"Dlaczego mnie zostawiasz?", czyli żałoba po rozstaniu z niejasnych przyczyn

Żałoba po rozstaniu utrudnia proces akceptacji rzeczywistości i ruszenie naprzód. Osoba zrywająca związek powinna podać powody, nie zawsze tak się dzieje.
"Dlaczego mnie zostawiasz?", czyli żałoba po rozstaniu z niejasnych przyczyn
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 08 czerwca, 2021

Wiele rozstań odbywa się bez podania konkretnej przyczyny. Osoba zrywająca związek często chce uniknąć zranienia partnera lub boi się jego reakcji. Żałoba po rozstaniu z niejasnych przyczyn przyjmuje szczególny charakter.

Relacje partnerskie nie zawsze są symetryczne. Nie zawsze obie osoby czują to samo i nie wszystkie zmiany idą w tym samym kierunku. Często jeden partner chce rozstania, a drugi nie. Powoduje to cierpienie u obojga, ale mocniej boli to osobę, która chce pozostać w relacji.

Do tego bólu dochodzi często dodatkowa trudność – brak jasności w kwestii przyczyn. Może być to wyjątkowo trudne w połączeniu z brakiem odpowiedzi na pytanie: “Dlaczego mnie zostawiasz?”.

Tylko osoby zdolne do odczuwania intensywnej miłości są w stanie mocno cierpień, ale ta sama potrzeba kochania równoważy żałobę i leczy ból”.

Lew Tołstoj

Smutna kobieta

Trudno to przewidzieć

Najczęściej osoba porzucona odczuwa duże zaskoczenie. Mało kto przewiduje rozstanie. Zwykle ludzie okłamują sami siebie i tracą wrażliwość na pewne aspekty w związku z pogorszeniem komunikacji z partnerem.

Czasami jedna z osób stara się celowo ukrywać swoje intencje do nadejścia odpowiedniej, w swoim odczuciu, chwili. Tak dzieje się zwykle w przypadku niewierności.

Co więcej, czasami osoba porzucana jest nadmiernie zależna lub przesadnie kontrolująca i wówczas partner szuka ucieczki poprzez rozstanie. Strach przed reakcją drugiej osoby prowadzi do ukrywania intencji i zamiaru zakończenia związku.

Wspólnym mianownikiem takich przypadków jest fakt, że jeden z partnerów jest gotowy na rozstanie, a drugi nie. Nie ma więc czasu na przygotowanie. Nie zawsze, ale często prowadzi to do rozstania z niejasnych przyczyn, przy którym proces przetwarzania sytuacji naznaczony jest wątpliwościami.

Żałoba po rozstaniu z niejasnych przyczyn

Żałoba po rozstaniu z niejasnych przyczyn wiąże się z większą niż zwykle konsternacją. Od początku naznaczona jest niedowierzaniem i nieprzyjmowaniem do wiadomości faktów, co zorientowane jest na zmniejszenie cierpienia.

W głowie kłębią się pytania. “Dlaczego mnie zostawiasz” zamienia się w obsesjęCiągłe drążenie w tym temacie prowadzi czasami do szpiegowania eks.

Niektórym wyjątkowo trudno przychodzi przyjęcie do wiadomości faktów i wówczas zaczynają naciskać na eks, by do nich wrócił. Ciągle szukają kontaktu i nie potrafią ruszyć naprzód.

Kobieta przeżywa rozstanie

Dlaczego mnie zostawiłeś?

Najczęściej nie warto poszukiwać odpowiedzi na to pytanie. Gdy druga osoba nie wytłumaczyła się w odpowiednim momencie, zapewne już nigdy tego nie zrobi. Może wstydzi się swojego egoizmu lub kłamstw. Może czuje się podatna na zranienie i chce zostawić za sobą poczucie winy.

Być może nie ma konkretnego powodu, a po prostu pojawiło się znudzenie partnerem. Tego typu informacje nie pomagają poradzić sobie z cierpieniem. Dlaczego nas porzucono? To najczęstsze przyczyny:

  • Inna osoba. Najczęstszym powodem zrywania jest zakochanie się w innej osobie. Zwykle się temu zaprzecza, ale tak właśnie jest.
  • Znużenie. Relacja wpada w rutynę i jedna z osób nie może jej dłużej znieść. Rzadko kiedy przyznaje się partnerowi, że nie ma się już ochoty na jego obecność.
  • Wyczerpanie emocjonalne. Nadmiernie częste kłótnie lub zbyt duże różnice charakterologiczne bywają wyczerpujące. Czasami zmęczenie jest silniejsze od miłości.
  • Poważny kryzys. Śmierć bliskiego, bankructwo lub innego typu kryzys życiowy powodują spadek motywacji do kontynuowania związku.
  • Zmiany życiowe. Zmiany osobiste takie jak przejście na inne wyznanie czy nowe zainteresowania mogą sprawić, że związek przestanie mieć sens w nowym kontekście.
  • Rozczarowanie. Dochodzi do niego, gdy plany się nie spełniają, a wiara we wspólną przyszłość ulega wyczerpaniu wskutek nagromadzenia rozczarowań.

Po rozstaniu zawsze dręczą nas pytania bez odpowiedzi. Gdy zerwanie nastąpiło z niejasnych przyczyn, lepiej skoncentrować się na własnym wnętrzu, bo to tam znajduje się wyjaśnienie wątpliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Montoya, P. (2013). Duelo. Archipielago. Revista cultural de nuestra América, 11(41).


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.