Używanie telefonów komórkowych w nocy i zagrożenia z tym związane

Nastolatki tracą kilka godzin snu, używając swoich urządzeń późno w nocy. Ma to poważny wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Dowiedz się więcej tutaj.

Nastolatek w łóżku z telefonem komórkowym, reprezentujący ryzyko związane z nocnym korzystaniem z telefonu komórkowego

Pokusa, by spojrzeć na nasze telefony komórkowe, gdy słyszymy dźwięk powiadomienia, jest przytłaczająca. Większość z nas nie może nic na to poradzić, bez względu na to, czy jest dzień, czy noc. Używanie telefonów komórkowych w nocy odbija się jednak na naszym zdrowiu. Spędzamy godziny przed ekranami, a nasze życie przelatuje obok nas, gdy my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Jest to problem w populacji dorosłych, choć jest on jeszcze bardziej powszechny wśród nastolatków. Badania pokazują, że prawie 94 procent dzieci w wieku od 11 do 18 lat sprawdza swoje media społecznościowe w łóżku. Co więcej, 68 procent przyznaje, że używanie telefonów komórkowych w nocy wpływa na ich wyniki w nauce.

Należy wspomnieć, że nie jest to nowy problem. Zmęczenie, problemy ze skupieniem uwagi na zajęciach i wyższy poziom stresu są dziś coraz częstsze wśród nastolatków. Brak dobrej jakości snu wśród młodych ludzi może mieć poważne skutki dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jako rodzice powinniśmy świecić przykładem. Dlatego jeśli chcemy zademonstrować naszym nastolatkom właściwe korzystanie z technologii, powinniśmy zostawiać telefony komórkowe na noc w szufladzie i nie zabierać ich do sypialni.

Kobieta patrząca na telefon komórkowy
Brak snu u młodych ludzi wpływa na ich nastrój.

Jakość snu nastolatków

Uniwersytety Murdoch i Griffith w Australii przeprowadziły w 2018 roku interesujące badanie. Naukowcy prześledzili sposób korzystania z urządzeń elektronicznych przez grupę 1000 uczniów w wieku od 13 do 16 lat. Nastolatki często korzystają z telefonów komórkowych w nocy. Nie tylko sprawdzają wtedy nowe wiadomości. Spędzają też czas w mediach społecznościowych, publikując posty, odpowiadając na wiadomości i rozmawiając ze znajomymi.

Oznacza to, że w ciągu nocy śpią średnio około sześciu i pół godziny, czyli znacznie mniej niż potrzebują. Młodzieży w wieku od 13 do 18 lat zaleca się odpoczynek od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie. Nic dziwnego, że badacze zauważyli, że brak snu przełożył się na głębokie zmiany w zachowaniu i osobowości nastolatków.

Naukowcy odkryli, że złej jakości sen spowodowany korzystaniem z telefonu komórkowego przekłada się na bardziej agresywne zachowanie, niską samoocenę i zmiany nastroju. Kiedy te nawyki są zachowane u nastolatków przez dłuższy czas, często obserwuje się ich problemy z przystosowaniem psychospołecznym. Zła jakość snu warunkuje całe ich życie. Wyczerpuje ich i osłabia ich motywację, energię, a nawet charakter.

Korzystanie z telefonów komórkowych stało się tak głęboko zakorzenione w życiu młodych ludzi, że w wielu przypadkach pozbawia ich godzin snu, a nawet szczęścia.

Stres, depresja i gorsza satysfakcja z życia

Dla nastolatków korzystanie z telefonu komórkowego w nocy jest jak zażywanie uzależniającego narkotyku, którego nie mogą rzucić. Najgorsze jest to, że często nie są świadomi jego uzależniającej siły ani kosztów, jakie ma dla ich zdrowia. Za ekranem otwiera się dla nich inny świat, na którym skupiają całą swoją uwagę. To tam wchodzą w interakcje, odkrywają świat, a nawet budują swoją tożsamość.

Bez wątpienia największym problemem jest absolutna zależność młodych ludzi od telefonów komórkowych. Chociaż korzystanie z tych urządzeń to temat, który był poruszany przy wielu okazjach, niewiele mówi się o skutkach korzystania z nich w czasie, kiedy powinniśmy odpoczywać. Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature dostarcza przekonujących danych na ten temat.

W badaniu tym stwierdzono, że używanie telefonów komórkowych w nocy wiąże się z większym odczuwaniem stresu i objawami depresyjnymi. Rodzice i nauczyciele często zauważają, że ich nastolatki są kapryśne i mają problemy w szkole. Niemniej jednak zwykle przypisują te cechy samemu okresowi dojrzewania i wyzwaniom, jakie są z nim związane.

Nie zawsze są świadomi, że za apatią, drażliwością i zmęczeniem nastolatków kryją się zaburzenia snu spowodowane korzystaniem z urządzeń elektronicznych w nocy.

Dzieci i młodzież coraz częściej cierpią z powodu cyberprzemocy. Jeśli pozwolimy im korzystać z telefonów komórkowych bez nadzoru i w nocy, narażamy ich na niebezpieczeństwo.

Mała dziewczynka z telefonem komórkowym
Największym problemem jest to, że dzieci naśladują zachowania dorosłych. To my wpływamy na ich uzależnienie od telefonów komórkowych.

Używanie telefonów komórkowych w nocy – co możemy z tym zrobić?

Nastolatki potrzebują od ośmiu do dziesięciu godzin snu każdej nocy. Dlatego też, jeśli przyzwyczają się do ciągłego odpoczynku przez sześć godzin lub krócej, ich zdrowie pogorszy się na wiele sposobów. Ich mózgi przejdą różne zmiany metaboliczne i neurologiczne. Wzrośnie ich poziom stresu, a ich funkcje wykonawcze zaczną zawodzić. Są to na przykład pamięć, uwaga i zdolności rozwiązywania problemów.

Istnieje bezpośredni związek między brakiem snu a depresją. Zaburzenia snu mogą być tykającą bombą zegarową u nastolatków i przekładać się na niepowodzenia szkolne, nieprzystosowane zachowania, niską samoocenę i problemy psychospołeczne. Źródłem tych wszystkich problemów może być używanie telefonów komórkowych w nocy.

W wielu przypadkach młodzi ludzie rozwinęli uzależnienie, ale jest to rodzaj uzależnienia, który jest niejako znormalizowany. Zmienia jednak zupełnie jakość ich życia. Co można z tym zrobić?

Usuń wszystkie urządzenia elektroniczne z sypialni na noc

Jeśli chcemy chronić zdrowie naszych dzieci i nastolatków, musimy edukować ich w zakresie właściwego korzystania z technologii. Oznacza to, że od małego muszą uczyć się, że korzystanie z telefonu komórkowego w nocy jest zabronione. Muszą wiedzieć, że jest to coś, czego nie można negocjować i że jest to dla ich własnej korzyści.

Musimy również świecić przykładem. Nie możemy ich prosić o zrobienie czegoś, jeśli sami tego nie robimy. Dlatego powinniśmy upewnić się, że widzą, jak zostawiamy nasze urządzenia elektroniczne poza naszymi sypialniami.

Wyłącz urządzenia na dwie godziny przed snem

Światło z elektronicznych ekranów działa jak potężny stymulant dla naszego mózgu. Zmienia uwalnianie melatoniny i w konsekwencji wpływa na nasze cykle snu. Dlatego zaleca się wyłączenie wszystkich urządzeń elektronicznych (komputerów, tabletów, telefonów komórkowych) na dwie godziny przed pójściem spać.

Dorośli, młodzież i dzieci – wszyscy muszą przestrzegać tej zasady. Chodzi o stworzenie kultury odpowiedniego korzystania z technologii w domu, uczynienie z niej naszego sprzymierzeńca, a nie zagrożenia dla naszego zdrowia.

Wreszcie jest wysoce prawdopodobne, że nasze nastolatki zaprotestują, a nawet rzucą nam wyzwanie. Będzie im niezwykle trudno usunąć telefon komórkowy ze swojego życia, kiedy są tak przyzwyczajeni do używania go w nocy. Jednak ich dobro i zdrowie są dla nas priorytetem i czasami trzeba podjąć bolesne decyzje, aby je wypromować.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Adams SK, Daly JF, Williford DN. Adolescent sleep and cellular phone use: recent trends and implications for research. Health Serv Insights. 2013 Oct 3;6:99-103. doi: 10.4137/HSI.S11083. PMID: 25114565; PMCID: PMC4089837.
  • Dissing, A.S., Andersen, T.O., Jensen, A.K. et al. Nighttime smartphone use and changes in mental health and wellbeing among young adults: a longitudinal study based on high-resolution tracking data. Sci Rep 12, 8013 (2022). https://doi.org/10.1038/s41598-022-10116-z
Scroll to Top