Nadmierna empatia i jej 5 typowych przejawów

Nadmierna empatia i jej 5 typowych przejawów

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2016

Empatia jest jedną z najbardziej pożytecznych cech dla społeczeństwa. Ludzie, których cechuje empatia wiedzą, jak radzić sobie w wielu różnych międzyludzkich sytuacjach. W istocie, ludzie bardzo lubią otaczać się empatycznymi osobami, ponieważ życie z nimi jest łatwiejsze.

Dobrze jest zapoznać się z cechami charakterystycznymi ludzi, których cechuje empatia, czy to dlatego by samemu stać się bardziej empatycznymi, czy też po to żeby znaleźć sobie tego rodzaju przyjaciół. Poznaj kilka cech jakie noszą nadmiernie empatyczne osoby, a będziesz mógł zdecydować, kim i z kim chciałbyś być.

Empatia - serce na dłoni

Nadmierna empatia – jak ją rozpoznać?

Bycie empatycznym, a bycie nadmiernie empatycznym, to dwie różne rzeczy. Ta druga cecha wiąże się z większym ryzykiem emocjonalnym. Jest ona również bardziej rzadka i charakterystyczna dla ludzi będących przywódcami.

1 – Ludzie nadmiernie empatyczni kwestionują uprzedzenia

Każdy z nas ma pewne założenia w stosunku do innych i szufladkuje ich, nie doceniając ich indywidualnego charakteru. Nadmierna empatia pozwala pewnym jednostkom rzucić wyzwanie ich własnym, przyjętym z góry wyobrażeniom oraz uprzedzeniom. Poświęcają się oni znalezieniu tych rzeczy, które łączą ich z inną osobą, zapominając o tym, co ich odróżnia.

ludzie

2 – Kultywują ciekawość w stosunku do obcych

Nadmierna empatia to cecha ludzi, którzy mają nienasycona ciekawość w stosunku do innych. Będą więc oni  rozmawiać z obcymi, siedzącymi obok nich w autobusie, w kolejce do dentysty, czy w jakiejkolwiek innej sytuacji.

Ciekawość rodzi empatię w stosunku do ludzi, którzy znajdują się poza danym kręgiem społecznym. Pozwala to empatycznym osobom na poznanie światopoglądów odmiennych od ich własnych.

Ciekawość jest dobrą cechą. Psycholog Martin Seligman uważa ciekawość za klucz do osiągnięcia życiowej satysfakcji. Według niego, jest ona również lekiem na chroniczne schorzenia, które dotykają wiele osób.

Kultywowanie ciekawości wymaga od nas więcej, niż szybkiej pogawędki o pogodzie. Opiera się ona bowiem na zrozumieniu świata znajdującego się wewnątrz czyjegoś umysłu. Rzuć sobie wyzwanie i raz w tygodniu spróbuj uciąć sobie pogawędkę z kimś obcym. Potrzebne ci będzie do tego jedynie odrobinę odwagi.

3 – Wchodzą w czyjąś skórę

Nadmierna empatia, to cecha ludzi, którzy wykorzystują empatię empiryczną. Obejmuje ona, między innymi, wchodzenie w czyjąś skórę, w celu doświadczenia życia drugiej osoby.

Buty

4 – Słuchają i otwierają się na innych

Empatyczni rozmówcy do perfekcji opanowali sztukę słuchania i potrafią oni otworzyć się na innych. Nadmierna empatia stanowi ekstremalną wersję tejże zdolności.

Osoby tego typu słuchają innych z zamysłem i skierowaną na nich uwagą. Robią oni wszystko co w ich mocy by zrozumieć ich stan umysłowy oraz potrzeby emocjonalne. Jednakże, samo słuchanie nie wystarczy. Posuwają się oni dalej, obnażając się i wyjawiając innym swoje własne uczucia, co jest niezbędnym krokiem do stworzenia silnej, empatycznej więzi.

5 – Są oni inspiracją dla społecznych akcji i istotnych przemian

Ludzie z reguły zakładają, ze empatia jest domeną jedynie jednostek.

Złączone dłonie - empatia

Możliwe jest wykształcenie i doskonalenie empatii w trakcie życia oraz użycie jej jako radykalnej siły, która zmienić może społeczeństwo. Badacze w dziedzinie socjologii dowodzą i empatię przekształcić można w postawę życiową, stającą się częścią naszego życia codziennego. W ten sposób możliwe jest poprawienie nie tylko życia własnego ale i życia innych ludzi z naszego otoczenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.