Dzieci z autyzmem: 7 metod udzielenia im wsparcia podczas kryzysu koronawirusa

Zmieniające się procedury i czynniki, takie jak odosobnienie, dotyczą szczególnie jednej bardzo wrażliwej grupy. Są nią dzieci z autyzmem. Musimy zrozumieć ich potrzeby i zapewnić im niezbędne wsparcie. Zaprezentowane przez nas dzisiaj wskazówki mogą im naprawdę pomóc!
Dzieci z autyzmem: 7 metod udzielenia im wsparcia podczas kryzysu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Dzieci z autyzmem z dnia na dzień straciły swoją standardową rutynę. Zostały oderwane od swojej normalności i od tych wytycznych, których przestrzegały każdego dnia. Od czegoś, co dawało im poczucie bezpieczeństwa, znaczenia, spokój, a nawet radość.

Dzieci z autyzmem podczas obecnego kryzysu wywołanego przez koronawirusa potrzebują naszej pomocy. To powinien być kolejny priorytet, o którym powinniśmy zawsze pamiętać. Obecnie wiele rodzin ma poważne problemy związane z tą nową sytuacją.

Każdy, kto nie doświadczył tego, czym są dzieci z autyzmem, z pierwszej ręki – nieważne, czy będąc rodzicem, czy choćby nauczycielem pracującym z ludźmi ze szerokim spektrum zaburzeń autystycznych -, nie zrozumie, co dla nich oznacza taka zmiana.

Oczywiste jest to, że każdy z nas odczuwa skutki tych nietypowych okoliczności. Wszyscy wstrzymujemy swoje plany, zadania, nawyki, a nawet pracę. Możesz jednak także zobaczyć i usłyszeć frustrację u dzieci, młodzieży lub dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD).

Niektóre dzieci z autyzmem uporczywie wykazują powtarzalne ruchy i zachowania. Inne mogą zachowywać się agresywnie. Zdecydowana większość ucieka się jednak do milczenia, a nawet płaczu. Jeśli wcześniej niewiele się komunikowały ze światem zewnętrznym, teraz będą mówić jeszcze mniej. Zagubiły się w nowych procedurach i zasadach, których nie rozumieją.

Dlatego też społeczeństwo musi być bardziej wrażliwe na tę grupę oraz zapewniać im pomoc i zasoby.

Zmieniające się procedury i czynniki, takie jak odosobnienie, dotyczą właśnie najbardziej tej jednej bardzo wrażliwej grupy jaką są dzieci z autyzmem. Musimy zrozumieć ich potrzeby i zapewnić im niezbędne wsparcie. Zaprezentowane przez nas dzisiaj wskazówki mogą im naprawdę pomóc!

Siedem strategii, dzięki którym dzieci z autyzmem będą mogły uzyskać od nas wsparcie podczas kryzysu spowodowanego koronawirusowem

Na przykład w Hiszpanii Ministerstwo Zdrowia zezwoliło osobom z autyzmem na wyjście z domu w towarzystwie członka rodziny. To samo obejmuje także dzieci z autyzmem. Powinny one to jednak zrobić przy zastosowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa i certyfikatów potwierdzających ich przypadłość.

Te codzienne spacery to dla nich powiew świeżego powietrza i coś, co należy uszanować. Niestety i choć może nas to zaskoczyć, wielu ludzi krzyczy na takie osoby z balkonów, gdy je widzą.

Takie specjalne zezwolenie jest nieuniknioną koniecznością dla tych dzieci i młodzieży. Nie możemy zapominać, że grupa ta nie będzie już mogła chodzić na dedykowane dla niej sesje terapeutyczne i że ich potrzeby nie będą już zaspokojone.

Klocki to dobra zabawa dla dzieci z autyzmem

Wiele osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wykazuje poważne problemy z przystosowaniem się do obecnych warunków. Jest to tak poważny problem, że może nawet zagrozić całym ich rodzinom.

Emocje i frustracja narastają w takich osobach jak bomba zegarowa. W efekcie tego może to przerodzić się w bardzo problematyczne zachowanie. Dzieci z autyzmem mogą stać się agresywne lub zacząć się samemu okaleczać. Chociaż większość popada w destrukcyjne i powtarzalne zachowania, rozwijają również w sobie echolalię, powtarzając te same frazy w kółko.

Aby pomóc dzieciom z autyzmem podczas kryzysu wywołanego koronawirusem, musisz wziąć pod uwagę szereg strategii. Poniżej prezentujemy tylko niektóre przykłady z nich.

1. Wyjaśnij im nowe procedury poprzez rysunki i karty

Dzieci i młodzież z zaburzeniami ze spektrum autyzmu muszą dostosować się do nowych procedur. Aby mogły je szybko i sprawnie zrozumieć, możemy użyć w tym celu rysunków określających, która czynność jest wykonywana w danym momencie.

Musimy dawać im jasne, proste i pozytywne instrukcje od momentu, gdy wstają rano z łóżka. Możemy stworzyć im wizualny harmonogram i umieścić go na ścianie, aby nasze dzieci z autyzmem mogły o tym pamiętać przez cały czas.

2. Ubierajmy dzieci z autyzmem tak, jakby szły na swoje standardowe zajęcia

Jednym ze sposobów na zachowanie „normalności” jest umożliwienie dziecku ubierania się tak, jakby chodziło na swoje normalne zajęcia. Unikaj przebywania w piżamie przez cały dzień. Ważne jest również, aby postępować zgodnie z tą samą procedurą szkolną.

3. Poświęć czas na szczególne zainteresowania swego dziecka

Większość dzieci, zarówno autystycznych, jak i neurotypowych, często ma jakieś szczególne zainteresowania, które nie zawsze są związane z konkretnym przedmiotem szkolnym.

Zabawa z dzieckiem

Wiele osób lubi na przykład rysować, opiekować się zwierzętami, tworzyć muzykę, spacerować lub oglądać filmy. Musimy być kreatywni w wymyślaniu gier lub projektów, które skupią ich na tym właśnie konkretnym hobby.

4. Proste i motywujące codzienne ćwiczenia

Jednym z kluczowych aspektów pozwalających zapewnić wsparcie dzieciom z autyzmem podczas kryzysu spowodowanego przez koronawirusa jest zachęcenie ich do ruchu i ćwiczeń fizycznych. To prawda, że tacy chłopcy i dziewczęta nie mają zbyt dobrej koordynacji ruchowej i zwykle są pozbawieni poczucia rytmu, ale powinni się mimo tego poruszać i pozostać aktywni.

Możesz znaleźć na przykład zabawne rodzaje tańców na YouTube, a także proste ćwiczenia, które zachęcą dzieci z autyzmem do ruchu i wytworzą u nich pozytywne emocje.

5. Karty emocji informujące o tym, jak się czują dzieci z autyzmem

Innym wyjątkowym zasobem w tym kontekście jest używanie „kart emocji”. To tylko kwestia stworzenia rysunków, w których różne twarze wyrażają uczucia, takie jak smutek, gniew, szczęście i nuda.

Przez cały dzień osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu mogą doświadczać uczuć i wrażeń, których nie potrafią okazać. Eksperci zalecają, aby takie dzieci z autyzmem miały do dyspozycji zasoby pozwalające im to zrobić. Dzięki temu będą mogły pokazać członkom swojej rodziny, jak się czują w danym momencie.

6. Ogranicz dostęp do zdjęć i informacji o pandemii

O ile to możliwe, dzieci z autyzmem nie powinny być narażone na zalew wszystkimi najnowszymi informacjami na temat pandemii. Wybierz zamiast tego oglądanie filmów i czas spędzony na zajęciach rekreacyjnych.

Dziecko na spacerze

Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu są bardzo wrażliwe i mogą z łatwością gryźć w sobie lęk i cierpienie. Myśl, że ich dziadkowie umrą lub że mama i tata zachorują, może naprawdę zamieszkać w ich umysłach i wytworzyć w nich gigantyczne pokłady smutku i lęku. Tak więc kontroluj, co oglądają przez cały czas.

7. Wsparcie zdalne

Aby pomóc dzieciom z autyzmem podczas kryzysu wywołanego przez koronawirusa, rodziny nie mogą być pozostawione same sobie. Muszą mieć wsparcie na odległość, z psychologami za pośrednictwem rozmów wideo lub z terapeutami, którzy przychodzą do domu, aby towarzyszyć dzieciom podczas wycieczek.

Rodziny powinny również mieć kontakt z innymi rodzinami będącymi w tej samej sytuacji. Sieć wsparcia między rodzicami z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest zawsze pomocna. Pomysły płyną ze wszystkich stron i zachęcają tym samym wszystkie zainteresowane osoby do dzielenia się swoimi emocjami, problemami, pytaniami i nadziejami.

Weźmy to wszystko pod uwagę. Bądźmy bardziej wrażliwi na potrzeby tych dzieci i młodzieży. Budujmy też wspólnie mosty, aby im pomóc.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.