Trzej Królowie - czy znasz ich historię?

Trzej Królowie - czy znasz ich historię?

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Trzej Królowie zostali opisani w Ewangelii św. Mateusza. Ich historia mówi, że władcy ci przybyli ze Wschodu, szukając „króla Żydów” i że prowadziła ich gwiazda.

Pochodzenie Trzech Króli może być nieznane dla wielu, mimo że jest to tradycja bardzo ugruntowana w naszym społeczeństwie. Do tego stopnia, że od ich dzień został uznany za święto państwowe w naszym kraju. Dowiedzmy się zatem, kim byli Trzej Królowie. 

Jest to również tradycja, która zainspirowała wiele dzieł sztuki od samego początku. Jest to temat, którym zajmowali się różni malarze i rzeźbiarze na przestrzeni wieków. Legenda dla dzieci w wielu krajach mówi o trzech „mędrcach”, którzy przybywają ze Wschodu podążając za gwiazdą, aby zostawić prezenty w domach.

Magowie, bogaci królowie z mnóstwem skarbów decydują, które dzieci dostają prezenty i na co każdy zasługuje. Wcześniej dzieci napisały list, w którym opisują swoje życzenia, odczucia i, co najważniejsze, jak się sprawowały w zeszłym roku.

Trzej Królowie w stajence

O tej porze roku opowieść o Trzech Królach napełnia serca dzieci nadzieją i magią. Prawdopodobnie będą z niecierpliwością oczekiwać na swoje prezenty i karmić swoją wyobraźnię w noc królów. Uczucia, które pojawiają się nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych, którzy podtrzymują żywą legendę o królach dla najmłodszych. Przez co sami stają się częścią tradycji.

Ale jakie jest prawdziwe pochodzenie Trzech Króli? Gdzie narodziła się ta tradycja i jak powstała w naszym społeczeństwie? Opowiemy Ci o tym w naszym artykule.

Trzej Królowie ze Wschodu

Pochodzenie Trzech Króli znajduje się w Ewangelii Mateusza, jednak bez podawania imion i konkretnych danych. Mówi, że magowie przybyli ze Wschodu w poszukiwaniu „króla Żydów”, który urodził się w Jerozolimie, do której doprowadziła ich gwiazda.

Ta gwiazda zaprowadziła ich do Jezusa urodzonego w Betlejem i któremu złożyli swoje ofiary (złoto, kadzidło i mirrę).

To w III wieku p.n.e. uznano, że byli mędrcami. Orygenes, pisarz i główny promotor teologii chrześcijańskiej jako pierwszy zaproponował, aby byli trzema mędrcami  z powodu trzech prezentów ofiarowanych dziecku (złoto, kadzidło i mirra). Jednak w wielu językach nazywa się ich “magicznymi królami”.

W VI wieku po Chrystusie znane dziś imiona trzech mędrców pojawiają się po raz pierwszy z ręki historyka Agnello w jego pracy Pontificalis Ecclesiae Ravennatis. W tej pracy Melchior, Kacper i Baltazar używają tych imion i różnią się wiekiem.

Z biegiem czasu Trzej Królowie zaczęli być reprezentowani przez trzy rasy uważane za najbardziej popularne w średniowieczu. W taki sposób król Baltazar reprezentuje Afrykanów, król Melchior ucieleśnia Europejczyków, a Kacper Azjatów.

Słowo „mag” pochodzi z perskiego i oznacza kapłana. Później słowo to przeszło do greckiego jako „magoi”, odnosząc się do ludzi, którzy studiowali gwiazdy w pragnieniu poszukiwania Boga. Z greckiego przeszedł na łacinę jako mag, gdzie dotarł do hiszpańskiego „mago”.

Trzej Królowie i tradycje w Hiszpanii

Od XIX wieku tradycja Trzech Króli rozpoczęła się w Hiszpanii jako święto dla dzieci na cześć wschodniego dnia świętego Mikołaja. Zgodnie z tradycją noc Trzech Króli, noc przed Objawieniem Pańskim stała się momentem, kiedy królowie ci przychodzą zostawiać prezenty w domach.

Choinka

W 1866 r. odbyła się pierwsza parada Trzech Króli w Alcoy (Alicante). Tradycja rozprzestrzeniła się na resztę kraju, a później na inne państwa, zwłaszcza latynoskie.

Historia Trzech Króli, zgodnie z Biblią, sięga czasów narodzin Jezusa Chrystusa.

Wpływ tradycji na sztukę

Trzej Królowie odegrali wielką rolę w historii sztuki, ponieważ stali się inspiracją dla wielu artystów. Wśród nich wyróżniamy dzieła Sandro Botticellego, Leonarda da Vinci i El Bosco, które przedstawiają scenę Adoracji Trzech Króli.

Również w architekturze wyróżnia się legenda Trzech Króli. W Hiszpanii w Ahedo de Butrón (Burgos) możemy podziwiać piękny romański tympanon. Możemy również podać jako przykład drzwi wejściowe do romańskiego kościoła Santo Domingo de Soria, w którym reprezentowany jest kult królów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.