Jak żyć tu i teraz? Życie nie będzie na Ciebie czekać

Jak żyć tu i teraz? Życie nie będzie na Ciebie czekać
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca, 2023

Życie nie czeka na Ciebie. Nie wszystko jest określone w kalendarzu życia. Życie trwa razem z tobą: tu i teraz. Wszystko dzieje się teraz. Pojawiają się możliwości, jakby były pociągami przybywającymi na twoją stację. Ale strzeż się! Mogą nigdy nie zatrzymać się tam ponownie! Nie odkładaj na jutro szczęścia, na które zasługujesz dzisiaj. Musisz nauczyć się, jak żyć tu i teraz.

To przesłanie, które jest samo w sobie inspirujące i udane, zawiera ono niuans, o którym być może wcześniej nie myśleliśmy. Większość z nas wie, że najlepsze okazje mają miejsce teraz, ale nie zawsze je widzimy. Albo, co gorsza, nie czujemy się na nie przygotowani; brakuje nam odwagi – odwagi, aby przekroczyć tę linię strachu. Dlatego właśnie czas najwyższy nauczyć się jak żyć tu i teraz.

“Teraz: ciekawe słowo, by wyrazić cały świat i całe życie”.

-Ernest Hemingway-

Jak żyć tu i teraz – otwieraj drzwi

Jaki jest zatem powód tego niezdecydowania lub “ślepoty”, aby zobaczyć drzwi, które otwierają się przed nami każdego dnia? Odpowiedź leży w naszym dziedzictwie kulturowym, w tym, w jaki sposób nas wychowano i w perspektywie, w jakiej nas nauczono.

W ten sposób, prawie od dzieciństwa, ludzie przekonali nas, że czeka na nas miejsce, w którym będziemy szczęśliwi. Mówią nam, że nadejdzie dzień, kiedy w oparciu o nasze wysiłki, zaufanie i chęć osiągnięcia doskonałości, osiągniemy ten cel, którego tak bardzo pragnęliśmy.

Może tak być w przypadku niektórych osób. Jeśli jednak jest jedna rzecz, która charakteryzuje świat wokół nas, to jest to niepewność. Czasami ci, którzy starają się najbardziej, nie zawsze dostają to, czego chcą. Ci, którzy najbardziej dążą do “zasiania”, to często ci, którzy zbierają najmniej. W istocie, wielu z nas spędza połowę życia czekając na “coś”, co nigdy się nie wydarzy. W ten sposób “rozmywamy” nasze nadzieje i oczekiwania czekające wiecznie na odpowiedzi na nasze marzenia.

Dlatego odważmy się zastosować nową strategię. Przestańmy koncentrować się na przyszłości i nauczmy się jak żyć tu i teraz trochę więcej. Inwestujmy w to, co tu i teraz, które jest pełne jakości, otwierając nasze oczy, umysł i serce, aby otrzymać to, czego potrzebujemy.

Doceń tu i teraz, zainwestuj w szczęście

Dla wielu, trzymanie się tego, co dzieje się tutaj i teraz, jest nieodpowiedzialnym sposobem życia. Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zrozumieć, że życie tutaj i teraz nie oznacza, że ​​musimy przyjąć hedonistyczną wizję życia, w której jesteśmy w stanie cieszyć się chwilą, jakby nie było jutra. W rzeczywistości jest odwrotnie. Żyjąc pełnią życia, inwestujemy również w przyszłość.

Paul Auster wyraził to dobrze, gdy powiedział, że ludzie muszą nauczyć się jak żyć tu i teraz, ponieważ “nie ma znaczenia, kim byłeś dzisiaj, jeśli masz jasność co do tego, kim jesteś teraz”. To jest klucz: wiedzieć, kim jesteśmy dzisiaj, pamiętając, gdzie jesteśmy, czego potrzebujemy i dokąd zmierzamy. Bardzo powszechnym typem pacjenta, którego psychologowie codziennie leczą w swoich klinikach, są ci, którzy są “odłączeni” od siebie i od tego co tu i teraz.

W obliczu “zagrożeń”

Jest wielu ludzi, którzy kiedy doświadczają trudnych doznań, złożonych lub problematycznych emocji, po prostu interpretują te wydarzenia jako “zagrożenia”. Kiedy zaklasyfikują je w ten sposób, następnie decydują się patrzeć w inną stronę. Pocieszają się, mówiąc: “jutro będzie kolejny dzień”, “jutro poczuję się lepiej” lub “czas leczy rany”.

Jest to bardzo ograniczająca postawa, a wszystko, co robią, to piętnowanie konfliktów i frustracje, jakby ktoś ciągle rzucał ciężkie ciężary na ramiona. Wymykają się wszelkiej odpowiedzialności, którą powinni mieć wobec siebie, nie zdając sobie sprawy, że ktokolwiek zajmujący się swoimi emocjami tu i teraz, inwestuje inteligentnie w swoje szczęście.

“Niektórzy są gotowi zrobić wszystko… z wyjątkiem życia tu i teraz”.

-John Lennon-

Trenuj swój umysł, aby wiedzieć jak żyć tu i teraz

Nasz umysł jest czasem jak hiperaktywne dziecko podróżujące samochodem. Potrzebuje zabawki, czegoś do zrobienia, czegoś do patrzenia, do myślenia, do dygresji, do martwienia się, a nawet do posiadania obsesji na punkcie czegoś. Nasze myśli nigdy się nie kończą, a większość z nich koncentruje się na najbliższej przyszłości. Jesteśmy jak to dziecko w samochodzie, zadając to niesławne pytanie: “Czy jesteśmy już prawie na miejscu?”

Zapominamy, że życie nie jest celem; życie jest podróżą. Są chwile i doświadczenia, z których można cieszyć się tu i teraz, a to często się nam wymyka. Jednym ze sposobów na poprawę naszego podejścia, spowolnienie samochodu i cieszenie się widokami, jest praktykowanie uważności. Aby to osiągnąć, musimy wytrenować umysł poprzez odpowiednie strategie. Spójrzmy na kilka przykładów.

Ćwicz uważność, aby nauczyć się jak żyć tu i teraz

  • Codziennie stosuj następującą afirmację: życie to postępowanie najlepiej, jak potrafimy, z tym co mamy w danym momencie.
  • Spokojny umysł jest synonimem jaśniejszego życia. Aby osiągnąć ten stan równowagi wewnętrznej, pomocne może być ćwiczenie medytacji, jogi lub głębokiego oddychania.
  • Nie zostawiaj na jutro tych zmartwień, które masz dzisiaj. Wszelkie złożone emocje, lęki lub problemy muszą zostać rozwiązane, kiedy je odczuwamy.
  • Pracuj nad swoim skupieniem, zwracaj uwagę na wszystko, co robisz, a także na to, co cię otacza w danej chwili. Unikaj wielozadaniowości.
  • Spaceruj każdego dnia, przez co najmniej pół godziny, w otoczeniu pięknej scenerii.
  • Ćwicz wdzięczność, doceniaj wszystko, co masz i wszystko co znajduje się wokół ciebie.
  • Naucz się słuchać lepiej.
  • Jedz bez pośpiechu, ciesz się każdym kęsem i każdym smakiem.
  • Dziel się mądrze spędzonym czasem z najbliższymi.
  • Ćwicz zainteresowania, które uważasz za interesujące i które rozbudzają twoją kreatywność.

Podsumowując, nauka jak żyć tu i teraz wymaga przede wszystkim silnej woli, a po drugie chęci codziennej pracy nad nią. Nikt nie może zmienić centrum zainteresowania z tygodnia na tydzień. Ale kiedy się na tym skupimy, nauczymy się doceniać znacznie więcej tego, co naprawdę istnieje: co możemy dotknąć, poczuć i cieszyć się, tu i teraz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.