Uczucie dyskomfortu, gdy wstajesz rano z łóżka

Czy czujesz się nieswojo, kiedy wstajesz rano z łóżka? Istnieje kilka czynników, które mogą być związane z tym problemem, stąd różne alternatywy jego leczenia.
Uczucie dyskomfortu, gdy wstajesz rano z łóżka
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Celem snu jest umożliwienie naszemu organizmowi odpoczynku i regeneracji. Jednak niektórzy ludzie budzą się tak samo zmęczeni jak wtedy, gdy kładli się poprzedniego wieczora, lub cierpią z powodu bólu i stanu zapalnego. Jeśli więc kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd bierze się u Ciebie uczucie dyskomfortu, kiedy wstajesz rano z łóżka, musisz wiedzieć, że może to sugerować ukryty problem. W końcu odpoczynek powinien dodawać energii.

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na ten problem. Może on wynikać z wielu przyczyn. Wszyscy jesteśmy różni. Tak więc, aby uzyskać bardziej dokładne wskazówki, najpierw musisz dowiedzieć się trochę więcej o możliwych przyczynach złej higieny snu.

Uczucie dyskomfortu, gdy wstajesz rano z łóżka

Z reguły kładziesz się spać, gdy Twój poziom energii jest niski, a organizm musi się zregenerować. Ogólnie rzecz biorąc, po dobrze przespanej nocy budzisz się wypoczęty i gotowy na nowy dzień. Istnieje jednak kilka sytuacji, które mogą wpłynąć na jakość wypoczynku i uniemożliwić spokojny sen.

Jeśli zaraz po przebudzeniu rano czujesz się nieswojo i masz trudności z wstaniem z łóżka, możesz odczuwać również inne objawy:

  • Ból mięśni i stawów.
  • Sztywność.
  • Zmęczenie.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieje więcej niż jeden powód, który może wyjaśniać uczucie dyskomfortu, gdy wstajesz rano z łóżka. Jeśli chcesz złagodzić problem, musisz zacząć od zidentyfikowania jego przyczyn. Następnie możesz zacząć myśleć o niezbędnych krokach.

Przyjrzyjmy się najczęstszym czynnikom powodującym uczucie dyskomfortu rano.

zmęczona kobieta budzi się

Zużyte materac i poduszki

Choć może się to wydawać oczywiste, pierwszą rzeczą, którą powinieneś sprawdzić, jest jakość Twojego łóżka i pościeli. Niektórzy twierdzą, że lepiej wypoczywają na twardych łóżkach, inni wolą miękkie. Dowody naukowe wskazują, że komfort jest mierzony subiektywnie.

Na przykład Bader i Engdal (2000) opublikowali badanie dotyczące wpływu twardości materaca na sen. Zwerbowali dziewięciu mężczyzn do spania na materacach o różnej twardości przez kilka dni. Wyniki pokazały, że czterech z nich lepiej spało na miękkich materacach, a dwóch na twardych.

Jeśli więc rano, gdy wstajesz z łóżka, czujesz się nieswojo, sprawdź poziom komfortu swojego materaca. Jeśli jest zużyty, może zepsuć Ci nocny odpoczynek.

Zła higiena snu

Higiena snu to zespół nawyków, które bezpośrednio wpływają na jakość Twojego wypoczynku. Jeśli nie weźmiesz ich pod uwagę, możesz źle spać. Na przykład:

  • Spożywanie pokarmów, które są trudne do strawienia przed snem.
  • Spożywanie kofeiny na kilka godzin przed snem.
  • Wykonywanie ćwiczeń fizycznych na kilka godzin przed snem.
  • Spanie w zbyt jasnej sypialni.
  • Przebywanie w zbyt gorącym lub zimnym otoczeniu.
  • Korzystanie z urządzeń elektronicznych w łóżku.

Wyżej wymienione czynniki mogą zrujnować Twój sen i sprawić, że poczujesz się niekomfortowo. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, dobrze jest przeanalizować swoje nawyki związane ze snem i skorygować te negatywne. Wtedy będziesz mógł lepiej spać. Co więcej, po przebudzeniu będziesz czuć się dobrze.

Choroby i urazy

Różne zaburzenia kliniczne mogą powodować dyskomfort, który wpływa na sen. Może to być na przykład zapalenie stawów, bezdech senny, przewlekły ból i dewiacje kręgosłupa. Czynnikami przyczyniającymi się mogą być również warunki psychologiczne, takie jak bezsenność, ostry stres, depresja i niepokój.

Dlatego też, jeśli rano wstając z łóżka czujesz dyskomfort, powinieneś udać się na badanie kontrolne. Pomoże Ci to wykryć potencjalne schorzenie, które może zakłócać Twój odpoczynek. Po otrzymaniu wymaganego leczenia objawy najprawdopodobniej ustąpią.

Siedzący tryb życia lub nadmierna aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia może powodować problemy ze snem. Dlatego zaleca się regularne ćwiczenia. Banno i in. (2018) opublikowali systematyczną analizę wpływu aktywności fizycznej na sen. Odkryli, że ćwiczenia mogą znacznie poprawić jakość snu.

Należy jednak uważać, aby nie pozwolić sobie na nadmierną aktywność fizyczną. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą podnieść poziom stresu. Ponadto zwiększają ryzyko powstania urazów generujących ból i stany zapalne. Może to również stanowić przeszkodę w odpoczynku.

Kobieta biegająca na świeżym powietrzu, przedstawiająca sposób na osiągnięcie trwałych nawyków

Starzenie się

Wraz z wiekiem normalne jest, że nasze ciała łatwiej poddają się stanom zapalnym. Może to powodować dyskomfort podczas snu. Wynika to z podwyższenia poziomu białka C-reaktywnego, kluczowej cząsteczki w odpowiedziach zapalnych. Aby dowiedzieć się, czy tak jest, należy przeprowadzić testy mierzące poziomy wspomnianego białka. Tak więc, jeśli jesteś w podeszłym wieku i czujesz się nieswojo, kiedy wstajesz rano z łóżka, musisz zadbać o swoje zdrowie.

Podsumowując, uczucie dyskomfortu po wstaniu rano z łóżka może oznaczać różne schorzenia. Dlatego jeśli doświadczasz tego problemu, upewnij się, że dokonałeś przeglądu zarówno swojego zdrowia, jak i nawyków związanych ze snem oraz że Twoje środowisko snu jest odpowiednie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.