Dlaczego i jak menopauza wpływa na popęd seksualny?

Dlaczego i jak menopauza wpływa na popęd seksualny?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Być może wiesz, że menopauza wpływa na popęd seksualny kobiety, ale czy wiesz dlaczego tak się dzieje? Czytając dzisiejszy artykuł poznasz przyczyny takich zmian oraz dowiesz się jak sobie z nimi poradzić.

Kobiety zmagają się z większą ilością problemów z libido po menopauzie, ponieważ wydaje się, że menopauza wpływa na popęd seksualny. Po menopauzie spada poziom estrogenu, co może prowadzić do spadku pożądania i sprawia, że seks staje się bardziej bolesny.

Kobiety, które znajdują się w okresie menopauzy i już go zakończyły, mogą zauważyć, że nie podniecają się tak łatwo jak wcześniej i że straciły wrażliwość. To może prowadzić do spadku zainteresowania seksem. Poza tym niższy poziom estrogenu może nawet wpływać na przepływ krwi do pochwy oraz zmniejszać jej nawilżenie.

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy w jaki sposób menopauza wpływa na popęd seksualny i co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje libido.

Menopauza i libido

Menopauza może wpływać negatywnie na Twój związek z powodu zmian fizycznych i hormonalnych, które pojawiają się u każdej kobiety na tym etapie życia.

Do niektórych z objawów i skutków ubocznych menopauzy zaliczamy między innymi niepokój, problemy z kontrolowaniem pęcherza, niski popęd seksualny, depresję, problemy ze snem oraz przybieranie na wadze.

Obrażona para w łóżku - jak menopauza wpływa na popęd seksualny

Takie symptomy mogą wpływać na jakość życia kobiety, jej związek z partnerem, a nawet na jej poczucie własnej wartości.

Należy wyjaśnić, że nie wszystkie kobiety po menopauzie doświadczają spadku libido i popędu seksualnego. Okazuje się, że u niektórych z nich zainteresowanie współżyciem wzrasta. Taka sytuacja może wiązać się częściowo z faktem, że kobiety po menopauzie nie muszą martwić się zajściem w ciążę.

Wiele kobiet po menopauzie posiada również mniej obowiązków, co pozwala im się rozluźnić i bardziej cieszyć seksem oraz intymnością.

Kobiety, które przechodzą przez menopauzę, z wielu powodów doświadczają spadku libido. Badanie przeprowadzone w 2012 r. przez Geisinger Medical Center’s Women’s Health Services w Danville w Pensylwanii wykazało, że od 68 do 86,5% kobiet po menopauzie cierpi z powodu problemów natury seksualnej.

Dlaczego menopauza wpływa na popęd seksualny?

Spadek poziomu estrogenu może zmniejszać przepływ krwi do pochwy. To z kolei może sprawić, że tkanki pochwy i warg sromowych staną się cieńsze, a tym samym mniej wrażliwe na stymulację.

Zmniejszony dopływ krwi wpływa również na nawilżenie pochwy oraz ogólny poziom podniecenia. W konsekwencji niektóre kobiety nie czerpią przyjemności z seksu i mają trudności z osiągnięciem orgazmu. Dla części kobiet seks może być również niewygodny, a nawet bolesny.

W okresie przedmenopauzalnym i menopauzalnym pojawiają się również wahania poziomu hormonów. To może wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne, co również może przełożyć się na spadek libido.

Po menopauzie na poziom pragnienia seksualnego może także wpływać stres. Menopauza nakłada się często na problemy osobiste i zawodowe, które utrudniają codzienne życie. Możesz mieć problemy z nastolatkami, być zmuszona do opieki nad starszym rodzicem lub mieć więcej obowiązków w pracy. Istnieje wiele potencjalnych stresorów.

Takie zmiany hormonalne mogą również wywoływać irytację oraz zwiększać ryzyko rozwoju depresji. To z kolei utrudnia radzenie sobie z codziennymi stresorami.

W artykule opublikowanym w Journal of Women’s Health stwierdzono, że kobiety, które doświadczyły znaczących skutków ubocznych menopauzy są bardziej narażone na pojawienie się spadku libido. Do takich skutków ubocznych zaliczamy między innymi uderzenia gorąca, depresję, niepokój, problemy ze snem i zmęczenie.

Pośród innych czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia niskiego popędu seksualnego, znajdują się choroby przewlekłe, palenie oraz brak wystarczających ilości ćwiczeń.

Jak poprawić popęd seksualny po menopauzie?

Kobieta może podjąć wiele działań, aby zwiększyć swój poziom libido. Może na przykład zdecydować się na leczenie farmakologiczne, wprowadzić zmiany w swoim stylu życia lub stosować domowe remedia.

Jeśli doświadczasz zmian w tkance pochwy, takie jak choćby spadek jej grubości i suchość, możesz zdecydować się na terapię hormonalną. Jedno z badań wykazało, że u kobiet, które stosowały terapię hormonalną, pojawiał się większy popęd seksualny w porównaniu z grupą kontrolną.

Starsza para w łóżku

Niestety terapia estrogenem nie gwarantuje odzyskania popędu seksualnego. Alternatywę dla leczenia suchości stanowi używanie lubrykantów na bazie wody podczas współżycia.

Co więcej, istnieją terapeuci specjalizujący się w dysfunkcjach seksualnych, którzy mogą pomóc Ci odzyskać libido. Należy zauważyć, że do terapeuty powinnaś udać się razem z partnerem, ponieważ może to poprawić szansę na zauważenie rezultatów terapii.

Objawy związane z menopauzą można również zmniejszyć zwiększając swoją codzienną aktywność fizyczną. Stosowanie zrównoważonej i zdrowej diety może również wpłynąć pozytywnie na Twoje ogólne samopoczucie i zwiększyć Twoje libido.

Poza tym istnieje wiele naturalnych suplementów, które pomagają podnieść poziom libido. Jednak warto dokładnie czytać ich etykiety i upewnić się, że nie będą wchodziły w negatywne interakcje z innymi stosowanymi lekami lub terapiami. Powinnaś również sprawdzić czy nie mają skutków ubocznych ani przeciwwskazań.

Najlepiej byłoby porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku lub suplementu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.