Jak zachować bliskość z partnerem na odległość

Jak zachować bliskość z partnerem na odległość
Beatriz Caballero

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Beatriz Caballero.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Bliskość jest zdefiniowana jako intymna i zarezerwowana duchowa strefa osoby lub grupy, szczególnie rodziny. Abstrakcyjna, ale głęboka koncepcja, która obejmuje nasze najbardziej prywatne aspekty i w niektórych przypadkach relacje, które mamy. W rzeczywistości pary, które z jakiegoś powodu muszą oddzielić się fizycznie od siebie, ale nadal chcą być razem, muszą nauczyć się utrzymywać bliskość z partnerem na odległość.

Zachowanie bliskości niekoniecznie oznacza mieszkanie w tym samym mieście lub wspólne mieszkanie w tym samym domu. Wiele par jest fizycznie blisko siebie, ale nie emocjonalnie.

To poczucie intymności, związku, bycia z drugą osobą, ułatwia bliskość. Bardzo ważne jest, aby nauczyć się utrzymywać lub wzmacniać relacje ze swoim partnerem, szczególnie w związkach na odległość. Porozmawiajmy o tym, w jaki sposób zachować bliskość z partnerem na odległość.

Jak zachować bliskość ze swoim partnerem na odległość

Doświadczenie nauczyło nas, jak utrzymywać nasze relacje, ale są rzeczy, które należy mieć na uwadze w związkach na odległość. Oto kilka kluczy, które pomogą Ci zachować bliskość ze swoim partnerem:

  • Zarządzaj komunikacją. Wiedz jak, kiedy i o czym porozmawiasz ze swoim partnerem. Nie tylko zmniejsza to lęk i niepewność ale także pomaga w rozmowach. To znaczy, nie musisz już planować wszystkich tematów do rozmowy, tylko te ważne. Zalecamy na przykład uzgodnienie harmonogramu rozmów telefonicznych.
wideo rozmowa jako sposób na bliskość z partnerem na odległość
  • Propaguj ekspresję i komunikację uczuć. Ważna jest wiedza o tym, jak się czujesz. Wiedząc, co cię niepokoi lub jakie sytuacje powodują, że czujesz się gorzej, możesz przekazać informacje o tym, kim jesteś. Wyrażanie emocji jest bardzo ważne, ponieważ nie widzicie się nawzajem każdego dnia. Pytania typu “Co czułeś?” i “Jak się czujesz?” pozwalają nam wyrazić nasze uczucia.
  • Zamiast się stresować lub martwić, bądź pewny siebie. Dzięki technologii wysyłanie zdjęć, filmów lub audio jest łatwe. Trzeba jednak bardzo uważać na te rzeczy. Jest inaczej, gdy wysyłasz zdjęcie, ponieważ pamiętasz swojego partnera niż wysłanie go, ponieważ jest ono wymagane lub jest środkiem kontroli. W takich przypadkach ważne jest, aby nie wymagać natychmiastowej odpowiedzi od drugiej osoby i szanować swoją prywatną przestrzeń.
  • Uważaj na to, w jaki sposób dzielisz się swoimi problemami. Rozmowa z partnerem o Twoich problemach jest ważna ale bądź ostrożny z tym, jak je wyrażasz, ponieważ możesz wywołać wielki strach lub bezradność. Użyj jasnego i prostego języka i ćwicz aktywne słuchanie. Również stawianie się w miejscu drugiej osoby może być bardzo pomocne.
  • Staraj się robić realistyczne plany. Odległość może grać z tobą w gry umysłowe, a nawet może sprzyjać rozczarowaniu. Dlatego ważne jest, aby zarządzać różnicą między oczekiwaniem a rzeczywistością. Oceń, jak wpływa na to odległość.

Co z bliskością fizyczną?

  • Porozmawiaj o seksie przez telefon lub internet. Jeśli chcesz wypróbować seks przez telefon lub cyberseks, dowiedz się, jak to powiedzieć partnerowi, ponieważ może to zinterpretować na wiele sposobów. Ważne jest, aby omówić ten temat z wielką starannością i szacunkiem do drugiej osoby a także, aby rozmawiać na ten temat z wielką empatią.
  • Zaakceptuj różnice. Każda osoba jest światem, a każdy partner jest wszechświatem. Potrzeba bliskości jest czymś osobistym, o czym musisz rozmawiać. Nie powinieneś sprawiać, aby twój partner musiał zgadywać. To normalne, że mamy różne opinie, o ile nie ma złych intencji ani agresywności. Po prostu mamy inny sposób patrzenia na życie.

Jak zapewne zauważyłeś, utrzymywanie bliskości z partnerem w związku na odległość nie jest usłane różami. Wymaga to uwagi, wysiłku, empatii i szacunku, aby tworzyć zdrowe i silne związki.

Moc wspomnień

Wspomnienia odgrywają ważną rolę w związku na odległość. Ważne są myśli o szczęśliwych chwilach, trzymaniu za ręce podczas spacerowania i cudownych uściskach. Wspomnienia te mogą być pomocą na bliskość z partnerem na odległość. W rzeczywistości, dla wielu par, rozmawianie o tych nieuchronnych myślach wzmacnia więzi.

Zdjęcia par - bliskość z partnerem na odległość

Kiedy myślisz o chwilach razem lub o czymś, co przypomina Ci o twoim partnerze, jednocześnie wychwalając ich dobre cechy lub robiąc plany, osłabia to poczucie odległości. Uczucie, które czasami nas przytłacza.

Wasze zaufanie do siebie i partnera, absolutny szacunek i empatia mogą pomóc. Odległość dzieli tylko ciała, nie serca. Możesz pokonać wyzwanie polegające na utrzymaniu bliskości w związku na odległość z dużą siłą woli i wysiłkiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.