach leżałyby w stanie uśpienia.”

-Horacy-

Akceptowanie i dostosowywanie się do zmian

Nauka dostosowywania się do nowych sytuacji, bez względu na to, jak trudne są, jest sekretem spełnionego i szczęśliwego życia. Wydaje się to trudne, ale jest możliwe. Nie wystarczy po prostu się dostosować; musisz także być w stanie zaakceptować to, co się stało. To zawsze będzie oznaczało początek zmiany, czy to w twoim środowisku, czy w Tobie.

Adaptacja nie oznacza pokonania przeciwności, po prostu pomaga Ci odzyskać kontrolę nad sobą. Jak powiedział Bernabé Tierno, możesz stawić czoła wszystkiemu, ale nie możesz odnieść zwycięstwa w każdej dziedzinie. Tylko akceptacja pozwoli Ci naprawdę dostosować się i w pełni wykorzystać każdą chwilę swojego życia.

“Życie każdego człowieka, zwłaszcza Twoje, powinno być ciągłą akceptacją, adaptacją i odnowieniem.”

-Bernabé Tierno-

Naucz się akceptować to, czego nie możesz zmienić

“Szczęśliwi są ci, którzy uczą się akceptować to, czego nie mogą zmienić”, twierdzi Friedrich Schiller. Bez względu na to, jak trudna jest zmiana lub jak skomplikowany jest problem, nauka radzenia sobie z nimi, akceptowania i dostosowywania się do sytuacji jest często jedynym sposobem, aby iść naprzód. Każda inna alternatywa, jeśli takowa istnieje, będzie kosztować znacznie więcej, niż jesteś w stanie zapłacić.

Podczas gdy uczysz się akceptować i dostosowywać się do zmian, będziesz musiał zmierzyć się z innymi zmianami, ponieważ taka jest dynamiczna natura życia. W takich przypadkach Twoją pierwszą reakcją może być walka lub ucieczka, które są wrodzonymi instynktami przetrwania i wpływają na twoje działania, kiedy czujesz się zagrożony.

Kobieta z hortensjami.

Ale kiedy jesteś w stanie przystosować się psychicznie do sytuacji, choć jest to trudne, będziesz miał znacznie łatwiej. Ludzie, którzy potrafią akceptować i dostosowywać się do zmian, są również w stanie spojrzeć w nowym kierunku i podejmować decyzje w oparciu o nową rzeczywistość i cele.

Zamiast płakać nad tym, czego nie masz, ciesz się tym, co masz

Napotkasz na wiele problemów, jeśli pozwolisz, aby przeciwności losu zaczęły sprawować nad Tobą kontrolę, lub pozwolisz by ból utraty zapanował nad Twoim życiem. Problemy staną się ciężarem, który będzie Cię powstrzymywał przed działaniem.

Trudne sytuacje nie muszą być wyczerpujące i rozczarowujące. Nie muszą być końcem Twoich nadziei i marzeń. Dzięki odwadze i optymizmowi możesz odszukać i wykorzystać nowe możliwości, które nieustannie się pojawiają. Twoje limity nie są ograniczeniami. Jest jeszcze wiele do zrobienia, nawet jeśli to, z czego czerpiesz siłę zostało gdzieś z tyłu.

Kuszące może być trzymanie sie mocno ziemi, gdy pojawiają się trudności. To łatwa ścieżka. Możesz opłakiwać stratę, porażkę lub chorobę, ale nie przyzwyczajaj się zbytnio do rozpaczy. Nadal masz tyle możliwości, które mogą wypełnić Twoje życie. Jednak aby je wykorzystać, musisz zaakceptować zmianę, która się wydarzyła i użyć jej jako punktu wyjścia do rozpoczęcia adaptacji.

“Ten, kto ma powód, dla którego warto żyć, może znieść prawie wszystko.”

Fryderyk Nietzsche


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.