Jak odkleić się od telefonu komórkowego?

Chcesz odpocząć od technologii? W tym artykule podajemy dziesięć wskazówek, które pomogą odkleić się od telefonu komórkowego.
Jak odkleić się od telefonu komórkowego?

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2022

Ty i Twój telefon komórkowy prawdopodobnie jesteście nierozłączni. Wychodzisz z nim, zabierasz go do pracy i zabierasz ze sobą, gdy spotykasz się z przyjaciółmi. Zabierasz go nawet do łóżka. Spędzasz z nim dużo czasu, w tym ten spędzony na szukaniu go, gdy po raz kolejny go zgubisz. Jak odkleić się od telefonu komórkowego?

Prawdopodobnie zdziwiłbyś się, gdybyś miał licznik lub minutnik, który pokazywałby dokładnie, ile czasu spędzasz codziennie patrząc na ekran telefonu. Jeśli czujesz, że może to być dla Ciebie problemem, oto dziesięć na to, jak odkleić się od telefonu komórkowego.

Konsekwencje uzależnienia od telefonu komórkowego

uzależnienie od telefonu

Może być kilka powodów, dla których będziesz chciał odkleić się na jakiś czas od telefonu komórkowego. Być może masz jakieś projekty do podjęcia i nie chcesz być ciągle rozpraszany. A może po prostu nie chcesz być dostępny o każdej porze dnia i nocy.

W 2019 roku Journal of Child and Family Studies opublikował badanie, które powiązało nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych z lękiem, depresją i stresem. Inni badacze twierdzą, że uzależnienie od telefonów komórkowych obniża jakość snu, więc powszechne są epizody bezsenności. Istnieją również dowody na fizjologiczne uszkodzenie nadgarstka w wyniku stałego używania telefonu.

Ten dowód wskazuje na fakt, że istnieje realna konieczność ograniczenia korzystania z telefonów komórkowych. Związek bazujący na zależności nigdy nie jest zdrowy, więc mając to na uwadze, dobrze byłoby kontrolować sposób, w jaki korzystasz z telefonu komórkowego. Nie musisz całkowicie usuwać go ze swojego życia. Chodzi tylko o kontrolowanie ilości czasu, jaki spędzasz na nim w ciągu dnia.

Jak odkleić się od telefonu komórkowego

Jeśli zastanawiasz się, ile czasu spędzasz na telefonie komórkowym, możesz to sprawdzić samodzielnie w sekcji Ustawienia. Większość telefonów zawiera sekcję dotyczącą czasu użytkowania, w której można zobaczyć łączną liczbę odblokowań, otrzymanych powiadomień i czas spędzony w każdej aplikacji.

Po uzyskaniu dostępu do tych informacji prawdopodobnie będziesz chciał wypróbować kilka sztuczek, aby odpocząć od telefonu komórkowego. Oto kilka pomocnych wskazówek.

1. Wyłącz powiadomienia

To pierwszy krok, który musisz zrobić, aby uniknąć korzystania z telefonu komórkowego. Powiadomienia push działają jak zaproszenia do rozpoczęcia korzystania z urządzenia, niezależnie od tego, czy jesteś zajęty innymi sprawami.

Twitter, YouTube, Instagram, Facebook, WhatsApp, Telegram, Netflix… moglibyśmy wymienić dziesiątki innych aplikacji, które powiadamiają Cię o czymś nowym i sprawiają, że nie możesz się oprzeć, aby nie spojrzeć na swój telefon komórkowy. Na szczęście możesz powstrzymać ten potok informacji, po prostu wyłączając powiadomienia. Jeśli jednak chcesz, aktywuj jedną lub dwie aplikacje, które uważasz za najważniejsze.

To działanie może nie wydawać się tak dużą zmianą, ale po kilku tygodniach przekonasz się, że pomoże Ci uwolnić się od niepokoju i napięcia. Co więcej, będziesz spędzać mniej czasu patrząc na ekran.

2. Wyczyść ekran główny aplikacji

Ekran główny to pierwszy kontakt z telefonem komórkowym. Zazwyczaj organizujesz go na podstawie najczęściej używanych aplikacji. Bierzesz telefon, odblokowujesz go, a następnie jednym dotknięciem możesz uzyskać dostęp do wybranej aplikacji.

Co by się jednak stało, gdybyś opróżnił ekran główny wszystkich aplikacji? Nadal będziesz mieć do nich dostęp z menu ustawień, tylko że nie będą dla Ciebie tak łatwo dostępne. Chociaż jest to prosty krok, może mieć znaczący wpływ.

Wyobraź sobie, że zawsze masz na stole słoik cukierków. Niewątpliwie za każdym razem, gdy będziesz przechodził obok, nie będziesz w stanie oprzeć się pokusie, by się poczęstować. Teraz wyobraź sobie, że chowasz słoik w górnej części szafki. Nadal możesz do niego dotrzeć, tylko że nie ma go już przed Tobą.

3. Usuń aplikacje, które marnują Twój czas

Po ustaleniu, których aplikacji używasz najczęściej, najbardziej logicznym krokiem jest ich usunięcie. Nie panikuj, pamiętaj, że zawsze możesz je ponownie pobrać z App Store lub Google Play. Ponadto z większości z nich możesz korzystać bezpośrednio z przeglądarki.

YouTube, Twitter, Facebook, Instagram i Spotify są dostępne w ich wersji online. Te interfejsy są nieco mniej intuicyjne, ich funkcje są ograniczone i ładowanie trwa nieco dłużej. Jednak te przeszkody pomogą Ci poczuć się mniej skłonnym do ich używania w miarę upływu dni.

Po kilku tygodniach możesz jeszcze bardziej ograniczyć zużycie. Spróbuj mieć jeden dzień z włączonym telefonem i jeden dzień wolny. Następnie wydłuż dni wolne, w zależności od tego, jak się z tym czujesz. Pamiętaj, że żadna aplikacja nie jest niezbędna, chyba że jest częścią Twojej pracy.

4. Pobierz pomocne aplikacje

Może to brzmieć paradoksalnie: pobieranie aplikacji, aby przestać z nich korzystać. Jednak prawda jest taka, że to naprawdę działa. Aplikacje te działają, kontrolując czas spędzany na telefonie. Niektóre z najlepszych, których możesz użyć, to:

  • Forest (Android i iOS).
  • Screentime (Android i iOS).
  • QualityTime (Android).
  • Flipd (Android i iOS).
  • Your Hour (Android).

To tylko kilka z tego typu aplikacji. Jednak znajdziesz dziesiątki podobnych. Pozwalają na wiele rzeczy: od zablokowania dostępu do aplikacji na określony czas, po całkowite odłączenie telefonu komórkowego od sieci i pokazywanie całkowitego czasu użytkowania na koniec każdego dnia.

Niektóre zawierają również funkcję, która nagradza za czas pozostawania bez połączenia. Tak jest z pewnością w przypadku Forest, który jest bez wątpienia najlepszą aplikacją na liście. Twoja nagroda składa się z uprawy rośliny, a następnie ogrodu, gdy skrócisz czas, który spędzasz przyklejony do ekranu.

5. Unikaj korzystania z telefonu komórkowego 30 minut przed snem

telefon komórkowy

Ponieważ przez większość dnia będziesz pracować lub studiować, prawdopodobnie większość korzystania z telefonu komórkowego przypadnie na wieczór. Aby zdusić zależność w zarodku, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest unikanie telefonu na 30 minut przed pójściem spać.

Aby to zrobić, musisz zastosować kilka rzeczy w praktyce. Pierwszą z nich jest unikanie ładowania go w sypialni, ponieważ jest prawie nieuniknione, że złapiesz za telefon zaraz po naładowaniu. Drugim jest unikanie pozostawiania go w łatwo dostępnym miejscu, takim jak stolik nocny.

6. Naucz się korzystać z trybu samolotowego

Tryb samolotowy jest fantastyczny. To funkcja, która pozwala odłączyć się od wszystkiego, bez konieczności wyłączania telefonu. Możesz uzyskać dostęp do prawie wszystkich narzędzi, o ile nie wymagają one połączenia.

Dlaczego to jest tak przydatne? Cóż, to dlatego, że możesz mieć telefon komórkowy blisko siebie, w kieszeni lub blisko biurka, dzięki czemu będziesz wiedział, gdzie jest, ale nie będziesz rozpraszać się przychodzącymi powiadomieniami.

7. Kup zegarek na rękę

Prawdopodobnie nie spodziewałeś się, że zobaczysz tę wskazówkę na liście. Jest to jednak niezwykle praktyczna rada, która pomaga wyeliminować automatyczną potrzebę odblokowania ekranu. Zastanów się: ile razy odblokowywałeś ekran tylko po to, by zobaczyć godzinę? Niemniej jednak ostatecznie często nawet tego nie zauważasz.

To coś, co przydarzyło się nam wszystkim. Prawdopodobnie wpadasz w panikę, gdy zdajesz sobie sprawę, że tak naprawdę nawet nie sprawdziłeś czasu, pomimo podniesienia telefonu komórkowego z myślą o tym.

Wynika to głównie z faktu, że Twoim zamiarem nie było tak naprawdę sprawdzenie czasu, ale raczej odblokowanie ekranu, aby sprawdzić, czy masz jakieś wiadomości. Czasami robisz to tylko po to, aby nacisnąć przycisk, po automatycznym impulsie. Jeśli jednak kupisz zegarek na rękę, nie będziesz już miał wymówki.

8. Unikaj zabierania go ze sobą

Czy to naprawdę możliwe? Oczywiście, że tak. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie miał nawet telefonu komórkowego, który mógłby ze sobą zabrać. Jednak w dzisiejszych czasach uzależnienie od telefonu oznacza, że używamy go nawet w łazience lub idąc ulicą. Ta ostatnia sytuacja zyskała nawet swój własny przydomek: spacer zombie.

Spróbuj wyjść z domu bez telefonu. Zostaw to w innym pokoju. Nic złego się nie stanie. Na przykład, z pewnością możesz zrezygnować z jego stosowania, gdy idziesz do fryzjera, kupujesz kanapkę za rogiem, uprawiasz sport, czy wyprowadzasz psa na spacer.

Możesz zadać sobie pytanie: co się stanie, jeśli zostawię telefon komórkowy w domu? Cóż, po prostu odpowiedz na to pytanie – ile naprawdę niezwykłych rzeczy przydarzyło się, gdy poszedłeś do fryzjera? Dlatego zacznij stopniowo włączać ten nawyk do swojej rutyny. Jednak tylko w tych rodzajach aktywności, w których czujesz się najbardziej komfortowo bez niego.

9. Zastąp niektóre rzeczy, które możesz z nim zrobić

Wspomnieliśmy już o jednym: kup zegarek. Mimo to telefon komórkowy zastąpił również setki innych narzędzi. Po części dlatego jesteś od tego tak zależny. Niektóre z narzędzi, których możesz użyć, aby uniknąć odblokowania ekranu, to kalendarz i kalkulator.

Czasami używasz wymówki i robisz obliczenia na swoim telefonie komórkowym, a później sprawdzasz najnowsze wiadomości na Twitterze przez 20 minut. Zastępując tego rodzaju narzędzia, zrozumiesz, że są rzeczy, które możesz zrobić bez telefonu komórkowego. Nie jest to urządzenie, bez którego nie można żyć, a jego patologiczne użycie można zawsze kontrolować, jeśli się na to zdecydujesz.

10. To w porządku, jeśli od czasu do czasu zdecydujesz się go wyłączyć

Wreszcie możesz po prostu wyłączyć telefon komórkowy. To tymczasowa decyzja. Niemniej jednak, prawdopodobnie wydaje się to dość ostateczne, ponieważ przecinasz pętlę, która motywuje Cię do sprawdzenia ekranu.

Spróbuj. Podczas dnia pracy, podczas snu, podczas kąpieli, uprawiania sportu lub gdy jesteś w domu, ale chcesz odpocząć od technologii. Wystarczy dotknąć przycisku, aby przeznaczyć cztery godziny swojego czasu na TikTok. W ten sam sposób wystarczy nie dotykać przycisku, aby zamiast tego zrobić coś innego.

Na koniec chcemy tylko powiedzieć, że przy tej selekcji wskazówek naszym zamiarem nie było w żaden sposób piętnowanie korzystania z technologii. W większości przypadków dzięki niemu nasze życie jest lepsze. Jednak musimy tylko zdobyć trochę równowagi, aby nie zakłóciło to całkowicie naszych nawyków. Pod koniec dnia wszyscy od czasu do czasu potrzebujemy przestrzeni, aby zapewnić naszym mózgom tak potrzebny odpoczynek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Liu, Q. Q., Zhou, Z. K., Yang, X. J., Kong, F. C., Niu, G. F., & Fan, C. Y. (2017). Mobile phone addiction and sleep quality among Chinese adolescents: A moderated mediation model. Computers in Human Behavior. 2017; 72: 108-114.
  • Parasuraman S, Sam AT, Yee SWK, Chuon BLC, Ren LY. Smartphone usage and increased risk of mobile phone addiction: A concurrent study. Int J Pharm Investig. 2017 Jul-Sep;7(3):125-131.
  • Yang, X., Zhou, Z., Liu, Q., & Fan, C. Mobile phone addiction and adolescents’ anxiety and depression: The moderating role of mindfulness. Journal of child and family studies. 2019; 28(3): 822-830.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.