Pieniądze - nie kupisz za nie spokoju i szczęścia

Pieniądze - nie kupisz za nie spokoju i szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 25 listopada, 2017

W społeczeństwie, w którym żyjemy łatwo jest pomylić rzeczy materialne i pieniądze ze szczęściem. Prawda jest taka, że ​​ciągle mówi się nam, że możemy osiągnąć wszystko, jeśli tylko posiadamy materialny dobytek. To tak, jakby wszystko miało swoją cenę i można je było kupić za monety i banknoty.

Jednak czy osoba, która ma większy majątek jest naprawdę bogatsza? Może się tak wydawać, ale jeśli chodzi o bogactwo emocjonalne, jego cena jest inna. Ten, kto może cieszyć się towarzystwem ludzi, którzy napełniają jego serce radością i wzbogacają jego życie o drobne przyjemności. Ten, kto może cieszyć się owocami swojej ciężkiej pracy, jest naprawdę najszczęśliwszy. Nie ten, kto ma pieniądze.

Pieniądze dają ulotne szczęście

To prawda, że ​​materialne rzeczy ułatwiają nam życie, a czasem nawet dają nam chwile szczęścia. Niemniej jednak jest to chwilowe szczęście. Fizyczne bogactwo może zaspokoić nasze potrzeby niezbędne do przeżycia, takie jak głód, lub może zmniejszyć nasz smutek. Ale na dłuższą metę pieniądze nie poprawią naszej kondycji psychicznej, naszego ogólnego dobrego samopoczucia.

Dlatego warto pamiętać o tym, jak szybko i łatwo można stać się niewolnikiem pieniędzy. Ponadto musimy zmierzyć się z faktem, że wyznaczenie ceny na wszystko jest sposobem na wygodne życie, ale jest też bardzo niebezpieczne. Jeśli postrzegasz pieniądze jako cel same w sobie, jest to wyraźna oznaka uzależnienia od dóbr materialnych.

Dziewczyna z włosami rozwianymi na wietrze

W rzeczywistości wartości człowieka nie określają posiadane przez niego pieniądze, ale raczej to, kim jest. Ograniczanie się do oceniania innych na podstawie tego, co posiadają, może dać nam fałszywą i ogólnie słabą perspektywę na temat tego, co ktoś może nam zaoferować.

„Większość luksusów i wiele tak zwanych artykułów codziennego użytku nie jest niezbędne. Zamiast tego w oczywisty sposób utrudniają rozwój duchowości całej ludzkości”.
Henry D. Thoreau

Dobrze jest mieć świadomość tego, co naprawdę jest ważne i odpowiadającej temu wartości duchowej. Poznajmy dusze innych ludzi i zakochajmy się w świecie. W ten sposób świat zakocha się w nas. Dzięki temu przyciągniemy długotrwałe szczęście i szczerą radość.

To, co jest naprawdę istotne jest bezcenne

Jakie korzyści odczujemy, posiadając wszystkie pieniądze świata, jeśli nie będziemy mieć nikogo, z kim można by szczerze się nimi dzielić? Charles Dickens dał nam już dowód na to w swoim opowiadaniu „Wigilijna opowieść“. Okazuje się, że dawanie jest o wiele bardziej satysfakcjonujące niż obsesja na punkcie góry pieniędzy, która nie nadaje nam żadnej wartości z punktu widzenia człowieczeństwa.

Dziewczyny i mnóstwo kwiatów

Możemy być bardzo szczęśliwi, jeśli zamiast wydawać pieniądze za nasze marzenia, będziemy dążyć do ich zrealizowania. Ponadto będziemy czuć się pełni i zadowoleni z siebie także w przyszłości. Będziemy czuli się dobrze, ponieważ zrozumiemy, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić, aby spełnić nasze marzenia.

„A co dobrego daje posiadanie gwiazd? Dzięki temu jestem bogaty. A co daje mi bycie bogatym? Dzięki temu mogę kupować więcej gwiazd”.
-Antoine de Saint-Exupéry-

To samo dotyczy ludzi, nie tylko w sensie romantycznym. Od naszych rodziców, przez nasze dzieci, do znajomych i partnerów, których możemy mieć. Ci wszyscy ludzie także dostrzegą inspirację płynącą z doceniania innych. Nie pieniądze, lecz szczerze ofiarowane serce to najwspanialszy prezent, jaki możemy komuś ofiarować.

Szczęścia nie można kupić, trzeba je osiągnąć

Nie wahaj się zacząć osiągać wszystkiego, co znajduje się w Twoim zasięgu, ale wiesz, że nigdy nie będziesz w stanie zdobyć tego za pieniądze.

Musimy uwolnić się od strachu przed opuszczeniem strefy komfortu. Musimy oferować wszystko, co w nas najlepsze i uczyć się od ludzi wokół nas. Pamiętaj – osoba mająca najwięcej pieniędzy nie zawsze jest najbogatsza. Najbogatszym człowiekiem jest ten, który działa i żyje dla siebie i dla innych.

Szczęśliwa kobieta z włosami rozwianymi na wietrze

Oczywiście samo czekanie na szczęście nie wystarczy. Każde osiągnięcie wymaga odwagi, dużo miłości, waleczności, a czasem poradzenia sobie z porażką. Mówi się, że jeśli chcesz czuć się bogatszym, policz wszystko, co masz, a czego nie można kupić.

„Pieniądze można wymienić wyłącznie na rzeczy materialne, takie jak żywność, odzież i mieszkania. Ale człowiek potrzebuje czegoś więcej. Są na świecie pewne zła, których nie można wyleczyć pieniędzmi, ale tylko miłością “.
-Matka Teresa z Kalkuty


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.