Terapia dla par - skutecznie ratuje 75% związków

Terapia dla par - skutecznie ratuje 75% związków

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2018

Istnieje wiele powodów, dla których terapia dla par może okazać się pomocna. W większości przypadków są to ciągłe kłótnie, brak wspólnego życia, rutyna, brak seksu lub zdrada. Kluczem jest pójście na terapię, gdy obie osoby czują, że jest im to potrzebne i gdy mają te same cele. Terapia dla par nie ma większego sensu, jeśli jedna osoba chce naprawić związek, a druga chce go zakończyć.

Problem polega na tym, że pary czekają średnio pięć do sześciu lat na rozwiązanie swoich konfliktów. Ale do tego czasu ich związek na ogół jest już bliski końca. Terapia dla par jest najskuteczniejsza w momencie, kiedy zaczynasz czuć, że nie dogadujesz się ze swoim partnerem. Na przykład, kiedy próbujesz mu coś wyjaśnić i masz wrażenie, że nie rozumie tego, co próbujesz powiedzieć.

Terapia dla par jest o wiele bardziej skuteczna, jeśli podejmiemy ją w sytuacji, gdy konflikty nie są zbyt głębokie. Odsetek sukcesu terapii parami wynosi prawie 75%, ale im szybciej para zgłosi się po pomoc, tym większa szansa na pomyślny i skuteczny przebieg terapii. Powinno to być maksymalnie dwa lata po pojawieniu się problemów.

Terapia dla par

Czego potrzeba, by terapia dla par była skuteczna

Amerykańskie Towarzystwo Terapii Małżeństw i Rodziny twierdzi, że trzy na cztery pary, które udają się na terapię, zgłaszają poprawę swojego związku. Ludzie, którzy udają się na terapię dla par, widzą, jak poprawia się ich zdrowie psychiczne, a dwie trzecie z nich odczuwa poprawę swojego zdrowia fizycznego i wydajności pracy.

José Bustamante, sekretarz generalny Hiszpańskiej Federacji Stowarzyszeń Seksuologicznych, mówi, że pierwszym krokiem w tego rodzaju terapii jest znalezienie prawdziwego problemu. Większość par idzie na terapię z powodu częstych kłótni, ale za tym całym hałasem stoją nierozwiązane konflikty. Dlatego pierwszą rzeczą, która musi zostać przeanalizowana, jest prawdziwy powód, dla którego w związku nie układa się najlepiej.

Trzeba pracować nad dialogiem, zamiast uprawiać monolog. Innymi słowy, musisz wczuć się w uczucia drugiego człowieka. Musisz go wysłuchać, usłyszeć, co się naprawdę z nim dzieje i spróbować go zrozumieć.

Dlatego jednym z podstawowych zadań terapii jest nauczenie pacjentów słuchania, stawianie siebie na miejscu innych i komunikowania tego, co czują lub co ich dręczy bez ranienia drugiej osoby.

Kobieta i mężczyzna trzymają sięza ręce

Na co pomaga terapia dla par

Kiedy para ma problemy, obie osoby są częścią problemu i częścią rozwiązania. Ta konkretna para i powód, dla którego zdecydowała się na terapię, stanowią podstawę do decyzji o wyborze odpowiednich narzędzi, ale cel jest zawsze taki sam. Para musi nauczyć się rozwiązywać konflikty. To dotyczy zarówno tych par, które już mają problemy, jak i tych, u których kłopoty dopiero się pojawią.

Terapia dla par może mieć dwie funkcje. Z jednej strony może pomóc w zaakceptowaniu faktu, że związek się skończył. Uczy, że nie trzeba postrzegać jako swego rodzaju porażkę, ponieważ czasami najlepszym rozwiązaniem jest zakończenie relacji.

Z drugiej strony terapia dla par może również pomóc lepiej poznać siebie. Przede wszystkim może nauczyć Cię bycia lepszym partnerem w Twoich obecnych lub przyszłych relacjach.

Złączone dłonie zakochanych

Dlaczego warto iść na terapię dla par?

Terapia dla par to narzędzie, które może pomóc w identyfikacji problemów. Daje obu stronom relacji klucz do samopoznania, jak również zrozumienia ich związku. Może pomóc odkryć na nowo wartość drugiej osoby.

Terapeuta pracujący z parami przekazuje zasoby, które pomagają rozwiązywać konflikty, zapobiegać błędom w związku, nauczyć się nowych sposobów komunikowania, a na koniec znaleźć siebie i znaleźć drogę do szczęśliwszego, bardziej satysfakcjonującego związku.

W końcu terapia dla par polega na tym, aby wrócić do punktu, w którym związek był powodem do zadowolenia. Jej celem jest pomoc w powrocie, ale o mocniejszych, bardziej dojrzałych fundamentach. Warto dać szansę zarówno swojemu związkowi, jak i sobie samemu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.