Życie bywa nieprzewidywalne - zaakceptuj to!

Życie bywa nieprzewidywalne - zaakceptuj to!

Ostatnia aktualizacja: 07 czerwca, 2017

Ludzie powinni się zaadaptować do tego, co nieprzewidywalne, do faktu, że nie zawsze dostajemy to, czego chcemy, i że nie zawsze możemy kontrolować ludzi, z którymi mamy styczność. Zwykle boimy się tego, czego nie da się opanować, życie jednak bywa dość nieprzewidywalne.

W rzeczywistości nasze społeczeństwo opiera się głównie na takich wartościach jak materializm, logika i obiektywność. To tak, jakbyśmy próbowali utrzymać każdy aspekt naszego życia pod kontrolą, aby osiągnąć maksymalną korzyść każdego przemijającego momentu.

Obawiamy się uczucia pustki, a nawet swojej własnej wolności. Obawiamy się siebie samych.

Wiele osób nie wierzy w zbiegi okoliczności. Oznacza to utratę kontroli. Oznaczałoby, że przypadek oraz chaos rządzą codziennością.

Niemniej jednak, nie musisz posuwać się do takich skrajności. Chodzi o to, aby mieć otwarty umysł, być elastycznym oraz zrozumieć, że nieprzewidywalne wydarzenia mogą zawsze stanąć na naszej drodze. Nie jesteśmy w stanie ciągle kontrolować wszystkiego, co się dzieje wokół nas, a jak wiadomo taka utrata kontroli wzbudza strach i niepokój wśród wielu osób.

Czasami zaślepieni naszym własnym egocentryzmem pytamy siebie “Dlaczego te rzeczy mi się przytrafiają?” Rozpaczamy i robimy z siebie ofiarę zamiast spojrzeć na nieprzewidywalne z innej perspektywy.

Akceptacja chaosu, zbiegów okoliczności i tego, co nieprzewidywalne

kobieta w jesiennym lesie

Nie jest łatwo zaakceptować rzeczy nieprzewidywalne, które pojawiają się nagle oraz zaburzają harmonię, nad którą pracowaliśmy tak długo. Na przykład, mocno się starasz, aby być najlepszym w pracy, ale nagle firma bankrutuje i Twoja stabilizacja legnie w gruzach.

Pytanie siebie dlaczego negatywne rzeczy przytrafiają się właśnie Tobie nie ma najmniejszego sensu: to tylko pogłębia desperację. Zamiast tego, skup się na tym, co możesz zrobić, aby zmienić swój los.

Nieprzewidywalne, które się nam przytrafia, czy jest to złe, czy dobre, może być dziełem zbiegu okoliczności. Nie wiemy, ale powinniśmy traktować to jaką szansę, aby nauczyć się czegoś nowego o życiu i o sobie samym.

Jesteśmy przekonani, że będziesz wiedzieć więcej, niż niejedna osoba, która żyje kontrolując każdy najmniejszy aspekt swojej egzystencji. I nie tylko swojej, ale również cudzej. To osoby, które wiele od siebie wymagają oraz nie pozwalają sobie na żadne błędy. Nie akceptują tego, co nieprzewidywalne, a na zbiegi okoliczności patrzą z góry.

Preferują ustalony z góry kontekst, obwarowany zasadami, gdzie każda osoba ma przypisaną z góry rolę (rola dobrego ojca, dobrej żony, posłusznego syna, lojalnego przyjaciela).

Ludzie mający obsesję na punkcie przewidywalnego, obawiają się przypadków i zbiegów okoliczności. Ale to właśnie te nieprzewidywalne momenty są dla nas zazwyczaj życiowym testem, kiedy nawiązujesz ze sobą głębszy kontakt i stawiasz czoło wyzwaniu.

Życie pełne jest cudownych i nieprzewidywalnych momentów

Życie jest pełne ekscytujących chwil, ale również takich, które napawają nas smutkiem. Niemniej jednak to wszystko jest warte przeżycia. To momenty, które zapierają Ci dech w piersiach, aby uczynić Cię tym, kim jesteś teraz.

Nie pogardzaj żadnym fragmentem swojej przeszłości, nie odrzucaj go. Przetwórz go tak, aby stał się częścią Ciebie. Stwórz perfekcyjne puzzle złożone z kontrastów, gdzie każdy kawałek pozwala Ci żyć na nowo oraz otwiera Cię na wszystko, co Twoje przeznaczenie trzyma w zanadrzu.

Powiada się, że życie to zorganizowany chaos, który myślimy, że już pojęliśmy. W rzeczywistości rzucamy się na nie jak dzieci, które chcą przede wszystkim doświadczyć i wyjść z tego cało.

A teraz, jak możemy skorzystać na tym, co nieprzewidywalne w naszym codziennym życiu? Właściwie to wiele osób ma tendencję do narzekania “nigdy nic mi się nie przytrafia”, “ekscytujące rzeczy przytrafiają się wszystkim, tylko nie mi”.

Zastanów się nad tym przez chwilę:

  • Jeżeli na co dzień jesteś jedną z tych osób, które myślą, że lepiej nie pragnąć szczęścia, ponieważ kiedy przychodzi, nieraz może być gorzej, niż jest, wtedy kompletnie niszczysz magię przypadku.
  • Nasze wierzenia nadają myślom kształt, a myśli naszym czynom. Nasze zachowanie natomiast wpływa na rzeczywistość. A co jeśli podłożymy iskrę i zmienimy niektóre nasze myśli?
  • Prosta wiara w to, że zasługujesz na coś lepszego to już wspaniały krok w stronę zmiany.
  • Jeżeli zostawisz za sobą swoje ograniczone myśli oraz negatywne nastawienie, Twój umysł otworzy się na wszelką stymulację.

Nieprzewidywalne chwile kryją się za każdym rogiem, w tysiącach momentów, w setkach spojrzeń, z których jedno może spocząć właśnie na Tobie. Dlaczego nie?

Nie opieraj się okolicznościom oraz nie obserwuj życia z okna, nie wartościuj rzeczy z góry jako dobre lub złe. Na tym właśnie polega życie. To wszystko to momenty, które mają nas czegoś nauczyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.