Osobowość - z którą z nich się utożsamiasz?

Osobowość - z którą z nich się utożsamiasz?

Ostatnia aktualizacja: 15 października, 2017

Znając swoją osobowość możemy lepiej się rozwijać. Im głębiej znasz siebie, tym bezpieczniej będziesz czuł się w życiu. W ten sposób możesz też dostrzec czy musisz coś zmieniać oraz czy coś obniża jakość Twojego życia. Przeanalizuj samego siebie, aby dowiedzieć się jaką masz osobowość.

Możesz mieć cechy kilku typów osobowości, lecz zdecydowanie jest jedna, z którą szczególnie się identyfikujesz.

Osobowość: Perfekcjonista i krytyk

Istnieją ludzie, którzy są nieco obsesyjni na punkcie perfekcji. Są bardzo racjonalni oraz wdrażają dyscyplinę w ekstremalny sposób.

Są autorytarni zarówno wobec siebie, jak i innych. Mogą stać się irytujący, kiedy próbują naprawić coś w innych osobach. Rzadko są czymś usatysfakcjonowani; zawsze istnieje coś, co można poprawić. Przez większość czasu czują gniew i rzadko się uśmiechają.

Lojalny i zależny

Ta osobowość wysoko ceni sobie zaufanie i szczerość. Są to ludzie bardzo przyjaźni i oddani innym. To, co ich charakteryzuje to lojalność. Możesz całkowicie na nich polegać, jako że są bardzo odpowiedzialni oraz mają swoje zasady. Są też wrażliwi i kiedy do kogoś się przywiązują, przeżywają to tak silnie, że czynią z tej osoby centrum swojego świata.

Kłódka z sercem

Wyzywający i konkurencyjny

Ta osobowość charakteryzuje ludzi, którzy nigdy nie zgadzają się ze swoim otoczeniem. “Podążanie pod prąd” to ich główna cecha. Muszą rozkazywać, kontrolować oraz wyróżniać się. Może wydawać się, że pozjadali wszystkie rozumy. W żaden sposób nie przejmują się opinią innych.

Mają swoje pomysły i będą je realizować, nawet jeśli całkowicie odbiegają od tego co “zwyczajne”. Jeśli ich kaprysy nie zostaną spełnione, mogą być okrutni i złośliwi. Narzucają dyktaturę i chcą być liderem za wszelką cenę.

Nigdy nie okazują emocji, myślą, że są niezwyciężeni i zwykle nie przepadają za wieloma osobami ze swojego towarzystwa.

Opiekun i pomocnik

Są bardziej zainteresowani stanem samopoczucia tych, których kochają, niż swoim własnym. Nadmiernie martwią się o innych oraz poświęcają im wiele troski. Są bardzo hojni, czasami zaborczy, lecz bardzo kochający.

Osobowość tego typu cechuje się wrażliwością, bezinteresownością oraz miłością wobec innych. Kocha służyć innym bez oczekiwania niczego w zamian. Lubi uczucie bycia potrzebnym.

Entuzjastyczny ekstrawertyk

Ta osobowość wyróżnia się aktywnością, pogodą ducha, spontanicznością oraz dobrym poczuciem humoru. Ci ludzie uwielbiają się socjalizować oraz rozpoczynać nowe projekty. Są ambitni oraz impulsywni.

Stale potrzebują zróżnicowanych zajęć, a przez to są zwykle dość skomplikowani. Boją się nudy, muszą zająć swój czas i być w stałym kontakcie z ludźmi. 

Indywidualista i introwertyk

W przeciwieństwie do poprzedniej osobowości, indywidualista introwertyk to raczej cichy typ. Woli być sam ze swoimi pomysłami i planami, zamiast przebywać w grupie ludzi. Osobowość tego typu to ludzie pełni szacunku, poważni, pomysłowi, z wyobraźnią, dyskretni oraz z wielką intuicją.

Introspektywna osoba często wykazuje się dużą kreatywnością, która jeśli jest odpowiednio wykorzystana pozwala im zająć się sztuką profesjonalnie. Jako, że nie przepadają za intensywnym życiem towarzyskim, nie wykształcili zdolności interpersonalnych i przez to mogą być nieśmiali, niepewni siebie oraz niezbyt spontaniczni.

Poszukiwacz i wynalazca

Ta osobowość charakteryzuje się wielką niezależnością. Chce tworzyć, badać i wymyślać rzeczy, które jeszcze nie zostały wynalezione. Działa na życie jak gąbka. Wykorzystuje to, czego się nauczyła, aby dostrzec to co leży poza zasięgiem wzroku.

Zwykle tego typu osoby są nieco odizolowane, wolą przebywać ze swoimi myślami oraz rozwijać własne spostrzeżenia, które czasami są nietuzinkowe. Pasjonują się nauką i są w tym tak konsekwentne, że często zostają świetnymi profesjonalistami w swojej dziedzinie.

żarówka

Przywódca i zwycięzca

Jest bardzo pewny siebie. Ponadto bystry, popularny oraz wie jak pokazać się z najlepszej strony.

Ludzie ci akceptują oraz lubią siebie, są zatem szczerzy oraz mili. Adaptują się do każdej sytuacji, wyzwania ich nie przerażają. Charakteryzują się wysoką inteligencją emocjonalną, dlatego zawsze nastawieni są na sukces w każdej dziedzinie życia. Są sympatyczni, szczerzy i czarujący. Szybko zdobywają szacunek i podziw innych. 

Spokojny pacyfista

To bardzo spokojni, stali oraz zrównoważeni ludzie. Zawsze starają się złagodzić konflikt i wprowadzić pokój. Odznaczają się prostotą, skromnością i cierpliwością.

Nie lubią nieprzyjemnego otoczenia, dlatego zawsze starają się sami wnieść harmonię. Są uduchowieni. Ludzie wokół niech są szczęśliwi, że mają ich bok siebie, ponieważ mogą liczyć na ich wsparcie, życzliwość, pozytywną energię i relaks.

Nie ma lepszej czy gorszej osobowości. Każda z nich posiada jasną i ciemną stronę. Wszystko w nadmiarze może szkodzić, dlatego najlepiej jest zachować równowagę. A jaka osobowość charakteryzuje Ciebie?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.