Dzieci z autyzmem: 7 metod udzielenia im wsparcia podczas kryzysu koronawirusa

Zmieniające się procedury i czynniki, takie jak odosobnienie, dotyczą szczególnie jednej bardzo wrażliwej grupy. Są nią dzieci z autyzmem. Musimy zrozumieć ich potrzeby i zapewnić im niezbędne wsparcie. Zaprezentowane przez nas dzisiaj wskazówki mogą im naprawdę pomóc!
Dzieci z autyzmem: 7 metod udzielenia im wsparcia podczas kryzysu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Dzieci z autyzmem z dnia na dzień straciły swoją standardową rutynę. Zostały oderwane od swojej normalności i od tych wytycznych, których przestrzegały każdego dnia. Od czegoś, co dawało im poczucie bezpieczeństwa, znaczenia, spokój, a nawet radość.

Dzieci z autyzmem podczas obecnego kryzysu wywołanego przez koronawirusa potrzebują naszej pomocy. To powinien być kolejny priorytet, o którym powinniśmy zawsze pamiętać. Obecnie wiele rodzin ma poważne problemy związane z tą nową sytuacją.

Każdy, kto nie doświadczył tego, czym są dzieci z autyzmem, z pierwszej ręki – nieważne, czy będąc rodzicem, czy choćby nauczycielem pracującym z ludźmi ze szerokim spektrum zaburzeń autystycznych -, nie zrozumie, co dla nich oznacza taka zmiana.

Oczywiste jest to, że każdy z nas odczuwa skutki tych nietypowych okoliczności. Wszyscy wstrzymujemy swoje plany, zadania, nawyki, a nawet pracę. Możesz jednak także zobaczyć i usłyszeć frustrację u dzieci, młodzieży lub dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD).

Niektóre dzieci z autyzmem uporczywie wykazują powtarzalne ruchy i zachowania. Inne mogą zachowywać się agresywnie. Zdecydowana większość ucieka się jednak do milczenia, a nawet płaczu. Jeśli wcześniej niewiele się komunikowały ze światem zewnętrznym, teraz będą mówić jeszcze mniej. Zagubiły się w nowych procedurach i zasadach, których nie rozumieją.

Dlatego też społeczeństwo musi być bardziej wrażliwe na tę grupę oraz zapewniać im pomoc i zasoby.

Zmieniające się procedury i czynniki, takie jak odosobnienie, dotyczą właśnie najbardziej tej jednej bardzo wrażliwej grupy jaką są dzieci z autyzmem. Musimy zrozumieć ich potrzeby i zapewnić im niezbędne wsparcie. Zaprezentowane przez nas dzisiaj wskazówki mogą im naprawdę pomóc!

Siedem strategii, dzięki którym dzieci z autyzmem będą mogły uzyskać od nas wsparcie podczas kryzysu spowodowanego koronawirusowem

Na przykład w Hiszpanii Ministerstwo Zdrowia zezwoliło osobom z autyzmem na wyjście z domu w towarzystwie członka rodziny. To samo obejmuje także dzieci z autyzmem. Powinny one to jednak zrobić przy zastosowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa i certyfikatów potwierdzających ich przypadłość.

Te codzienne spacery to dla nich powiew świeżego powietrza i coś, co należy uszanować. Niestety i choć może nas to zaskoczyć, wielu ludzi krzyczy na takie osoby z balkonów, gdy je widzą.

Takie specjalne zezwolenie jest nieuniknioną koniecznością dla tych dzieci i młodzieży. Nie możemy zapominać, że grupa ta nie będzie już mogła chodzić na dedykowane dla niej sesje terapeutyczne i że ich potrzeby nie będą już zaspokojone.

Klocki to dobra zabawa dla dzieci z autyzmem

Wiele osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wykazuje poważne problemy z przystosowaniem się do obecnych warunków. Jest to tak poważny problem, że może nawet zagrozić całym ich rodzinom.

Emocje i frustracja narastają w takich osobach jak bomba zegarowa. W efekcie tego może to przerodzić się w bardzo problematyczne zachowanie. Dzieci z autyzmem mogą stać się agresywne lub zacząć się samemu okaleczać. Chociaż większość popada w destrukcyjne i powtarzalne zachowania, rozwijają również w sobie echolalię, powtarzając te same frazy w kółko.

Aby pomóc dzieciom z autyzmem podczas kryzysu wywołanego koronawirusem, musisz wziąć pod uwagę szereg strategii. Poniżej prezentujemy tylko niektóre przykłady z nich.

1. Wyjaśnij im nowe procedury poprzez rysunki i karty

Dzieci i młodzież z zaburzeniami ze spektrum autyzmu muszą dostosować się do nowych procedur. Aby mogły je szybko i sprawnie zrozumieć, możemy użyć w tym celu rysunków określających, która czynność jest wykonywana w danym momencie.

Musimy dawać im jasne, proste i pozytywne instrukcje od momentu, gdy wstają rano z łóżka. Możemy stworzyć im wizualny harmonogram i umieścić go na ścianie, aby nasze dzieci z autyzmem mogły o tym pamiętać przez cały czas.

2. Ubierajmy dzieci z autyzmem tak, jakby szły na swoje standardowe zajęcia

Jednym ze sposobów na zachowanie „normalności” jest umożliwienie dziecku ubierania się tak, jakby chodziło na swoje normalne zajęcia. Unikaj przebywania w piżamie przez cały dzień. Ważne jest również, aby postępować zgodnie z tą samą procedurą szkolną.

3. Poświęć czas na szczególne zainteresowania swego dziecka

Większość dzieci, zarówno autystycznych, jak i neurotypowych, często ma jakieś szczególne zainteresowania, które nie zawsze są związane z konkretnym przedmiotem szkolnym.

Zabawa z dzieckiem

Wiele osób lubi na przykład rysować, opiekować się zwierzętami, tworzyć muzykę, spacerować lub oglądać filmy. Musimy być kreatywni w wymyślaniu gier lub projektów, które skupią ich na tym właśnie konkretnym hobby.

4. Proste i motywujące codzienne ćwiczenia

Jednym z kluczowych aspektów pozwalających zapewnić wsparcie dzieciom z autyzmem podczas kryzysu spowodowanego przez koronawirusa jest zachęcenie ich do ruchu i ćwiczeń fizycznych. To prawda, że tacy chłopcy i dziewczęta nie mają zbyt dobrej koordynacji ruchowej i zwykle są pozbawieni poczucia rytmu, ale powinni się mimo tego poruszać i pozostać aktywni.

Możesz znaleźć na przykład zabawne rodzaje tańców na YouTube, a także proste ćwiczenia, które zachęcą dzieci z autyzmem do ruchu i wytworzą u nich pozytywne emocje.

5. Karty emocji informujące o tym, jak się czują dzieci z autyzmem

Innym wyjątkowym zasobem w tym kontekście jest używanie „kart emocji”. To tylko kwestia stworzenia rysunków, w których różne twarze wyrażają uczucia, takie jak smutek, gniew, szczęście i nuda.

Przez cały dzień osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu mogą doświadczać uczuć i wrażeń, których nie potrafią okazać. Eksperci zalecają, aby takie dzieci z autyzmem miały do dyspozycji zasoby pozwalające im to zrobić. Dzięki temu będą mogły pokazać członkom swojej rodziny, jak się czują w danym momencie.

6. Ogranicz dostęp do zdjęć i informacji o pandemii

O ile to możliwe, dzieci z autyzmem nie powinny być narażone na zalew wszystkimi najnowszymi informacjami na temat pandemii. Wybierz zamiast tego oglądanie filmów i czas spędzony na zajęciach rekreacyjnych.

Dziecko na spacerze

Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu są bardzo wrażliwe i mogą z łatwością gryźć w sobie lęk i cierpienie. Myśl, że ich dziadkowie umrą lub że mama i tata zachorują, może naprawdę zamieszkać w ich umysłach i wytworzyć w nich gigantyczne pokłady smutku i lęku. Tak więc kontroluj, co oglądają przez cały czas.

7. Wsparcie zdalne

Aby pomóc dzieciom z autyzmem podczas kryzysu wywołanego przez koronawirusa, rodziny nie mogą być pozostawione same sobie. Muszą mieć wsparcie na odległość, z psychologami za pośrednictwem rozmów wideo lub z terapeutami, którzy przychodzą do domu, aby towarzyszyć dzieciom podczas wycieczek.

Rodziny powinny również mieć kontakt z innymi rodzinami będącymi w tej samej sytuacji. Sieć wsparcia między rodzicami z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest zawsze pomocna. Pomysły płyną ze wszystkich stron i zachęcają tym samym wszystkie zainteresowane osoby do dzielenia się swoimi emocjami, problemami, pytaniami i nadziejami.

Weźmy to wszystko pod uwagę. Bądźmy bardziej wrażliwi na potrzeby tych dzieci i młodzieży. Budujmy też wspólnie mosty, aby im pomóc.

To może Cię zainteresować ...
Jak zmieni nas koronawirus i związana z nim epidemia?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Jak zmieni nas koronawirus i związana z nim epidemia?

Czy kryzys, którego powodem jest koronawirus, zbliży nas do siebie? Czy też strach przed nowymi pandemiami całkowicie zmieni nasz styl życia?


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.