Uderzenia żalu: czym są i dlaczego się pojawiają?

W okresie żalu smutek, złość i apatia spotykają się w szczególny sposób. Dowiedz się, czym są uderzenia żalu i jak na nas wpływają.
Uderzenia żalu: czym są i dlaczego się pojawiają?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kiedy odczuwasz intensywny smutek, zachodzi w Tobie interakcja grupy emocji, która może zmienić Twoje odczucia. Oznacza to, że chociaż każdy przypadek jest inny, czasami możesz pomylić żal z depresją. Oba te zjawiska mogą również czasem współistnieć. Istnieją pewne cechy, które mogą pomóc Ci określić, co czujesz. Wśród nich są uderzenia żalu.

Żal jest naturalną psychologiczną reakcją na utratę jakiejś cennej obecności w naszym otoczeniu. To uniwersalna, zdrowa i niezbędna reakcja, która wynika z nagłego braku ważnego elementu w Twoim życiu. Pojawia się nie tylko w wyniku śmierci bliskiej osoby lub rozpadu związku. Może to być również wywołane utratą przyjaźni, pracy lub etapu życia, który zakończyłeś.

Żal obejmuje uczucia smutku, złości, apatii, lęku, zagubienia i zaprzeczenia. Zakres emocji jest szeroki i wiele z nich pojawia się również w zaburzeniach depresyjnych. Jednak sposób, w jaki doświadczasz tych emocji w każdym przypadku jest inny. Pokażemy Ci, jak to wygląda w praktyce.

Smutna i apatyczna kobieta
W epizodzie żalu może pojawić się optymizm i nadzieja. Jednak w przypadku depresji możliwość powrotu do zdrowia nie jest brana pod uwagę przez chorego.

Żal i depresja: czym się różnią?

Kiedy widzisz, rozmawiasz lub spędzasz czas z osobą pogrążoną w żalu, możesz pomyśleć, że ma ona depresję. Rzeczywiście, istnieje kilka wspólnych objawów w obu stanach. Są to na przykład smutek i płacz, poczucie demotywacji lub skłonność do izolacji i refleksji.

Niemniej jednak istnieją istotne różnice :

  • W przypadku żalu samoocena osobista często pozostaje nienaruszona. Z drugiej strony w przypadku depresji pojawia się poczucie bezwartościowości i niskiej samooceny.
  • Depresja rodzi samokrytykę, pesymistyczne ruminacje i poczucie beznadziejności. Możliwość powrotu do dobrego samopoczucia w przyszłości nawet nie jest brana pod uwagę. W okresie żalu pojawia się optymizm i nadzieja.
  • Kiedy doświadczasz straty, dominującym uczuciem jest pustka, a Twoje zmartwienia krążą wokół braku czegoś lub kogoś. W zaburzeniu depresyjnym negatywna treść poznawcza nie jest konkretna i odczuwalny jest smutek, frustracja i niezdolność do odczuwania przyjemności.
  • W przypadku żalu upływ czasu pomaga złagodzić ból, a negatywne objawy różnią się swoją intensywnością na przestrzeni kilku miesięcy. Z drugiej strony, w przypadku depresji, jeśli nie jest podjęte leczenie, obniżony nastrój utrzymuje się przez długi czas.

Oprócz powyższych różnic, jest jeszcze sposób, w jaki negatywne emocje się pojawiają. To tak zwane uderzenia żalu.

Uderzenia żalu: fala bólu

Osoba z zaburzeniami depresyjnymi doświadcza ciągłego smutku i uczucia beznadziejności. Apatia i demotywacja stają się jej stałymi towarzyszami. W przypadku żalu ból ten pojawia się falami, które przychodzą, uderzają w nas i ustępują, by później pojawić się ponownie.

Te fale bólu są związane ze wspomnieniami na temat zmarłego, byłego partnera lub czegokolwiek, co zostało utracone. Kiedy wspomnienia pukają do drzwi, negatywne emocje opływają Cię jak wzburzona fala. Mogą to być uczucia smutku z powodu straty lub cierpienie i strach, że nie wiesz, jak ruszyć dalej. Może to być także poczucie winy, ponieważ nie zakończyłeś czegoś w odpowiedni sposób lub nie wiesz, jak wykorzystać to, co masz. W każdym razie uczucia te nie są trwałe.

W żalu nadal możesz doświadczać chwil szczęścia, spokoju lub dobrego samopoczucia. Nawet w czasach smutku, poczucia braku i pustki możesz cieszyć się rozmową z przyjaciółmi, hobby lub chwilą obecną.

Uderzenia żalu mogą przyjść w każdej chwili, być mniej lub bardziej intensywne lub długotrwałe, ale nie wpływają na istnienie dobrych chwil.

Smutna kobieta myśli, że nie jestem w niczym dobra
Ból przychodzi falami.

Ból, który pojawia się z czasem

Te stałe przerwy w emocjach mogą być dla Ciebie mylące, jeśli dochodzisz do siebie po stracie, ale smutek nie jest procesem liniowym. Chociaż ogólnie przyjmuje się, że istnieje kilka etapów żałoby, niekoniecznie następują one po sobie w uporządkowany sposób. Czasami nakładają się na siebie lub możesz wrócić do poprzedniego etapu.

Dlatego, gdy po długim okresie pozornego spokoju i dobrego samopoczucia powracają do Ciebie uderzenia żalu, zaczynasz się bać. Wydawało Ci się, że wszystko jest w porządku, posuwasz się do przodu- dlaczego więc znowu tak się czujesz? Te napady bólu mogą często pojawiać się z taką samą intensywnością jak wcześniej, nawet jeśli czułeś, że ruszyłeś przed siebie.

Jeśli przydarzy Ci się taka sytuacja, nie bój się. Prawdopodobnie nie wróciłeś do punktu wyjścia. To wszystko jest częścią procesu. Nie ma ustalonego czasu na pełne wyzdrowienie. Jeśli jakieś wspomnienie nagle wkrada się do Twojego umysłu i ogarnia Cię smutek, pozwól sobie poczuć te emocje bez osądzania i wyrzutów. To całkowicie naturalne. Wszyscy leczymy się we własnym tempie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alonso Llácer, L., Lacomba Trejo, L., & Pérez Marín, M. A. (2020). Comorbilidad entre duelo complicado, sintomatología ansiosa y depresiva en dolientes de primer grado. Evidentia (Granada), 2020, vol. 17, p. e12754.
  • Hägglund, T. B. (1981). From depression to mourning. The Scandinavian Psychoanalytic Review4(1), 17-26.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.