Kochanie osoby o autodestrukcyjnym zachowaniu

Jeśli kochasz kogoś, kto jest autodestrukcyjny, nie zapomnij zadbać o własne dobro. Dzieje się tak, ponieważ tylko wtedy, gdy jesteś zdrowy, możesz im pomóc bez osądzania i poprowadzić ich w poszukiwaniu zasobów i profesjonalnej pomocy.
Kochanie osoby o autodestrukcyjnym zachowaniu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Kochanie osoby, która zachowuje się autodestrukcyjnie, oznacza życie w spirali cierpienia. Czujesz uporczywą potrzebę ratowania, naprawy i pomocy w dokonywaniu zmian. Jednak niewiele jest rzeczy bardziej frustrujących niż obserwowanie, jak to szkodliwe zachowanie utrzymuje się, a nawet nasila.

Musisz zrozumieć, że ich rzeczywistością rządzą impulsy, które są dla nich niezwykle trudne do kontrolowania. Wynika to również z wzorców myślowych i uprzedzeń poznawczych, które skupiają się tylko na tym, co negatywne i katastroficzne. Co więcej, ich samoocena zawodzi. Mogą również cierpieć z powodu urazu psychicznego.

Uzależnienia, samookaleczanie, brak pewności siebie, skłonność do izolacji, zazdrość, pobłażanie sobie i uporczywa obsesja, że wszystko im się nie udaje. Autodestrukcyjne zachowanie przejawia się na wiele sposobów. Niemniej rezultat jest zawsze ten sam: nieszczęście i cierpienie.

Kochanie kogoś takiego jest formą powolnego duszenia się, które może mieć na Ciebie zły wpływ. Dlatego kluczem jest wiedza, jak rozumieć i radzić sobie z tego rodzaju sytuacjami. Zobaczmy, jak to zrobić.

Osoby autodestrukcyjne mają jedną wspólną cechę. Wszyscy nienawidzą siebie. Jednak kiedy ludzie gardzą sobą, zakładają, że nie zasługują na żadną pomoc.

smutna dziewczyna

Zachowanie autodestrukcyjne

Osoba przejawia autodestrukcyjne zachowanie, gdy demonstruje działania i decyzje, które są sprzeczne z jej własnymi interesami oraz fizycznym i psychicznym dobrostanem. Harvard Medical School przeprowadziła badania, które sugerowały, że często źródłem tego zachowania są urazy z dzieciństwa.

Z a tą rzeczywistością mogą kryć się takie czynniki, jak znęcanie się, dystans emocjonalny lub utrata rodzica. Nie można jednak wykluczyć również czynników biologicznych i kontekstowych. Jednak to, co zawsze jest widoczne, to niezdolność do utrzymania stabilnego życia i cieszenia się przyjemnymi doświadczeniami. Ponadto cierpiący nie są świadomi otaczającej ich miłości.

Oto kilka przykładów zachowań i reakcji tego rodzaju ludzi:

 • Niska pewność siebie.
 • Skłonność do negatywności.
 • Użalanie się nad sobą. Innymi słowy, upieranie się, że wszystko idzie im nie tak, do tego stopnia, że wydają się cieszyć poczuciem bezużyteczności lub pecha.
 • Niezdolność do radzenia sobie z problemami, bez względu na to, jak małe mogą one być.
 • Niska samoocena.
 • Ciągłe problemy interpersonalne. Na przykład skłonność do kłótni i niezdolność do zaangażowania się w cokolwiek w perspektywie krótko- lub długoterminowej.
 • Problemy z jedzeniem i skłonność do samookaleczeń.
 • Myśli samobójcze.
 • Izolacja społeczna.
 • Odmowa przyjęcia jakiejkolwiek pomocy.
 • Szantaż emocjonalny i bycie ofiarą.

Za zachowaniami autodestrukcyjnymi często kryje się zaburzenie osobowości typu borderline (BPD).

jak kochać osobę o zachowaniach autodestrukcyjnych

Kochanie osoby z zachowaniem autodestrukcyjnym: jak możesz pomóc?

Kochanie osoby z autodestrukcyjnymi zachowaniami oznacza nieustanne zastanawianie się, dlaczego Twoje uczucie nie wystarczy, by Twój partner chciał się zmienić. Pytasz ich o takie rzeczy jak „ Dlaczego nie przestaniesz pić ze względu na mnie?” lub „Jeśli mnie kochasz i wiesz, że zawsze jestem po Twojej stronie, dlaczego myślisz o samobójstwie?”

Bycie w związku z kimś, kto nie kocha siebie, kto nie szuka pomocy i kto nawet nie próbuje się zmienić, sprawia, że w końcu toniesz pod ciężarem uczucia frustracji i odrzucenia. Także z porzucenia. To dlatego, że jeśli nie szanują siebie, na pewno nie wiedzą, jak Cię kochać tak, jak na to zasługujesz.

Jak powinieneś się zachowywać w takich sytuacjach? Oto kilka rad.

1. Zrozum psychopatologiczną rzeczywistość swojego partnera

Osoba autodestrukcyjna nie docenia lub nie zdaje sobie sprawy z wpływu swoich działań na siebie lub innych. Utknęła ona w zaprzeczaniu i spirali wstydu. Nigdy nie jest łatwo uświadomić sobie własne impulsy i zachowania. Należy pamiętać, że te kliniczne realia są zawsze objawem ukrytego zaburzenia, problemu psychicznego, który należy leczyć.

Na przykład mogą zmagać się z traumą, zaburzeniem osobowości typu borderline, zaburzeniami lękowymi lub depresją. Nie możesz jednak zmusić nikogo do zmiany, jeśli nie rozumie takiej potrzeby.

2. Chroń własne zdrowie psychiczne

Kochanie osoby o zachowaniach autodestrukcyjnych może doprowadzić Cię na skraj przepaści. Poświęcasz się i kończysz zaniedbując swoje podstawowe potrzeby, czasami aż do emocjonalnego i psychicznego wyczerpania. Jeśli jednak naprawdę chcesz pomóc, musisz ustalić granice i zrozumieć, że Twoją misją jako partnera nie jest ich „ratowanie”.

Twoim zadaniem jest być z nimi, wspierać ich we wszystkim, ale zawsze chronić swoją integralność.

3. Bądź świadomy tego, czego NIE robić

Jest wiele rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić. Są to:

 • Obsesja na punkcie zachowań partnera i branie ich do siebie.
 • Szantażowanie ich. Na przykład, mówiąc takie rzeczy jak „Gdybyś naprawdę mnie kochał, nie zrobiłbyś tego ”.
 • Wykorzystywanie wstydu lub upokorzenia, aby skłonić ich do zmiany. Na przykład, mówiąc im „Wstydzę się tego, jak się zachowujesz”.
 • Mówiąc im, że są chorzy lub szaleni i potrzebują pilnej pomocy. Tego rodzaju słowa tylko stawiają ich w defensywie i oddalają ich od Ciebie.

Niektóre strategie, które mogą pomóc

Kochanie osoby z zachowaniem autodestrukcyjnym oznacza konieczność radzenia sobie z kimś, kto jest wrażliwy, kto unika wsparcia z zewnątrz, a także zakłada, że nie zasługuje na żadną pomoc. Z tego powodu musisz miarkować to, co mówisz i co robisz. Oto kilka pomysłów:

 • Przypomnij im, że ich kochasz i że jesteś u ich boku. Nie oceniaj ich.
 • Okaż współczucie. Niech wiedzą, że rozumiesz, jak skomplikowana i trudna musi być dla nich taka sytuacja.
 • Powiedz im, że zasługują na to, by czuć się dobrze, być szczęśliwymi i że zawsze jest dostępna pomoc, kiedy tylko zechcą.
 • Zakomunikuj, że ufasz ich sile, aby zaangażować się w proces psychoterapeutyczny i przezwyciężyć swoją sytuację profesjonalną pomocą.

Na koniec rozważmy jeszcze jeden aspekt. Czasami ludzie autodestrukcyjni zachowują się w sposób szkodliwy dla innych. Na przykład mogą pojawić się zachowania agresywne. Jeśli jesteś w agresywnym związku, to całkowicie normalne i wskazane, aby zakończyć związek.

Jednak czasami, mając obsesję na punkcie ratowania drugiej osoby, narażasz się na ryzyko. Dlatego zawsze musisz pamiętać o własnych granicach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Beck, Aaron T.; Kovacs, Maria; Weissman, Arlene (1979). “Assessment of suicidal intention: The Scale for Suicide Ideation”. Journal of Consulting and Clinical Psychology. 47 (2): 343–352. doi:10.1037/0022-006X.47.2.34
 • Gvion, Yari (2015). “Traumatic Experiences and Their Relationship to Self-Destructive Behavior in Adolescents”. Journal of Infant, Child, and Adolescent Psychotherapy. 14 (4): 406–422. doi:10.1080/15289168.2015.1090863
 • van der Kolk, Bessel (December 1991). “Childhood Origins of Self-Destructive Behavior”. The American Journal of Psychiatry. 12: 1665–1671.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.