Uśmiech dziecka - jakich dostarcza nam informacji?

Uśmiech dziecka - jakich dostarcza nam informacji?
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Większość gestów wykonywanych przez noworodka i wydobywanych dźwięków, jest dla nas urocza. Jeden z nich szczególnie się jednak wyróżnia: uśmiech dziecka. Kiedy widzimy taki mały uśmiech lub chichotanie, budzi to nasze najskrytsze uczucia i emocje. Jest przy tym bardzo zaraźliwy!

Ale co dziecko próbuje nam powiedzieć, kiedy się uśmiecha? O dziwo, w zależności od wieku i sytuacji w której się znajdują, mogą próbować przekazać zupełnie inne rzeczy. Podobnie jest kiedy płaczą. Ponieważ nadal nie mogą używać słów, używają ich jako sposobu komunikowania swoich intencji i potrzeb.

Czasami płaczą, by poprosić o jedzenie. Innym razem z powodu gazów lub kolki. A może dlatego, że potrzebują zmiany pieluszki lub spania. Dlatego, tak jak dobrze jest wiedzieć dlaczego dzieci płaczą, warto się również dowiedzieć co oznacza uśmiech dziecka.

W pierwszych tygodniach uśmiech dziecka jest odruchem

Według licznych badań, w pierwszych tygodniach życia uśmiech dziecka jest odruchem. Powstaje w sposób wrodzony, mimowolny i automatyczny, ponieważ jest w nas z góry określony. Za ten naturalny gest odpowiedzialny jest mięsień śmiechowy, który występuje tylko u ludzi.

Oznacza to, że maluch uśmiecha się bez konieczności istnienia czegoś co go rozśmiesza. Wystarczy, że po prostu usłyszy przyjemny dźwięk lub zobaczy twarz mamy. W wielu przypadkach samo spojrzenie pełne miłości sprawia, że ​​się uśmiecha.

Ale gdy dziecko dojrzewa, śmiech staje się odpowiedzią na określony bodziec. Musi być coś specyficznego. Śmiech pozwala wyzwolić i wyrazić nieskończoną liczbę niuansów emocjonalnych. Zobaczmy co oznacza uśmiech dziecka, gdy mijają kolejne miesiące.

uśmiechające się niemowlę

W wieku dwóch miesięcy, uśmiech dziecka wyraża dobre samopoczucie

Dwa lub trzy miesiące po urodzeniu uśmiech dziecka zaczyna być wyrazem dobrego samopoczucia. Uśmiecha się gdy czuje się zadowolone i tylko wtedy, gdy wszystkie jego podstawowe potrzeby zostały zaspokojone. To najczystszy znak harmonii i szczęścia. Więc jeśli Twoje maleństwo się uśmiecha, możesz mieć pewność, że to znak, że wszystko idzie dobrze.

Poza tym jest on elastyczną odpowiedzią, ponieważ może pokazać ją w różnych okolicznościach. Jednym z przykładów jest etap karmienia piersią, w którym zdaje sobie sprawę, że nie jest już głodne. Innym jest chwila po miłej ciepłej kąpieli. Może się również uśmiechać, gdy budzi się rano po dobrze przespanej nocy lub gdy rodzice się z nim bawią.

Od czwartego miesiąca: Świadomy uśmiech

Po setnym dniu ich życia, aż do szóstego miesiąca, powstaje tak zwany „świadomy uśmiech”, który jest wybiórczy i prewencyjny. Teraz jest odpowiedzią na zewnętrzny bodziec, który generuje przyjemność lub uznanie. To znak, że przyzwyczajają się do codziennej rutyny.

Ten uśmiech może być spowodowany głosem matki, piosenką lub osobą, która do nich podchodzi i się uśmiecha. Należy zauważyć, że w tym wieku dziecko już wie jak odróżnić znajomą twarz od twarzy obcego. Z tego powodu nie są tak przyjaźni z nieznajomymi i rezerwują uśmiechy tylko dla członków rodziny.

Załóżmy, że dziecko coś lubi i się uśmiecha. W tym momencie, jeśli dorosły się uśmiechnie, ono też to zrobi. Tak więc krok po kroku gest ten stanie się wspaniałym źródłem radości.

Pierwszą czynnością, która zwykle sprawia, że ​​dziecko się śmieje jest całowanie. Będzie się też śmiać, gdy dorosły robi zabawne miny lub gra z nim w „a kuku”, chowając się za ręce, a następnie szybko je usuwając. W wieku 4 miesięcy dziecko nauczy się wyrażać siebie płacząc, aby okazać swój dyskomfort.

W wieku sześciu miesięcy występuje cała gama uśmiechów

Po upływie pierwszych sześciu miesięcy, niemowlę dysponuje całą gamą różnych uśmiechów, których przyczynę stanowić może: radość, zabawa, aprobata itp. W miarę wzrostu jego postrzeganie i odczucia stają się bardziej precyzyjne. Ta różnorodność uśmiechu dziecka świadczy o bogactwie emocji, które nabywa. Dzięki ewolucji ich emocji zaczynają się pojawiać te zaraźliwe chichoty, które tak bardzo kochamy.

Stopniowo zaczynają się uczyć jak rozśmieszać innych próbując słów, bełkotania, gestów i mowy ciała. W ten sposób wzmacniają swoje umiejętności społeczne, zaczynają być w centrum wszystkiego i są też częścią wszelkiego rodzaju zabaw.

uśmiech dziecka

Od 9 miesięcy do roku: dziecko jest w pełni świadome swojego uśmiechu

W wieku 12 miesięcy uśmiech dziecka jest wzbogacony do tego stopnia, że będzie już go używać dobrowolnie w odpowiedzi na określone bodźce. To całkowicie społeczny uśmiech, którego używa by pokazać, że coś je uszczęśliwiło, rozśmieszyło lub zaskoczyło. Wiedzą również kiedy go nie używać, jeśli na przykład odczuwają dominujący strach, ból lub złość.

Ważne jest, aby kiedy dziecko się uśmiechnie, dorosły odpowiadał w przyjemny i przyjazny sposób. Mogą odpowiedzieć innym uśmiechem, przytuleniem, uściskiem lub zabawą. To najlepszy sposób na stworzenie miłości i przywiązania do dziecka. To także sposób na nauczenie dziecka, że osoba przed nim jest wyjątkowa i inna, a także bardzo je kocha.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.