Magia poezji - jak może złagodzić ból

Poezja może złagodzić ból. Dzięki niej możesz utorować sobie drogę do poznania siebie, uwolnienia bólu i odblokowania Twojego potencjału.
Magia poezji - jak może złagodzić ból
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2023

Poezja może złagodzić ból w tych chwilach w twoim życiu, kiedy czujesz, że twoje serce pękło na milion kawałków. Kiedy twoje myślenie się rozpada i czujesz się wyczerpany. Może ci być trudno iść dalej, a potem pogrążyć się w depresji. Czujesz, że burza ma tu zostać.

To są momenty, w których warto zwrócić się ku poezji. Dzieje się tak dlatego, że dzięki niemu możesz wyleczyć część tej rany. Kontynuuj czytanie i wybierz się na wycieczkę po wspaniałym związku między sztuką a zdrowiem. Ponadto odkryj, w jaki sposób poezja może pomóc rozładować część cierpienia, które nosisz w swoim emocjonalnym plecaku.

„Ten, kto czerpie szlachetne rozkosze z uczuć poezji, jest prawdziwym poetą, chociaż w całym swoim życiu nie napisał ani jednej linijki”.

George Sand

Magia poezji – sztuka i zdrowie

Sztuka jest potężnym narzędziem, które jest zarówno wsparciem, jak i środkiem do wyrażania świadomych i nieświadomych spraw. Poprzez różne formy sztuki ludzie mogą wyrazić, jak się czują, co myślą, a nawet, jacy są. Ułatwia im pójście z prądem i refleksję nad sobą.

Podobnie, medycyna używa jej jako narzędzia do łagodzenia bólu. Istnieje wiele rodzajów terapii, które obejmują muzykę, malarstwo, fotografię, teatr itp. Każdy radzi sobie lepiej, gdy jest częścią procesu twórczego. Na przykład osoby z nieuleczalnym rakiem czerpią korzyści z zabawnych sytuacji w sztukach scenicznych. Z tego powodu w niektórych szpitalach istnieje tzw. terapia klaunów. Inne formy terapii wykorzystują zapachy do stymulacji osób z chorobą Alzheimera i pomagają im w ten sposób uwolnić emocje. Jak widać, wiele osób radzi sobie z traumami poprzez sztukę.

Nie oznacza to, że sztuka całkowicie zatrzymuje ból. Pamiętaj, że zdrowie jest sprawą integralną, wiąże się więc z płaszczyzną mentalną i społeczną. Dzięki temu uczucie bólu może się zmniejszyć, gdy pojawia się poczucie połączenia.

Oko spogląda na las - magia poezji.

Poezja może złagodzić ból

Według słownika poezja to „cecha piękna i intensywność emocji uważana za charakterystyczną dla wierszy”. Słowa przekazują emocje, myśli i działania, dzięki którym każdy może osiągnąć stan spokoju. Ale jak?

Wiersze są pełne symboli, historii i wyrażeń, które mogą dotknąć ludzkiej duszy. W rzeczywistości są tak potężne, że dostrajają się do głębi Twojej istoty. W ten sposób łączy Cię z kimś, kto pozornie Cię rozumie.

To tak, jakby poezja potrafiła uchwycić moment i nazwać to, czego nie da się wyrazić słowami. Poezja wyraża je tak wyraźnie, że wydawać by się mogło, że zna Twoje najbardziej intymne sekrety.

Magia poezji, czyli słowa jako psychoterapia

Ludzie od dawna wykorzystują poezję do celów terapeutycznych. Na przykład Arystoteles zachęcał do przeżywania katharsis poprzez poezję w celu emocjonalnego wyleczenia. Również na początku XIX wieku psychiatria zalecała ją osobom chorym psychicznie, co propagował zwłaszcza Benjamin Rush.

Twórcą poezji był Eli Griefer, poeta, który był wolontariuszem w Creedmoor Psychiatric Center w Nowym Jorku, kierowanym przez psychiatrę Jacka J. Leedy’ego. Wspólnie spisali jej zasady i zasugerowali zastosowanie jej w leczeniu zaburzeń emocjonalnych.

National Association for Poetry Therapy powstało w 1981 roku i organizuje coroczne konferencje w całych Stanach Zjednoczonych. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej książek o poezji. Najbardziej znanym zbiorem, który uznaje poezję za środek skuteczny w psychoterapii, jest: „The Princeton Encyclopedia of Poetry and Poetics”.

Aby zagłębić się w najnowsze badania naukowe, możesz także zapoznać się z Journal of Poetry Therapy.

Poezja pozwala ludziom wyrażać siebie z ich bezpiecznej przestrzeni i stopniowo się otwierać. Poprzez metafory pomaga przekraczać znaczenia słów i łączyć się z głębi, a także wizualizować to, co czujesz, myślisz i działasz.

Również pisanie łagodzi ból. Z jednej strony pozwala sublimować udrękę, a z drugiej zagłębiać się w symbole, słowa i obrazy, które pomagają generować treści, których nie umiesz ubrać w słowa w codziennym języku.

Szczęśliwa kobieta na łące.

Magia poezji – jak może złagodzić ból

Poezja może być zasobem edukacyjnym, dzięki któremu można zwiększyć inteligencję emocjonalną w klasie. Jest to dobrze zbadany przedmiot, choć rzadko stosowany w środowisku akademickim, mimo że jest tak samo potrzebny jak pozostałe.

Podobnie poezja wzmacnia twórczą ekspresję i prowadzi do samopoznania. Pozwala między innymi wyrazić części swojej ciemności, być współczującym i empatycznym, tworzyć głębokie treści, identyfikować się, uwalniać napięcia i zamieniać cierpienie w naukę.

Możesz także używać poezji podczas pracy ze społecznościami, ponieważ może łączyć emocje, myśli i działania podmiotów, które go tworzą. Ponadto promuje twórczość opartą na korzeniach, tradycjach i przekonaniach jednostki.

Społeczności mogą się pogłębiać poprzez zbiorowe wiersze, które jednoczą i pomagają przekroczyć pewne granice. Zbliżają ludzi, ratując wartość metafor przodków, w których opowiadane są historie pełne moralnych przesłań.

Podsumowując, poezja przybliża ludzi do ich najciemniejszych miejsc i pomaga im budować drogę poprzez słowa, aby ostatecznie rzucić światło na nowy horyzont. Uspokaja duszę poprzez wyrażenie ciemności. Wreszcie, jest to forma zagłębiania się, pozwalająca znaleźć jasne światło na końcu tunelu. Światło, które łagodzi ból i pomaga go przekształcić i wyjść poza to.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mazza, N. (2017). The evolution of poetic inquiry practice, education, and evaluation in poetry therapy, 30 (1). Doi: https://doi.org/10.1080/08893675.2017.1260197

  • Mazza, N. (2017). Poetry therapy: Theory and practice. (2ed) New York: Routledge.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.