Blokada emocjonalna - czym jest i jak sobie z nią poradzić?

Blokada emocjonalna - czym jest i jak sobie z nią poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2017

Blokada emocjonalna to pewne dosyć często spotykane we współczesnym społeczeństwie zjawisko psychologiczne. W  dość sporym uproszczeniu można stwierdzić, że blokada emocjonalna składa się z szeregu różnego rodzaju barier lub blokad.

Uniemożliwiają nam one twórcze myślenie, przez co napotykamy na spore trudności w osiąganiu wyznaczonych sobie samym celów.

Wielu ludzi przechodzi przez  życie w dość normalnym tempie. Niemniej jednak łatwo można stwierdzić, że w tym, czy w innym momencie ich życia dopada ich blokada emocjonalna dowolnego rodzaju.

Czym tak naprawdę jest blokada emocjonalna?

Na przykład niektórzy ludzie mogą czerpać przyjemność i satysfakcję ze swojej pracy. Są także przyjaźni i lubiani przez swoje otoczenie. Sprawiają wrażenie “duszy towarzystwa”.

Ale jeśli chodzi o swoje życie uczuciowe, napotykają oni na pewien charakterystyczny rodzaj bariery, czy też ograniczenia, która nie pozwala im ruszyć naprzód i związać się w pełni z drugą osobą. To właśnie jest najbardziej typowa i najczęściej spotykana blokada emocjonalna.

Inni ludzie z kolei mogą doskonale sprawdzać się w roli jednej ze stron w relacji uczuciowej. Są świetnym partnerem w związku, cechują się odpowiedzialnością i rozsądkiem. Dobrze spełniają rolę partnera i przyjaciela.

Ale jeśli wziąć pod uwagę ich życie zawodowe, to można dostrzec stagnację, bierność i wręcz niechęć do jakiegokolwiek rozwijania się. Takim ludziom wystarczy w zupełności, gdy to, czym się zajmują jest mniej lub bardziej OK.

Nie wychylają się z tłumu i pilnują tylko swojej wąskiej działki. To również jest często spotykana blokada emocjonalna, a konkretnie jej drugi najpowszechniej występujący rodzaj.

Emocje

Taka osoba nie pokazuje większości osób tego, kim naprawdę jest, ponieważ “coś” ją przed tym powstrzymuje. Woli ona jedynie pokazać swoją prawdziwą twarz w gronie tych osób, którym ufa.

Wśród ogółu społeczeństwa natomiast stara się przywdziewać określoną maskę, co sprawia, że czuje się wtedy bezpieczniejsza i bardziej chroniona przez zewnętrznymi czynnikami.

Zachowania, którymi charakteryzuje się każda blokada emocjonalna obejmują między innymi unikanie pewnych czynności lub wydarzeń z obawy przed ich nieprawidłowym wykonywaniem.

Wiąże się z tym także nieustanna nerwowość, strach przed odrzuceniem, nieśmiałość, brak motywacji, koncentracja na negatywnych aspektach każdej z czynności i niezdolność do twórczego myślenia – a więc znajdowania rozwiązań, radzenia sobie z poczuciem zazdrości, czy też osądzania zamiast zrozumienia.

Jak można się pozbyć blokady emocjonalnej?

Blokada emocjonalna powstaje zazwyczaj wskutek utajonego strachu, niepewności, kompleksu niższości i wielu podobnych czynników.

W dzisiejszych czasach jesteśmy bardziej narażeni na cierpienia związane z tymi aspektami codzienności, ponieważ tempo codziennego życia sprzyja akcentowaniu negatywnych emocji i wydarzeń, zamiast podkreślać pozytywne jego aspekty. Z tego też powodu zazwyczaj skłaniamy się ku ogólnie pojętej negatywności.

Kiedy Twoje emocje są pozytywne, Twój umysł odblokowuje się, a więc otwiera się na nowe bodźce. Wtedy właśnie przychodzi do Ciebie kreatywność, spontaniczność, naturalność, motywacja i radość z życia.

Wyobraź sobie na przykład, że spędziłeś kilka lat na bezskutecznym poszukiwaniu pracy. Łatwo w tym momencie odgadnąć, że przychodzenie na kolejne rozmowy kwalifikacyjne już nie wywołuje u Ciebie odpowiedniej motywacji.

Emocjonalny umysł

Siedzisz w takim przypadku spokojnie, czekając na usłyszenie swojego nazwiska, nie zdając sobie sprawy, że tym samym przyczyniamy się do tego, że w Twoim umyśle stopniowo powstaje blokada emocjonalna.

Myślisz sobie wtedy zapewne o rzeczach takich jak: “na pewno wybiorą kogoś innego, a nie mnie”, “są tutaj inni, którzy są na pewno lepszymi kandydatami”, “byłem bezrobotny tak długo, że nie mam już żadnej wartości na rynku pracy”, “nie jestem w stanie podołać na tej posadzie”, “zauważą na pewno, że jestem zdenerwowany”, “nie dostanę tej pracy” itd.

Myślenie negatywne kontra myślenie pozytywne

Te negatywne myśli przechodzące przez nasze umysły mają tendencję do sparaliżowania naszych poczynań oraz myśli. Jest to klasyczna blokada emocjonalna, która działa w taki sposób, że pozwala wyłącznie na negatywne myśli i zachowanie podczas rozmowy, skutecznie maskując nasze zalety. W efekcie rzeczywiście nie otrzymasz tej posady.

Wszystko to opiera się na prostej zasadzie, którą można podsumować jako “jeśli Ty nie wierzysz w siebie, nikt inny tego też nie zrobi”.

Jeśli jednak jesteś przekonany, że masz szansę na zwycięstwo w takiej sytuacji, to jest całkiem prawdopodobne, że osoba prowadząca z Tobą rozmowę kwalifikacyjną zupełnie nieświadomie także zacznie postrzegać tę samą kwestię identycznie jak Ty.

Aby zatem blokada emocjonalna zniknęła z naszego umysłu, musimy skupić się na wyłącznie pozytywnym aspekcie całej sytuacji. Wynika to z tego, że gdy jesteśmy w pozytywnym stanie emocjonalnym (mamy pozytywne nastawienie), nie istnieje u nas żadna blokada emocjonalna.

Spróbuj w opisywanym powyżej przykładzie zacząć myśleć w inny sposób. Postaraj się sprawić, że poczujesz się radosny, pewny siebie, zrelaksowany i pełen nadziei.

Pomyśl sobie na przykład w ten sposób:

“Mam naprawdę sporą szansę, jestem dobry w tym co robię, dam radę i mam wiarę we własne siły. Jeśli mnie zatrudnią, to świetnie! A jeśli nie, to przynajmniej nabrałem nowych doświadczeń, które wykorzystam w praktyce podczas kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Mój dobry humor nie zależy od tego, czy zostałem zatrudniony właśnie dziś, czy też nie. Wiem, że jeśli nie dzisiaj, to wkrótce znajdę dobrą pracę.”

Mowa ciała to klucz do sukcesu – ale może Cię też zdradzić

Kiedy czujesz się zdolny i wierzysz we własne siły, jest całkiem możliwe, że wydarzy się coś pozytywnego. Oczywiście nie jest to magiczna formuła, sprawa jest zupełnie trywialna.

Gdy wierzysz we własne możliwości, po prostu zanikają u Ciebie negatywne wibracje. To właśnie one powodują, że inni nieświadomie postrzegają Cię także w negatywny sposób. Po prostu Twoje zachowanie emanuje pewnością siebie, co przekłada się także na mowę ciała. Większość ludzi potrafi ją odczytywać podświadomie, co stanowi wystarczająco dobry argument.

Samoocena

W wielu innych przypadkach konkretny powód sukcesu lub porażki może pozostać nieznany. Niemniej jednak zawsze istnieje coś, co nas przekonuje i przyciąga do innych osób.

Te wewnętrzne przekonania i wiara mogą się kończyć na dwa sposoby. Albo górą nie do przebycia, albo autostradą do sukcesu. Pierwsza opcja to klasyczna blokada emocjonalna, druga to jej brak. Dlatego też dbaj o swój język wewnętrzny i mowę ciała.

Cytując znanego boksera Muhammada Alego: jeśli chcesz zostać mistrzem, musisz myśleć jak mistrz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.