Tiki nerwowe - jak sobie z nimi radzić?

Niektórzy ludzie wykonują drobne, nerwowe gesty, nie zdając sobie z tego sprawy. Nazywa się je tikami. Często przychodzą i odchodzą. Czy jednak można je całkowicie wyeliminować? Dowiedz się tutaj.
Tiki nerwowe - jak sobie z nimi radzić?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Mariana Arias

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2023

Praca, nauka, wiadomości ze świata, zdrowie… Twoja codzienność często naraża Cię na stresujące sytuacje, które w niektórych przypadkach mogą powodować mimowolne ruchy gałek ocznych lub obgryzanie paznokci. Możesz również odczuwać swędzenie nosa lub mrowienie w niektórych częściach ciała. Są to tak zwane tiki nerwowe. W tym artykule zamierzamy dokładnie je przeanalizować.

Tiki nerwowe

Tiki nerwowe to szybkie ruchy mięśni, które są na ogół zlokalizowane i gwałtowne. Manifestują się w sposób mimowolny, odosobniony i nieoczekiwany. Zwykle są powtarzalne, nawykowe i bezcelowe oraz występują w regularnych odstępach czasu. Podręcznik psychologii, DSM-V, definiuje je jako „szybkie, powtarzające się nierytmiczne ruchy lub wokalizacje”.

Wraz z powyższymi cechami, tiki nerwowe są zwykle różnicowane ze względu na typ (motoryczny, wokalny lub połączenie obu) i czas ich trwania (przewlekły lub przejściowy).

Rodzaje tików nerwowych

Tiki ruchowe charakteryzują się ruchem. Osoba cierpiąca może przygryzać język lub wargi, marszczyć nos, wystawiać język lub oblizywać usta. Tiki objawiają się również szybkim lub nadmiernym mruganiem.

Tiki ruchowe dzielą się na proste i złożone.

  • Proste tiki. Ograniczają się do ruchów, w których bierze udział określona grupa mięśni. Na przykład mruganie, unoszenie brwi lub ramion, obracanie głowy. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, chociaż najczęściej występują na twarzy, szyi i ramionach.
  • Złożone tiki. Charakteryzują się kolejnymi i ciągłymi skurczami kilku różnych grup mięśni. Powoduje to bardziej złożone ruchy, takie jak szarpnięcia i skręty szyi lub ramion.

Tiki wokalne to wydawane dźwięki. Osoba cierpiąca może nucić, odchrząkiwać lub wypowiadać określone słowo lub zdanie. Zarówno tiki ruchowe, jak i głosowe są często poprzedzone czymś, co niektórzy teoretycy nazywają tikami czuciowymi. Są to nieprzyjemne odczucia, takie jak swędzenie, łaskotanie lub uczucie ucisku.

Należy zauważyć, że w przeciwieństwie do innych zaburzeń ruchowych tiki można zahamować na krótki czas.

Tiki są również klasyfikowane według czasu ich trwania.

  • Przejściowe. Utrzymują się przez kilka tygodni lub miesięcy, po czym zwykle ustępują.
  • Chroniczne. Utrzymują się przez ponad rok. W przeciwieństwie do przejściowych, nigdy nie znikają całkowicie. Czasami jednak mogą się nasilać lub słabnąć.
Mężczyzna zagryza usta z powodu tików nerwowych
Tiki ruchowe mogą być proste lub złożone.

Przyczyny występowania tików nerwowych

Tiki są często wywoływane przez czynniki środowiskowe, które powodują stres. Może to być na przykład praca, rodzina lub studia. Dokładna przyczyna tików nie jest jednak znana.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że wpływ mają nie tylko czynniki środowiskowe. Sugerują, że tiki nerwowe mogą być również spowodowane następującymi czynnikami:

  • Zaburzenia odżywiania. Anorexia nervosa lub bulimia.
  • Czynniki zakaźne lub autoimmunologiczne. Podwyższony poziom przeciwciał antyneuronalnych.
  • Leki. Przyjmowanie niektórych leków, na przykład na alergię.
  • Żywność. Brak niektórych składników odżywczych, takich jak magnez.
  • Czynniki zewnętrzne. Przechodzenie przez okresy stresu lub niepokoju, które skutkują sytuacjami skrajnego napięcia lub nerwowości.
  • Napoje pobudzające. Nadużywanie kawy, napojów energetycznych lub innych substancji, takich jak narkotyki. Wywołują nadmierne pobudzenie układu nerwowego.
  • Dziedzictwo rodzinne. Źródłem są pierwsi krewni chorego (matka, ojciec, dziadkowie, wujkowie lub ciotki), którzy również cierpią na tiki.
  • Choroby współistniejące. W niektórych przypadkach tiki są wskaźnikami większych problemów ze zdrowiem psychicznym. Może to być na przykład zaburzenie deficytu uwagi (ADD) lub zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD).

Jak wyeliminować tiki nerwowe?

Kiedy tiki przeszkadzają choremu w normalnym życiu, powinien on szukać profesjonalnej pomocy. To zapewni mu odpowiednią diagnozę i leczenie w celu poprawy jakości ich życia. Oto niektóre z najczęstszych metod:

  • Terapia poznawczo-behawioralna. Ma na celu wyeliminowanie zachowania, które powoduje dyskomfort.
  • Techniki relaksacyjne. Chory uczy się kontrolować swój niepokój i rozwija większą świadomość swojego ciała, aby mógł poradzić sobie z sytuacjami wyzwalającymi.
  • Leczenie farmakologiczne. Neuroleptyki i środki zubożające katecholaminy.
  • Bioneurofeedback . Za pomocą fal elektroencefalograficznych chory kontroluje aktywność swojego mózgu.
  • Odwrócenie nawyków. Chory staje się świadomy, kiedy pojawia się tik.
Kobieta podnosi brew
Cierpiący na tiki nerwowe potrzebują pomocy profesjonalisty, aby móc zastosować odpowiednią terapię.

Zalecenia dotyczące leczenia tików w domu

Do wszystkich powyższych metod wymagane jest wsparcie specjalisty. Oto kilka wskazówek, które możesz zastosować w domu, jeśli doświadczasz tików nerwowych:

  • Medytacja. Badania dowodzą, że ćwiczenia oddechowe pomagają zmniejszyć tiki nerwowe.
  • Żywność. Rozpoznanie stymulujących napojów i ograniczenie ich spożycia będzie sprzyjać układowi nerwowemu, dopóki nie będzie mógł się ustabilizować. Pomocna może być również konsultacja z dietetykiem w sprawie ewentualnego niedoboru magnezu.
  • Samoświadomość. Identyfikacja sytuacji, które powodują największy dyskomfort i unikanie ich, może zmniejszyć objawy. Również patrzenie w lustro w celu rozpoznania i zidentyfikowania tików pomoże Ci uzyskać większą samoświadomość. Zapobiegnie to mimowolnemu występowaniu tików.

Wniosek

Wreszcie, jeśli doświadczasz tików nerwowych, może to oznaczać, że coś jest nie tak. Z tego powodu zaleca się skonsultowanie się z doświadczonym specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.