Leczenie dysfunkcji seksualnych u kobiet

Dysfunkcje seksualne kobiet są raczej umniejszające i dokuczliwe. W tym artykule przedstawiono różne techniki, które kobiety mogą stosować w celu zwiększenia pożądania seksualnego, podniecenia seksualnego, szans na osiągnięcie orgazmu, a następnie satysfakcji seksualnej.
Leczenie dysfunkcji seksualnych u kobiet

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2023

Dysfunkcje seksualne kobiet są zwykle mniej znane niż mężczyzn ze względu na ograniczenia kulturowe. Ignorowanie ich nie sprawia jednak, że są mniej uciążliwe, uciążliwe i ograniczające. Są pewne zabiegi, które pomagają się z nimi uporać.

Najistotniejsze problemy seksualne u kobiet wynikają z braku pożądania seksualnego, braku podniecenia seksualnego, problemów z osiągnięciem orgazmu lub bólu podczas seksu. Tak czy inaczej i chociaż istnieją specyficzne techniki dla każdego problemu, można zidentyfikować wspólne terytorium w większości interwencji.

„Zamiast czerpać przyjemność z seksu lub angażować się ze swoimi partnerami w celu zapewnienia satysfakcji seksualnej, kobiety, rozproszone przez zapach, odczuwanie i wygląd ich ciała, stają się niezdolne do myślenia o własnej przyjemności”.

-Soraya Chemaly-

Motywacja do zmiany: Ty czy Twoja ukochana?

Psychologia interweniuje nie tylko w samą dysfunkcję, jeśli chodzi o leczenie dysfunkcji seksualnych kobiet, ale na każdym etapie reakcji seksualnej. To dlatego, że są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli jeden etap nie wystąpi, następne też nie. W ten sposób partnerzy poczują się dziwniej, a kobieta nawet ich nie pozna symptomów.

Ważne jest również, aby znać motywację, która wspiera zapotrzebowanie kobiety. Może to być wzrost przyjemności, ale także chęć zaspokojenia swojej ukochanej. W drugim przypadku jednym z pierwszych punktów interwencji będzie analiza, a w niektórych przypadkach restrukturyzacja przyczyn, które doprowadziły do konsultacji.

Kobieta siedząca na skraju łóżka.

Styczność dysfunkcji seksualnych kobiet: odpowiednia ocena

Niezbędne jest posiadanie informacji o kilku aspektach przed rozpoczęciem leczenia kobiecych dysfunkcji seksualnych:

 • Oczekiwania związane z terapią.
 • Czy istnieją problemy z obrazem siebie i poczuciem własnej wartości?
 • Stresory nieseksualne (śmierć lub poród).
 • Jakość romantycznej więzi.

Po dokonaniu oceny następnym krokiem będzie zaprojektowanie interwencji. Będzie zawierać te strategie lub środki, które najlepiej pasują do danego przypadku. Te, które okazały się skuteczne w badaniach naukowych.

Witaj pożądanie seksualne; niepokój – żegnaj!

Wśród metod leczenia dysfunkcji seksualnych u kobiet, technika koncentracji sensorycznej jest użyteczna, aby ułatwić kobietom uruchomić pożądanie seksualne, które zostało osłabione przez kilka czynników. Ta technika ma na celu odzyskanie utraconej wrażliwości poza kontaktem genitalnym.

Głaskanie, gesty, sposoby wzbudzania pożądania, zrozumienie i wykorzystanie erogennej siły, która może mieć kontakt z określonymi obszarami skóry, eksperymentowanie i poszukiwanie nowych doznań. Terapeuta daje wskazówki kobiecie i jej kochankowi (ich udział jest ważny w tego typu technikach), takie jak:

 • Naprzemienna stymulacja zmysłowa. Dotykanie się. Tutaj kobieta dotyka, wącha i całuje swojego kochanka, aby się podniecić. Para robi to naprzemiennie – nigdy w tym samym czasie – tak, że ich partner również będzie musiał zrobić to samo później. Genitalia są wykluczone z tej eksploracji, a zwłaszcza we wczesnych stadiach procedury.
 • Naprzemienne dotykanie narządów płciowych. Po raz kolejny kochankowie na zmianę się dotykają i nie dochodzi do penetracji. Jest w porządku, aby jeden partner wspierał drugiego, który ma erekcję, ale założeniem nie jest jeszcze osiągnięcie orgazmu.
 • Jednoczesne ruchy zmysłowe i dotykanie genitaliów. Założeniem tutaj jest jednoczesne stymulowanie się nawzajem bez dojścia do współżycia, ani orgazmu. Ważne jest, aby cieszyć się tym, co sobie nawzajem robicie.
 • Orgazm pozapochwowy. Polega on na osiągnięciu orgazmu bez penetracji.

Ważne jest, aby ta technika była używana tylko do stymulowania pożądania lub zwiększania pobudzenia. Dzieje się tak, ponieważ celem jest prawdziwa, powolna i trwała przyjemność. Później para może spróbować orgazmów dopochwowych i pozapochwowych.

Mięśnie pochwy mogą mówić

Aby zwiększyć przyjemność ze współżycia seksualnego, a tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo współżycia, kobieta może trenować mięśnie pochwy. Najbardziej wrażliwym obszarem jest wejście do pochwy. Tak więc trening tych mięśni może zwiększyć ich moc.

Szkolenie realizowane jest w następujących fazach:

 • Lokalizowanie mięśni biorących udział w oddawaniu moczu. Aby to zrobić, napinaj mięśnie łonowo-guziczne – nie mięśnie nóg czy pośladków – trzy lub cztery powtórzenia za każdym razem, gdy musisz iść do łazienki.
 • Wykonuj ćwiczenia napinająco-relaksacyjne w różnych pozycjach w ciągu dnia, podczas wstawania lub leżenia, każda postawa będzie odpowiednia. Daje to poczucie kontroli nad pochwą.
 • Siła i częstotliwość. Kiedy już kontrolujesz położenie i ruch, możesz trenować częstotliwość i siłę skurczu. Po osiągnięciu tego przyjemne uczucie jest większe, gdy decydujesz, kiedy zamknąć i otworzyć pochwę. Bądź jednak ostrożna! Pamiętaj też, że nie możesz tego osiągnąć w jeden dzień. Dlatego ćwiczenia są kluczowe. Spróbuj zrobić to w seriach, trochę jak przysiady.

Tak wygląda orgazm?

Polecany jest również program masturbacji, który zwiększa poczucie kontroli i wiedzy kobiety o własnym ciele, aby zwiększyć podniecenie i szanse na osiągnięcie orgazmu. Zwykle przebiega zgodnie z następującymi etapami:

 • Samopoznanie ciała. Może to trwać przez długi czas, ponieważ obraz ciała i niepewność odgrywają kluczową rolę. Dlatego ważne jest, aby kobieta czuła się dobrze ze sobą.
 • Eksploracja narządów płciowych. Gdy kobieta jest zadowolona z własnego wizerunku ciała, spojrzy na siebie w lustrze i dowie się, gdzie znajdują się wargi sromowe i łechtaczka.
 • Samostymulacja seksualna i genitalna, w której podniecenie nie jest celem ostatecznym i oczywiście bez udziału kochanka.
 • Zwiększenie czasu trwania i intensywności masturbacji oraz stymulacji aż do osiągnięcia orgazmu. Musi odbywać się to bez wysiłku, ponieważ może się nie zdarzyć, jeśli kobieta jest zbyt zainteresowana osiągnięciem tego.
 • Stymulacja mechaniczna poprzez użycie wibratorów, wibratorów, odczyty erotyczne itp. Stymulacja mechaniczna jest przydatna, gdy stymulacja ręczna nie działa.

Punkty cztery i pięć nie zawsze są konieczne, zwłaszcza jeśli program masturbacji odniósł sukces. W wielu przypadkach lepiej jest, aby program masturbacji był przeprowadzany solo. Jednak kochanek może uczestniczyć w drugim etapie. Dzieje się tak dlatego, że ostatecznym celem jest satysfakcjonujące życie seksualne z nimi.

Kobieta się masturbuje.

Zamykaj i otwieraj się

Pochwicę definiuje się jako mimowolne skurcze mięśni dna miednicy otaczających pochwę. Czasami kurczy się po bolesnym stosunku, nawet jeśli nie ma dyspareunii, która przejawia się bólem przy penetracji. Standardowe leczenie pochwicy jest zgodne z następującymi wytycznymi:

 • Kobieta musi manipulować własną pochwą, ściskając ją, rozluźniając, przesuwając i narażając się na wszystko, czego się boi. To normalne, że na początku jesteś sztywna, a niepokój stopniowo się zmniejsza. Powoli zaczynaj wprowadzać elementy różnej wielkości, takie jak jeden palec, dwa palce, a nawet większe przedmioty (niektórzy używają małych warzyw, a potem przechodzą do większych).
 • Manipulacja pochwą przez kochanka.
 • Penetracja. Kochanek może to zrobić palcami, jeśli mięśnie się kurczą.
 • Normalizacja. Celem tutaj jest uprawianie seksu, kiedy tylko chcą.

Dysfunkcja seksualna kobiet – kiedy kobieta czuje się doskonale, ale tak naprawdę nie lubi seksu

Wiele kobiet przychodzi na terapię bez widocznych dysfunkcji seksualnych. Dlatego ocena jest niezbędna i musi obejmować następujące obszary:

 • Indywidualna stabilność emocjonalna. Mogą występować problemy z nastrojem, takie jak depresja lub lęk, lub fizyczne, takie jak zaburzenia odżywiania.
 • Przekonania, atrybucje i oczekiwania. Niektórzy ludzie są niezadowoleni seksualnie, ponieważ seks nie przypomina filmów ani porno.
 • Jakość ich związku i wspólna stabilność emocjonalna.
 • Niezgodność co do częstotliwości seksu. Można się z tym bawić, osiągając wzajemne porozumienia. Nie muszą uprawiać seksu, ale mogą uciekać się do pieszczot i masturbacji.

Wyzwolenie seksualne sprawiło, że kobiety zwróciły uwagę na własną satysfakcję. To dlatego wiele kobiet odpowiada teraz za własne pożądanie seksualne, poznało siebie i nauczyło się masturbować i kochać siebie przed szukaniem związku z innym. Pomocne w tym zakresie są również terapie kobiecych dysfunkcji seksualnych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.