Uczciwość emocjonalna i jej znaczenie w związku

Oprócz inteligencji emocjonalnej istnieje też uczciwość emocjonalna. Jest to ważny wymiar budowania szczęśliwych i trwałych relacji.

Szczęśliwa para - uczciwość emocjonalna

Uczciwość emocjonalna w związku obejmuje otwartość i umiejętność odnoszenia się do ukochanej osoby w szczery i pełen szacunku sposób. Rzeczywiście, branie pod uwagę uczuć partnera bez oceniania ich, wraz z wiedzą, jak kontrolować własną skłonność do egoizmu, pomaga stworzyć dojrzały i satysfakcjonujący związek.

Dla niektórych osób uczciwość emocjonalna jest terminem zupełnie obcym. Wiąże się ona bowiem ze zdolnością do prawidłowego postępowania w zgodzie z określonymi wartościami. Osoba uczciwa jest pełna szacunku i szczera. Podejmuje ona działania moralnie poprawne niezależnie od okoliczności. Jednak należy pamiętać, że jeśli chodzi o związek romantyczny, istnieją również inne czynniki, które koniecznie należy wziąć pod uwagę.

Uczciwość wymaga radzenia sobie z emocjami i okazywania szacunku do siebie samego oraz do innych na tym najbardziej intymnym szczeblu. Oznacza również akceptację potrzeb partnera, znajomość własnych emocji i wyrażanie ich z odwagą oraz szacunkiem, nawet jeśli są bolesne lub skomplikowane.

Problem między partnerami - uczciwość emocjonalna
Ktoś może być osobą ogólnie uczciwą, ale niekoniecznie oznacza to uczciwość emocjonalną w związku.

Uczciwość emocjonalna w związku – co warto wiedzieć

Może się to wydawać sprzeczne, ale można zakochać się w osobie uczciwej, która nie praktykuje integralności emocjonalnej. Wynika to z faktu, że te dwa elementy nie zawsze są ze sobą powiązane. Na przykład ktoś może być lojalny, zdyscyplinowany, spójny, pełen szacunku, szlachetny i odpowiedzialny. Jednak kiedy czuje się zraniony, zły i sfrustrowany lub przestraszony, może chcieć to ukryć.

Jako ludzie, mamy niemal wrodzoną tendencję do ukrywania tego, co czujemy. Choć może to być dziwne, taki stan rzeczy nasila się w wielu związkach. Na przykład możesz nagle rozgniewać się na coś konkretnego i nie powiedzieć o tym swojemu partnerowi. Po prostu czekasz, aż sam to zauważy. A może unikasz kłótni, ponieważ nie wiesz, jak radzić sobie ze stresem. Pewne emocje możesz nawet projektować na innych.

Istnieje wiele rodzajów powtarzających się i niedojrzałych zachowań, które często występują w związkach. Na przykład możesz być błyskotliwą osobą, która zawsze postępuje właściwie na poziomie społecznym, ale w związku wykazywać inteligencję emocjonalną na poziomie trzylatka. Zobaczmy więc, co to znaczy praktykować integralność emocjonalną.

Integralność emocjonalna jest niezwykle krucha. Są chwile, kiedy możesz ją lepiej regulować, i bardziej skomplikowane momenty, kiedy trudno jest stosować ją w zdrowy sposób.

Uczciwość emocjonalna – uczucia nie zawsze stanowią wyznacznik

Integralność emocjonalna jest bezpośrednio związana z szacunkiem do samego siebie. Jeśli zawsze dajesz się ponieść emocjom, często będziesz działać impulsywnie. Łatwo jest żałować później swoich decyzji i działań, zwłaszcza gdy motywują Cię emocje o negatywnej wartości.

W związku autentyczny szacunek polega na umiejętności regulowania bardziej skomplikowanych emocji. To, że druga osoba Cię kocha, nie oznacza, że codziennie możesz zrzucać na nią swoje frustracje. Integralność emocjonalna obejmuje samokontrolę. To jest coś, czego musisz się jak najszybciej nauczyć.

Trudnych sytuacji się nie unika, ale stawia się im czoła

Jedną z rzeczy, które z pewnością powodują dystans w związku, jest unikanie przez jednego z partnerów trudnych sytuacji. Rzeczywiście, niektórzy ludzie po prostu wolą unikać problemów. Inni uciekają od kłótni i wolą pozwolić, by czas płynął, aby sprawy, miejmy nadzieję, same się rozwiązały.

Praktykowanie integralności emocjonalnej w związku oznacza umiejętność osiągania porozumień, słuchania partnera, proponowania rozwiązań, stawiania czoła wszelkim trudnościom między wami i nie unikania ani obarczania odpowiedzialnością drugiej strony.

Bycie konsekwentnym między tym, co się mówi, a tym, co się robi

Badania przeprowadzone przez University of Michigan (USA) podkreślają znaczenie kongruencji w integralności emocjonalnej. Sugerują, że posiadanie partnera, który zawsze jest zgodny z tym, co czuje, myśli i robi, daje nam pewność siebie i sprawia, że czujemy się bezpiecznie.

Jeśli więc masz takiego partnera, czujesz się spokojnie, bo zakładasz, że jesteś z kimś, kto w każdych okolicznościach zawsze będzie zachowywał się tak samo. Z drugiej strony osoba nieprzewidywalna, która robi coś przeciwnego do tego, co mówi lub mówi rzeczy, których w głębi duszy nie wyznaje, nie posiada integralności emocjonalnej.

Kobieta ze swoim partnerem
Ludzie konsekwentni w tym, co myślą, czują i robią, dają poczucie bezpieczeństwa i spokoju, ponieważ nie ulegają impulsywnym zachowaniom.

Uczciwość emocjonalna przejawia się w praktyce

Uczciwość w związku oznacza bycie szczerym i ujawnianie partnerowi swoich najgłębszych uczuć. Polega na wyjaśnianiu swoich najbardziej zagmatwanych i bolesnych emocji, nawet jeśli jest to dla Ciebie trudne i masz trudności ze znalezieniem odpowiednich słów.

Nie jest to łatwe, ponieważ możesz uważać, że lepiej nie dzielić się swoimi obawami z partnerem. Może boisz się pokazać swoją bezbronność, mówić z otwartym sercem i ujawnić się taką osobą, jaką naprawdę jesteś. Możesz obawiać się, że nie zrozumie Cię lub oceni negatywnie.

Jeśli jednak chcesz zbudować znaczący, szczery i szczęśliwy związek, musisz skorzystać z tego rodzaju uczciwości. Wprowadzi to do Twojego związku dobre samopoczucie i autentyczność. Warto spróbować.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Caldwell W, da Estrela C, MacNeil S, Gouin JP. Association between romantic partners’ rumination and couples’ conflict is moderated by respiratory sinus arrhythmia. J Fam Psychol. 2019 Sep;33(6):640-648. doi: 10.1037/fam0000544. Epub 2019 Jun 10. PMID: 31180699.
  • Chen, W. L., & Liao, W. T. (2021). Emotion Regulation in Close Relationships: The Role of Individual Differences and Situational Context. Frontiers in psychology12, 697901. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2021.697901
  • de Silva, Padmasiri. (2018). Emotional Integrity and Resilience. 10.1007/978-3-319-97514-6_11.
  • Landa, I., & English, T. (2021). Variability in state authenticity predicts daily affect and emotion regulation. Emotion. Advance online publication. https://doi.org/10.1037/emo0001017