Twoja osobowość ujawnia, kim naprawdę jesteś. Obejmuje zarówno Twoje cechy fizyczne, jak i mentalne, które odróżniają Cię od wszystkich innych ludzi. Wszystkie te cechy czynią Cię kimś wyjątkowym. Czasami czujemy potrzebę zidentyfikowania się z grupą ludzi, którzy posiadają te same lub podobne cechy osobowości. Tutaj z pomocą przychodzą typy osobowości.
Jeśli chodzi o typy osobowości, istnieją różne teorie. W tym artykule omówimy tę, która przedstawia podział na typy osobowości A, B i C. Ta klasyfikacja osobowości otrzymała silną krytykę, kiedy została opublikowana i budzi ożywioną dyskusję nawet dzisiaj.
Typy osobowości A i B zostały po raz pierwszy przedstawione przez Williama Oslera, a następnie zbadane przez Friedmana i Rosenmanna w roku 1959.
Te dwa typy stanowią zupełne przeciwieństwa. Dzięki temu poszczególne osoby mogą łatwiej identyfikować się z jedną lub drugą grupą. Jednocześnie wyklucza to sytuację, gdy osoba odczuwa, że jej osobowość ma trochę cech typu A, a trochę z typu B.
Dopiero w 1980 roku Morris i Creer zaprezentowali dodatkowy typ osobowości, który nazwali „Osobowością typu C” i który uzupełnia pozostałe dwa typy osobowości. Wprowadzenie trzeciego typu pozwoliło dopasować się do grupy ludziom, którzy nie czuli przynależności do żadnego z wcześniej opisanych typów. A może nie? Dzisiaj odkryjemy, jakimi cechami charakteryzują się opisane przez nich trzy typy osobowości.
Typy osobowości A, B i C
1. Osobowość typu A
Znasz tych ludzi, którzy zawsze się śpieszą? Czy ktoś w Twojej rodzinie jest uzależniony od swojej pracy? Ludzie, którzy pasują do tego typu osobowości, są nadpobudliwi, energiczni i niezwykle produktywni. Zrobiliby wszystko w imię swojej pracy. Jednocześnie zdają się trochę zapominać o swojej rodzinie i przyjaciołach.
Osoby z osobowością typu A charakteryzują się konkurencyjnością, zawsze muszą być lepsze od innych. Czasami mogą przez to deptać po palcach ludzi wokół nich, aby osiągnąć to, czego chcą. Może to sprzyjać agresywnym zachowaniom. Przejawia się poprzez obniżanie wartości wysiłku innych i odmawianie pomocy komuś, kto jej potrzebuje.
Dla osób z osobowością typu A praca jest czymś fundamentalnym i niezbędnym w ich życiu. To jest ich jądro, centrum wszystkiego.
Z tego opisu wynika, że osoby, które pasują do grupy A są czasami zimne, a przynajmniej wywołują takie wrażenie. Tłumią emocje, są niewrażliwe i zawsze wydają się nieustępliwe i niezłomne. Czasami wszystko to jest fasadą, za którą tłumią okropne poczucie niepewności. Bez wątpienia są bardzo podatne na stres i niepokój.
2. Osobowość typu B
W przeciwieństwie do opisanej powyżej osobowości typu A, ludzie o osobowości typu B są bardzo łagodni. Osoby należące do tej grupy nie mają skłonności do stresu. Z tego powodu często przybywają na spotkania późno, ale nie denerwują się tym. Uważają, że mają całe życie na zrobienie wszystkiego, co chcą.
Ludzie z osobowością typu B są także wielkimi miłośnikami snu. Zatem wczesne wstawanie lub spanie krócej niż 8 godzin jest niezgodne z ich planami. To sprawia, że wiodą bardzo spokojne życie, bez żadnej presji. W rzeczywistości nie zależy im na rywalizacji i byciu najlepszym. Przyjmują do wiadomości i akceptują swoje granice i czują się dobrze tacy, jacy są. Nie muszą być lepsi niż ktokolwiek inny.
Ludzie z takim typem osobowości akceptują życie takim, jakie jest, pozwalając, by wszystko po prostu płynęło swoim tempem.
Jedną z najwspanialszych cech tego typu osobowości jest dużo większa empatia i ciepło. Osoby o osobowości typu B nie mają problemów w kontaktach towarzyskich, ponieważ przyciągają ludzi swoim czarującym uśmiechem. Ponadto są bardzo atrakcyjne ze względu na dużą pewność siebie. Zwykle mają wysokie poczucie własnej wartości.
3. Osobowość typu C
Ten ostatni typ osobowości jest najbardziej kontrowersyjny, ponieważ obejmuje najbardziej pasywne i uległe typy jednostek. Osoby przynależne do tej grupy czują się bezbronne w obliczu pewnych stresujących sytuacji lub niespodziewanych wydarzeń. Bez względu na to, jak bardzo się starają, nie potrafią pozbyć się uczucia bezradności.
Powoduje to, że często są ofiarami nadużyć i manipulacji. Dzieje się tak, ponieważ wydają się uległe i gotowe przyjąć, co je czeka. Nie są w stanie podejmować decyzji i bardzo się tego boją. Ich niepewność jest znacznie poważniejsza niż u osób z osobowością typu A.
Ludzie z osobowością typu C cierpią z powodu ciągłych blokad emocjonalnych, które mogą mieć negatywne konsekwencje dla ich zdrowia.
Jedną z cech osobowości typu C jest hamowanie emocji. Oznacza to, że te osoby trzymają emocje w sobie. W ten sposób połykają złość, rozczarowanie, smutek, nie potrafiąc ich dobrze wyrazić, aby pozwolić sobie odetchnąć z ulgą. Prowadzi to do poważnych problemów, takich jak depresja.
Czy udało Cię odnaleźć siebie w jednej z tych typów osobowości? Powyższy podział został opracowany wiele lat temu, a od tamtej pory wiele rzeczy się zmieniło. Jest to silnie krytykowana typologia, którą wielu ludzi uważa za zbyt ubogą i niedokładną. A czy według Ciebie te typy osobowości są poprawnie opisane? Do której z nich pasujesz najlepiej?