Uczucie odrzucenia - w jaki sposób powstaje?

Wszyscy do pewnego stopnia chcemy być akceptowani. Jednak poczucie odrzucenia często oznacza, że istnieją rany, które wymagają uleczenia.
Uczucie odrzucenia - w jaki sposób powstaje?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Nie da się być lubianym przez wszystkich. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że niektórzy ludzie nas lubią, a inni nie. Z reguły nie postrzegamy tego jako problemu i rozumiemy, że jest to całkowicie naturalne. Jeśli jednak pojawia się u Ciebie uczucie odrzucenia przez innych, możesz doświadczyć ogromnego cierpienia. Koniecznie musisz zrozumieć pochodzenie tego uczucia, aby móc sobie z nim poradzić.

Jeśli dostrzegasz, że jesteś odrzucany przez swoje otoczenie, trudność najprawdopodobniej leży w Tobie. Nie tyle jednak w sposobie bycia, ile w Twoim nastawieniu. Nie chodzi o to, że jest w Tobie coś z natury złego lub nieprzyjemnego. Problemem jest raczej sposób, w jaki interpretujesz to, co się dzieje i jak na to reagujesz.

Uczucie odrzucenia – dlaczego się pojawia?

Mężczyzna przeżywa uczucie odrzucenia

Rana odrzucenia

Lise Bourbeau zdefiniowała pięć ran emocjonalnych powstałych w dzieciństwie, które wpływają na sposób, w jaki postrzegamy siebie i świat. Jedną z nich, najgłębszą, jest rana odrzucenia. Powstaje, gdy rodzice gardzą dzieckiem, odmawiają przebywania w jego towarzystwie lub są krytyczni i oporni wobec części jego osobowości. Problem powstaje wtedy, gdy dziecko w taki właśnie sposób postrzega zachowanie rodziców.

Jeśli doświadczyłeś odrzucenia w dzieciństwie, konsekwencje poniesiesz w dorosłym życiu. Będziesz na przykład szczególnie podatny na każdą sytuację, która przypomina Ci o kimkolwiek lub o czymkolwiek, co spowodowało ból. Co więcej, Twój próg odrzucenia będzie niższy niż zwykle i będziesz mieć tendencję do nadmiernego skupiania się na jakiejkolwiek krytycznej reakcji innych.

Co więcej, jeśli uważasz, że jesteś bezwartościowy i że inni tobą gardzą lub nie akceptują Cię, możesz zacząć zachowywać się w sposób, który nada kształt Twoim lękom. Często nie tyle chodzi o sytuacje, których doświadczasz, ale o znaczenie, jakie im nadajesz.

Niewłaściwa postawa

Jeśli czujesz się odrzucony w codziennym życiu, musisz pamiętać, że wewnętrzne doświadczenia opierają się po części na obiektywnej rzeczywistości. Tak więc inni prawdopodobnie nie odrzucają Cię jako osoby, ale to właśnie podpowiada Ci Twoje nastawienie.

Na przykład możesz być nadmiernie wymagający lub mieć zbyt niskie oczekiwania wobec innych. Ludzie nie zawsze jednak będą postępować tak, jak sobie tego życzysz. Co więcej, jeśli dominujesz, kontrolujesz lub manipulujesz, innym nie spodoba się Twoje towarzystwo.

Być może będziesz musiał popracować nad swoimi umiejętnościami społecznymi i komunikacyjnymi. Jeśli cierpisz na fobię społeczną, strach przed odrzuceniem może sprawić, że zaczniesz zachowywać się w sposób, który zakończy się urzeczywistnieniem Twoich najgorszych obaw. Z powodu niepokoju będziesz wycofany, nie będziesz czuć się komfortowo i będziesz nienaturalny podczas interakcji z innymi. Dlatego odpowiedzi, które otrzymasz od innych, nie zawsze będą satysfakcjonujące.

Odrzucasz siebie

Prawo lustra jest często niezwykle użyteczną strategią do zrozumienia i rozwiązania problemów odrzucenia. Zakłada, że kiedy czujesz się odrzucony przez innych, to w rzeczywistości prawdopodobnie odrzucasz siebie. Kiedy nie czujesz się wartościowy, okazujesz się niepewny i potrzebujący zewnętrznej akceptacji. W rezultacie najmniejsza oznaka pogardy głęboko na Ciebie wpłynie.

Z drugiej strony, jeśli całym sercem aprobujesz siebie, nie czujesz potrzeby zadowalania innych. Akceptujesz fakt, że nie możesz zadowolić wszystkich i skupiasz się na rozwijaniu więzi z tymi, z którymi czujesz pokrewieństwo. Ponadto odzwierciedlasz swoje wewnętrzne bezpieczeństwo. To sprawia, że wydajesz się bardziej atrakcyjny i charyzmatyczny w oczach innych. W konsekwencji otrzymujesz od nich więcej pozytywnych reakcji.

Kobieta patrząca w zbite lustro

Jeśli czujesz się odrzucony, zaakceptuj siebie

Wreszcie, jeśli widzisz swoje odbicie w którymkolwiek z powyższych lub często czujesz się odrzucony, musisz zrozumieć, że rozwiązanie leży w Tobie samym. Zacznij od wyleczenia ran emocjonalnych, aby przestały Cię dominować. Przestań doszukiwać się ich w teraźniejszości.

Możesz zacząć od bezwarunkowej akceptacji siebie. Znajdź w sobie aprobatę, której szukasz i której potrzebujesz od innych. Jeśli to zrobisz, zmieni się Twoje nastawienie Twój sposób budowania relacji. A kiedy Ty się zmienisz, zmieni się wszystko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bourbeau, L. (2011). Las cinco heridas que impiden ser uno mismo. OB STARE.
  • Noguchi, Y. (2010). La ley del espejo. Comanegra.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.