Incepcja: w jaki sposób traumy wkradają się do naszego mózgu

Incepcja: w jaki sposób traumy wkradają się do naszego mózgu
Leah Padalino

Napisane i zweryfikowane przez krytyk filmowy Leah Padalino.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Incepcja to amerykański film science-fiction z 2010 roku. Został napisany, wyprodukowany i wyreżyserowany przez Christophera Nolana, brytyjskiego filmowca znanego z psychologicznych tematów w swoich filmach. Incepcja wprowadza nas w świat snów, podświadomości i sposobu w jaki traumy w nie wkraczają. Film odniósł sukces i sprawił, że ludzie na całym świecie spierali się na temat jego zakończenia.

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) to specjalista od snów, który wie jak wyciągać myśli od ludzi podczas gdy oni śpią. Jednak tak naprawdę nie jest to wchodzenie w ich sny. Zamiast tego, tworzy on wspólny sen i realizuje plan podczas tego snu. W grę wchodzi cały zespół: śpiąca osoba, architekt – który projektuje marzenie – i osoba, z której podświadomości próbuje on wyodrębnić informacje.

Są też inne osoby, które pojawiają się we śnie. Ale są niczym więcej niż podświadomymi projekcjami osoby, do której umysłu próbują uzyskać dostęp. Te projekcje próbują bronić się przed zmianami, które widzą i czasami stają się agresywne. Dzieje się tak zwłaszcza z ludźmi, którzy nauczyli się, aby nie wpuszczać innych w swoje umysły.

Christopher Nolan nie czerpał inspiracji z żadnej konkretnej teorii i nie ma linii badań, za którymi podąża. Zamiast tego czerpał inspirację z wielu teorii i stworzył własną logikę snów.

Wszczepianie idei

Oprócz zdobycia informacji z czyjejś podświadomości, Dom Cobb wie również jak wszczepić w nią ideę. To właśnie to w filmie nazywają “incepcją”. Ta praktyka jest znacznie bardziej ryzykowna, a jej konsekwencje obejmują obłęd lub obsesję na punkcie danej osoby. Problem polega na tym, że aby zrobić to właściwie muszą przejść przez trzy różne poziomy snu. Ta osoba musi wierzyć, że idea pochodzi od nich samych – nie wolno im podejrzewać, że ktoś inny ją wszczepił.

Film pokazuje nam w jaki sposób wszystkie te sny są fałszywe, wszystkie są gotowe. Incepcja nie wnika w samą naturę snów, ponieważ sny istnieją w określonym celu. Tym razem Dom Cobb i jego współpracownicy muszą wszczepić ideę w umyśle następcy korporacyjnego imperium, aby pomóc jego konkurentowi. Incepcja to zdecydowanie thriller, który przenosi nas w świat snów z fabułą pełną akcji.

Struktura snów w filmie Incepcja

Incepcja poprowadzi Cię przez kilka wywołanych snów, w które Cobb i jego zespół wchodzą, aby coś dostać. Są trzy sposoby na wydostanie się ze snów: kiedy się kończą, co oznacza, że ​​się budzisz; umierając we śnie ale nie w rzeczywistości, co również Cię obudzi; i na koniec odlot, który w zasadzie jest momentem, w którym czujesz, że spadasz i budzisz się. W Incepcji odloty zawsze są zsynchronizowane i zawsze gra ta sama piosenka: “Non, je ne regrette rien.”

W filmie istnieje wiele poziomów snów, wszystkie nachodzą na siebie nawzajem. Aby dostać się do oryginału musisz przejść przez trzy różne przestrzenie snów, dotrzeć do podświadomości osoby i wszczepić jej ideę. Aby osiągnąć te poziomy, potrzebują silnego środka uspokajającego, który sprawi, że ich cel będzie w głębokim śnie. Głównym problemem jest to, że kiedy śpią tak głęboko, nawet śmierć ich nie obudzi. W tym przypadku idą do sennej przestrzeni zwanej limbo.

incepcja miasto

Rzeczywistość w limbo

Czas płynie bardzo wolno w limbo. W rzeczywistości jest tak powolny, że wydaje się nieskończony, nieskończony dla osoby która się tam znajduje. Czas w naszych snach to nie to samo, co czas, kiedy jesteśmy obudzeni – 10 minut w prawdziwym życiu może przypominać godziny we śnie. Kiedy śnisz, doświadczasz wszystkiego tak jakby to było prawdziwe.

W tym filmie widać, że ból żyje w naszych umysłach i że wszystko co odczuwamy w snach wydaje się rzeczywiste. Jeśli jesteś ranny we śnie, ból będzie prawdziwy. Jeśli jesteś w niekończącym się stanie limbo, naprawdę poczujesz się tak jakbyś był tam na zawsze.

Należy unikać śmierci w śnie, ponieważ nawet jeśli nie jest to prawdziwa śmierć, przejdzie się na nowy poziom snu w którym osoba myśli, że przeżyła już całe swoje życie.

Struktura snów w Incepcji jest bardzo podobna do rosyjskiej lalki matrioszki. Im głębszy poziom snu, tym dłuższy będzie się wydawał. W czasie rzeczywistym śpią się przez 10 godzin. Bohaterowie spędzają tydzień na pierwszym poziomie marzeń. Na drugim spędzają sześć miesięcy. Na końcu, na trzecim poziomie, spędzają dziesięć lat. Pomysł tej struktury posiada pewne echa Lacana i Sausurre. Obaj są pisarzami, wysuwającymi teorie językowe, które mówią, że sny są jak zdania podrzędne. Innymi słowy, nachodzą na siebie nawzajem.

Incepcja i totem

Aby powstrzymać się od popadnięcia w szaleństwo i upewnić się, że zawsze wiedzą czy śnią czy nie, Cobb i jego zespół posiadają totem. To osobisty, niezbywalny obiekt, o którym znają każdy szczegół: ciężar, fakturę, kolor…

Używają tego totemu, aby określić czy śnią czy nie, ponieważ może on ulec zmianie podczas snu. Na przykład może zmienić się jego waga, sposób w jaki spada na ziemię etc. Ważne jest, aby tylko jedna osoba znała każdą jego cechę, tak aby nikt nie mógł manipulować ich umysłem we śnie. I oczywiście, aby zawsze mieć sposób na sprawdzenie czy nie śpią.

cobb incepcja

Projekcja traumy a Incepcja

Słowo trauma pochodzi z języka greckiego i oznacza ranę. Dlatego mówimy o traumach jako emocjonalnych ranach, które pozostawiły na kimś ślad. Ponadto Traum to niemieckie słowo oznaczające sen. Freud był jedną z pierwszych osób, które zbadały jak traumy przejawiają się w naszej podświadomości. Według niego dostajemy się do naszej nieświadomości poprzez sny, w których nasze traumy są ukryte lub zablokowane.

Idąc tym tropem, traumy te miałyby symboliczną reprezentację w naszych snach. Innymi słowy, musisz je interpretować poprzez ich przebranie. W filmie Nolana tego rodzaju symbole nie istnieją. Nieprzytomny broni się przed możliwymi intruzami, ale nie jest to miejsce pełne “ukrytych” traum. Tutaj jest miejsce, w którym ludzie chronią swoje idee, a projekcje atakują intruzów. Aby porozmawiać o tym filmie będę musiał dać kilka spoilerów, więc powinieneś raczej przestać czytać jeśli jeszcze go nie widziałeś.

incepcja

Wewnętrzny sabotaż a projekcje

Te projekcje to ludzie, których znają. W przypadku Cobba jego zmarła żona ciągle pojawia się w jego snach i sabotuje jego plany. Ta projekcja to nie tylko obraz jego żony, to także odbicie samego siebie. Cobb ma sprzeczne uczucia dotyczące jej śmierci. Czuje się winny, smutny, sfrustrowany. Może być w stanie ukryć to w prawdziwym życiu, ale nie w swojej nieświadomości. Nic więc dziwnego, że jego żona pojawia się nawet w tych “gotowych” snach.

W tym momencie Nolan porusza się bardziej w stronę teorii jungowskich. Wszystkie te projekcje z nieświadomości pochodzą od ego Cobba, od niego samego. Nie tylko widzi swoją żonę, ale także całą swoją winę na temat jej śmierci. Pomysły Junga również wchodzą w grę z labiryntami w filmie, ponieważ część teorii Junga głosiła, że ​​struktura snu jest bardzo podobna do struktury labiryntu.

Sny były kiedyś postrzegane jako mistyczna część życia. Później ludzie znaleźli racjonalne wyjaśnienia, które doprowadziły do ​​wielu różnych teorii. W filmie Incepcja Nolan bierze fragmenty ich wszystkich i wyraża własną wizję tego czym są sny

“Tworzysz świat snu. Wprowadzamy podmiot w ten sen a on wypełnia go swoją podświadomością.”

-Incepcja-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.