Wskazówki na dobry sen

Po długim dniu w pracy nie ma lepszego uczucia niż przebywanie w zaciszu swojej sypialni, zamykanie oczu i przesypianie nocy.
Wskazówki na dobry sen

Ostatnia aktualizacja: 07 kwietnia, 2023

Odpoczynek jest istotną częścią życia człowieka i bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie fizyczne i emocjonalne. Dobry sen nie tylko pomaga zwiększyć nasz poziom energii i regulować nastrój, ale także zmniejsza uczucie stresu i niepokoju. W poniższym artykule podamy kilka przydatnych wskazówek, jak dobrze się wyspać.

Zrównoważona dieta, odpowiednia aktywność fizyczna i sen to niektóre z podstawowych elementów, których organizm potrzebuje do optymalnego funkcjonowania. Brak snu lub sen niskiej jakości może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, zwiększając ryzyko wystąpienia problemów, takich jak depresja, niepokój, zmęczenie i drażliwość.

Wskazówki na dobry sen

Odpowiednie środowisko do spania ma ogromne znaczenie. Zapewnienie wystarczającej ilości snu każdej nocy jest wręcz niezbędne. Ma to nie tylko pomóc Twojemu ciału zregenerować się i naładować, aby móc stawić czoła wszystkim wyzwaniom nadchodzącego dnia; pomaga to także oczyścić umysł i obudzić się z pozytywnym nastawieniem.

Oto pięć wskazówek na dobry sen:

1. Stwórz cichą i ciemną przestrzeń w swojej sypialni

Spanie w czystym miejscu, bez hałasu i przy niewielkim oświetleniu, które pomoże Ci się zrelaksować, jest niezwykle ważne. Badania dowodzą, że ekspozycja na sztuczne światło powoduje zakłócenia w systemie okołodobowym w organizmie. Z biegiem czasu pogarsza to ogólny stan zdrowia, hamując wydzielanie melatoniny (hormonu snu), co prowadzi do problemów z optymalnym odpoczynkiem.

Dlatego właśnie powinieneś starać się ograniczyć hałas i światło, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, i zapewnić sobie zalecane osiem godzin snu każdej nocy. Aby to osiągnąć, możesz skorzystać z zasłon zaciemniających, masek do spania, nagrań białego szumu lub zatyczek do uszu, które pomogą zminimalizować rozproszenie.

2. Ustal rutynę snu i czuwania

W higienie snu konieczne jest ustanowienie rutyny snu i budzenia się

Twoje ciało instynktownie dostosowuje się do własnych nawyków. Dlatego też ważne jest, aby zdefiniować rutynę z określonymi godzinami chodzenia spać wieczorem i budzenia się rano. Pomaga to regulować wewnętrzny zegar i ułatwia zasypianie.

Powinieneś również spróbować zainwestować w dobrą poduszkę i materac, który odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom. Należy pamiętać, że materace, które są zbyt twarde lub zbyt miękkie, mogą wpływać na jakość snu i powodować ból w ciele. Dlatego inwestuj w produkty dobrej jakości, aby zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

3. Utrzymuj chłodną i przyjemną temperaturę

Optymalna temperatura w sypialni może się różnić w zależności od indywidualnych preferencji. Jednak z reguły jest to między 18-20°C. Warto pamiętać, że otoczenie, które jest zbyt zimne lub zbyt gorące, sprawi, że nie będziesz w stanie odpocząć i nie będziesz w stanie przespać całej nocy.

Ponadto, kiedy śpisz, Twoje ciało uwalnia ciepło i pot. Może to wpłynąć na jakość snu, jeśli temperatura otoczenia jest za wysoka. W razie potrzeby możesz zdecydować się na wentylatory, aby zapewnić stały przepływ powietrza lub skorzystać z klimatyzacji, gdy zima i deszcz powodują spadek temperatury.

4. Unikaj kofeiny i alkoholu przed snem

Kofeina i alkohol są szkodliwe dla snu

Wiele badań wykazało, że substancje takie jak alkohol mogą utrzymywać aktywność mózgu przez wiele godzin i powodować przebudzenia w środku nocy, co uniemożliwia spokojny sen. Może to ostatecznie doprowadzić do głębokiej bezsenności, nadmiernej senności w ciągu dnia i zaburzonej higieny snu. Dlatego zaleca się unikanie picia kawy, herbaty, napojów bezalkoholowych, koktajli lub alkoholu w jakiejkolwiek postaci, jeśli chcesz dobrze się wyspać. Jeśli nadal masz trudności z zasypianiem, możesz skonsultować się z lekarzem rodzinnym w sprawie możliwości przyjmowania suplementu multiwitaminowego bogatego w melatoninę lub magnez.

5. Ogranicz ekspozycję na ekrany

Ekspozycja na niebieskie światło z ekranów urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, tablety i telewizory, może zakłócać produkcję melatoniny i utrudniać zasypianie. Z tego powodu należy ograniczyć korzystanie z tych urządzeń na co najmniej godzinę przed snem. Ponadto, jeśli to możliwe, staraj się nie mieć telewizora w sypialni, ponieważ może on być rozpraszaczem.

Zamiast korzystać z urządzeń elektronicznych, możesz poczytać książkę, posłuchać spokojnej muzyki lub wykonać inne relaksujące czynności, które pomogą Ci oderwać się od codziennych obowiązków i przygotować do snu. Ograniczając ekspozycję na ekrany, poprawisz jakość odpoczynku i poprawisz ogólne zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby dobrze się wyspać

Wreszcie, dobry sen jest niezbędny, jeśli chcesz cieszyć się zdrowszym i szczęśliwszym życiem. Jak już wspomnieliśmy, aby cieszyć się wysokiej jakości i spokojnym snem, należy stworzyć odpowiednie środowisko do odpoczynku. Obejmuje to wygodne łóżko, chłodną temperaturę oraz odpowiednie oświetlenie. Ponadto, oprócz ustanowienia regularnej rutyny, ogranicz ekspozycję na ekrany i unikaj spożywania kofeiny i alkoholu na kilka godzin przed snem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hosker DK, Elkins RM, Potter MP. (2019). Promoting Mental Health and Wellness in Youth Through Physical Activity, Nutrition, and Sleep. Child Adolesc Psychiatr Clin N Am. 2019 Apr;28(2):171-193. doi: 10.1016/j.chc.2018.11.010. Epub 2019 Feb 6. PMID: 30832951.
  • Scott AJ, Webb TL, Martyn-St James M, Rowse G, Weich S. (2021). mproving sleep quality leads to better mental health: A meta-analysis of randomised controlled trials. Sleep Med Rev. 2021 Dec;60:101556. doi: 10.1016/j.smrv.2021.101556. Epub 2021 Sep 23. PMID: 34607184; PMCID: PMC8651630.
  • Thakkar MM, Sharma R, Sahota P. (2014). Alcohol disrupts sleep homeostasis. Alcohol. 2015 Jun;49(4):299-310. doi: 10.1016/j.alcohol.2014.07.019. Epub 2014 Nov 11. PMID: 25499829; PMCID: PMC4427543.
  • Touitou Y, Reinberg A, Touitou D. (2017). Association between light at night, melatonin secretion, sleep deprivation, and the internal clock: Health impacts and mechanisms of circadian disruption. Life Sci. 2017 Mar 15;173:94-106. doi: 10.1016/j.lfs.2017.02.008. Epub 2017 Feb 16. PMID: 28214594.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.