Twój partner chce uprawiać seks, ale Ty nie: co robisz?

Dość powszechnym problemem jest różnica w pożądaniu seksualnym u par. W takich okolicznościach ideałem jest zidentyfikowanie pewnych alternatyw, w których obie strony skutecznie wygrywają.
Twój partner chce uprawiać seks, ale Ty nie: co robisz?
Sergio De Dios González

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 13 września, 2023

Dość powszechną sytuacją, która dotyka par, jest różnica w pożądaniu seksualnym między nimi. Dość często słyszy się słowa: „ Mój partner chce uprawiać seks, ale ja nie ”. W takich przypadkach najważniejsze nie jest unikanie różnic, ale poszukiwanie wyważonego i sprawiedliwego rozwiązania dla obu stron.

Przyglądamy się temu zjawisku bliżej i proponujemy szereg wskazówek, gdy następnym razem znajdziesz się w sytuacji, w której Twój partner będzie chciał uprawiać seks, a Ty po prostu nie masz nastroju.

Jak często powinieneś uprawiać seks ze swoim partnerem?

Nie ma tu zasady „jednej idealnej dla wszystkich”. Wszystko zależy od indywidualnych okoliczności każdej pary.

Jednak według badań opublikowanych w 2015 roku w Social Psychological and Personality Science większość szczęśliwych par małżeńskich ma tendencję do uprawiania seksu mniej więcej raz w tygodniu.

Należy wspomnieć, że seks jest dobry dla związku. Rzeczywiście, zdrowa intymność seksualna, która może być inna dla każdej pary, wzmacnia więź między Wami. Pomaga również poczuć się bardziej usatysfakcjonowanym i połączonym.

Pięć wskazówek, kiedy Twój partner chce seksu, a Ty nie

Co się dzieje, gdy Twój partner chce seksu, a Ty nie? W końcu kochasz go i chcesz, aby był zaspokojony, ale być może zmęczenie, stres lub zmartwienie wpływają na twój popęd seksualny.

W takich przypadkach odpowiedź „nie” jest opcją, ale nie jest jedyną. Jeśli Twój partner zaczyna Cię uwodzić, ale nie jesteś zainteresowany, idealnym rozwiązaniem jest znalezienie alternatywy, która zapobiegnie poczuciu się niekomfortowo lub zirytowanym. Oto kilka sposobów, aby to zrobić:

1. Unikaj presji

Przede wszystkim Twój partner nie powinien wywierać na Ciebie presji, a Ty też nie powinnaś wywierać presji na nim. Oboje powinniście szanować swoje potrzeby i żadne z Was nie powinno zobowiązywać się do oddawania się seksualnym kontaktom.

Połączenie presji i seksualności skutkuje zwykle niechęcią, a także poczuciem przymusu. W takich okolicznościach, na dłuższą metę, seks nabierze negatywnego niuansu, który wywoła jeszcze większe odrzucenie z Twojej strony.

2. Odłóż przyjemność na później

Zawsze doceniamy spontaniczną aktywność seksualną. Czasami jednak można odłożyć spotkanie seksualne, zwłaszcza gdy obecne okoliczności nie odpowiadają jednemu z Was.

Jeśli tak jest, powinieneś być szczery i poprosić partnera o odłożenie romantycznego momentu. Tego rodzaju prośby często mogą dodać więcej emocji do związku, ponieważ oczekiwanie zwykle zwiększa uczucie pożądania.

Nie sugeruj jednak czegoś, czego ostatecznie nie zamierzasz zastosować, ponieważ sprawi to, że Twój partner będzie się źle czuł. Dlatego upewnij się, że masz czas na seks ze swoim partnerem. Coś, co może ci tutaj pomóc, to myślenie o tym jako o ważnym spotkaniu, którego po prostu nie możesz przegapić.

3. Znajdź inne sposoby na połączenie

Intymność i seksualność zawierają szereg przyjemnych elementów. Niemniej jednak, jeśli nie masz ochoty się kochać, możesz spróbować połączyć się ze swoim partnerem na inne sposoby:

  • Zaproponuj im masaż.
  • Przygotuj dla nich specjalny posiłek.
  • Weźcie razem kąpiel.
  • Przeprowadź intymną rozmowę.
  • Daj im buziaki i pieszczoty.

W niektórych przypadkach te działania i propozycje mogą w rzeczywistości doprowadzić do zwiększenia pożądania seksualnego obojga z was, co może prowadzić do seksu. W rzeczywistości dobry czas i emocjonalne połączenie torują drogę do podniecenia seksualnego dla wielu par.

Kobieta rozmawiająca z mężem w łóżku

4. Zarządzaj swoim pragnieniem

Jeśli Twój partner chce seksu, a Ty nie, ważne jest, abyście oboje pamiętali, że za swoją seksualność odpowiadacie sami. Oznacza to, że jeśli jedno z was ma mniejsze pragnienie, możesz znaleźć sposób, aby to rozwiązać. Na przykład możesz bardziej połączyć się z własnym erotyzmem, czytając więcej na ten temat.

Z drugiej strony ci, którzy mają wyższy popęd seksualny, mogą szukać sposobów na radzenie sobie z nim. Czasami odpowiedzialność za zaspokojenie potrzeb seksualnych spoczywa w całości na parze, ale nie musi tak być. W tym kontekście zawsze można coś zrobić, na przykład sprawić sobie przyjemność.

5. Pielęgnuj empatię

Rozmowa z partnerem ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia jego potrzeb i oczekiwań dotyczących seksu. Ponadto jest kluczem do ich zrozumienia i docenienia.

Postaw się na miejscu partnera i staraj się nie brać niczego do siebie, zwłaszcza jeśli wyraża frustrację z powodu odrzucenia. Często w środku dzieje się o wiele więcej, niż na pierwszy rzut oka. Dlatego powinieneś zadać sobie pytanie, jak mogą się czuć lub jak możesz im pomóc.

Wreszcie, jeśli niezgodność seksualna nadal powoduje problemy o narastającej intensywności, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u psychologa lub seksuologa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Besoain, C; Sharim, D.; Carmona, M.; Bravo, D. & Barrientos, J.(2017). Sin conflicto y sin deseo: Las tensiones de la individualización en la experiencia de pareja de jóvenes chilenos. CES Psicología, 10(1), 109-128. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=423550874008
  • Moral de la Rubia, J. (2011). Frecuencia de relaciones sexuales en parejas casadas: diferencias entre hombres y mujeres. Estudios sobre las Culturas Contemporáneas, XVII(33), 45-76. ISSN: 1405-2210. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=31618563004
  • Sánchez, C.; Corres, N.; Blum, B. & Carreño, J. (2009). Perfil de la relación de factores psicológicos del deseo sexual hipoactivo femenino y masculino. Salud Mental, 32(1), 43-51. ISSN: 0185-3325. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=58212260006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.